Jak (finančně) přežít Vánoce? Na elektřině neušetříte, na vytápění ano

Redakce, 8.12.2023
cukroví ilustrační

Energie se sice již od poloviny roku drží na stejné cenové úrovni, v chladném a tmavém prosinci však stoupá jejich spotřeba. Přitom svítit se musí a napéct cukroví také. Jeden způsob, jak výrazně ušetřit, se ale přece najde.

Je světelný řetěz na vánočním stromečku plýtváním energií a zbytečným rozhazováním peněz? Není, zvlášť ty moderní vybavené LED diodami se totiž vyznačují minimální spotřebou elektřiny. Pokud svítí 6 hodin denně po dobu dvou týdnů, spálí necelých 600 wattů, což odpovídá přibližně 4 korunám a 50 haléřům. Starší řetězy s běžnými žárovkami mívají spotřebu zhruba o řád vyšší, v daném případě domácnost za vánoční atmosféru přesto nezaplatí víc než padesátikorunu.

Podobně energeticky náročné je také vlastnoruční pečení cukroví, jak je zřejmé z tabulky níže. Dejme tomu, že domácnost chystá 6 druhů cukroví, z nichž každý v elektrické troubě stráví v průměru něco přes hodinu. Dohromady tedy trouba běží 7 hodin, plus pár minut práce s mixerem a kuchyňským robotem, to dělá necelých 80 korun za elektřinu.

Šetřit na správném místě

Nesrovnatelně výraznějších úspor tedy lze dosáhnout pootočením hlavice radiátoru. Jak mnozí již vědí, vede každé snížení teploty o 1 stupeň k úspoře přibližně 6 procent nákladů. A snížením o 3 stupně ušetří domácnost bydlící v rodinném domě dokonce 3 MWh plynu neboli 6000 korun za rok. K tomu přitom není třeba se každé ráno probouzet do teplot nad bodem mrazu, stačí omezit teplotu v obývacím pokoji na 20 či 21 °C, v ložnici na 15 až 17 stupňů, a chodbu raději ani nevytápět, dokud v ní teplota nezačne klesat výrazněji pod 15 stupňů.

„K dosažení kompromisu mezi teplem a peněženkou si lze pomoci i několika jednoduchými triky. Patří mezi ně pořízení termostatických regulovaných hlavic, které umožňují nastavit nejrůznější programy vytápění včetně minimálního v době, kdy v domě či bytě nikdo není. Nebo krátké větrání s vytvořením silného průvanu. A vhodné je myslet i na výběr levnějšího dodavatele na důvěryhodném srovnávači,“ uzavírá Tomáš Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz.

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky