Nové snížení sazby DPH se v cenách novostaveb plošně neprojevilo - analýza Home Portal

modern livin room

Třetina projektů reálně zlevnila o 3 % a zažívá na Home Portal lepší prodeje

Od začátku roku 2024 vstoupila v platnost nová úprava sazby DPH, která snížila 15% daň na 12 % u nově zakoupených rezidenčních nemovitostí. Očekávalo se, že to povede ke zlevnění vysněné nemovitosti pro koncového uživatele, avšak realita je bohužel odlišná. Kdo ale na serveru homeportal.cz reálně zlevnil, zažívá aktuálně lepší prodeje. Na platformě Home Portal, nejpřehlednějším realitním serveru s novostavbami, jsme zaznamenali, že téměř třetina našich projektů reaguje na tuto změnu snížením cen o 3 %, což vede k výraznému zvýšení poptávky a lepším prodejům.

I přes snížení sazby DPH jsme nezaznamenali hromadné zlevnění na trhu s rezidenčními nemovitostmi. Pouze zhruba 30 % projektů našeho specializovaného serveru Home Portal reagovalo na tuto změnu cenovou úpravou. Pozitivně se to pak projevuje vyšším počtem poptávek a v důsledku toho i prodaných nemovitostí,“ uvádí Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.

Z analýzy vyplývá, že firmy jako SKANSKA a YIT, které provedly snížení cen svých projektů často již před samotnou změnou zákona, zažily na Home Portal největší nárůst zájmu ze strany zákazníků. Nicméně, toto zvýšení poptávky nelze připsat pouze úpravě cen, ale také celkovému pozitivnímu sentimentu na trhu a prvním krokům, které aktuálně vedou ke snížení hypotečních sazeb. Klíčové pro řadu klientů také je, aby byla i přes zlevnění zachována vysoká kvalita projektů včetně kvalitního vybavení.

„Je důležité si uvědomit, že konečná cena nemovitosti je ovlivněna mnoha faktory, včetně nákladů na pozemky, materiály a pracovní sílu. Snížení DPH je proto pouze jedním z mnoha kroků k dosažení dostupnějšího bydlení ,“ dodává Vitvera a pokračuje: „Jsme přesvědčeni, že tato změna sazby DPH je pozitivním krokem vpřed a očekáváme, že bude následována dalšími iniciativami, které pomohou zlepšit dostupnost bydlení pro všechny.“

Home Portal očekává, že tento krok může být jedním z mnoha v procesu aktuálního zlepšování dostupnosti bydlení. Věříme, že tento pozitivní trend na trhu s nemovitostmi bude dále pokračovat a že budoucí vývoj přinese ještě více příležitostí pro zákazníky, aby našli svůj ideální domov.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy