Pohonné hmoty rychle zdražují, růst cen přitom nekončí. Nahoru je tlačí slábnoucí koruna, americká centrální banka i napětí v Rudém moři
Pohonné hmoty v Česku dál a poměrně výrazně zdražují a jejich průměrné ceny jsou nyní nejvyšší od poloviny loňského listopadu. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,34 koruny, před týdnem byl o 66 haléřů levnější. O 77 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,55 Kč.
Paliva v Česku zdražují ze dvou základních důvodů.
Prvním je oslabování české měny vůči dolaru. Koruna vůči americké měně ztratila jen během letošního února zhruba tři procenta, což značí poměrně citelné oslabení. Takové oslabování zvyšuje korunovou cenu ropy, i kdyby její cena v dolarech stagnovala nebo dokonce mírně klesala. Jenže ropa – což je druhý důvod růst cen paliv v ČR – zdražuje právě i v dolarech. Od začátku února o více než čtyři procenta.
Efekty oslabení koruny i dolarového zdražení ropy přitom tuzemští čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou, pročež je třeba počítat v příštích sedm dnech se zdražením benzinu o zhruba 40 haléřů na litr a nafty o padesátník.
Ropa Brent se na světových trzích obchoduje poblíž svých maxim za období od začátku loňského listopadu. Její současná cena je výslednicí protichůdných vlivů.
Dolů ji tlačí problematický vývoj čínské ekonomiky, jež je největším světovým dovozcem ropy, a také signály americké centrální banky, jejíž čelní představitelé stále vyjadřují obavy, aby nezahájili snižování úrokových sazeb příliš brzy.
Naopak vzhůru cenu ropy tlačí pokračující napětí na Blízkém východě a zejména v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí nejen na ropné tankery.
Za oslabováním koruny pak rovněž stojí zmíněné signály americké centrální banky. Ty při vyhlíženém letošním poměrně výrazném snížení základních úrokových sazeb České národní banky značí, že se znatelně zúží rozpětí mezi úroky na koruně a úroky na dolaru. Takové zúžení snižuje atraktivitu české měny v očích mezinárodních investorů.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Nové občanské povolenky zdraží běžné české domácnosti život o 83 000 Kč ročně. To je náklad plnění programu Fit for 55 ještě před rokem 2030
- V Česku bylo spuštěno aktuálně největší bateriové úložiště s výkonem 12 MW a kapacitou 29 MWh. Tuzemský bateriový trh zažívá renesanci, potvrzuje Asociace AKU-BAT
- Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic