Stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu k výpočtu spotřeby primární energie v energetickém posudku
Pro výpočet spotřeby elektřiny se faktor primární energie stanoví dle přílohy č. 3 k vyhlášce č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Tyto faktory primární energie byly vypočteny a stanoveny v souladu s mezinárodními normami a na základě statistických dat a energetické bilance ČR v roce 2020.
Výjimkou jsou účely plnění podmínek programů podpory, a to v oblasti zvyšování energetické účinnosti a snižování produkce emisí skleníkových plynů. Správci programů podpory mohou v rámci podmínek čerpání umožnit využití níže uvedených primárních energetických faktorů. Tyto faktory primární energie odráží predikovaný vývoj energetické bilance ČR a reflektují evropské právní normy. K tomuto kroku bylo přistoupeno za účelem podpory zelených projektů, které mají pozitivní vliv na životní prostředí a energetickou bezpečnost a podporují naplňování cílů a závazků vyplývajících ze Směrnice o energetické účinnosti a podporují plnění požadavků Směrnice o energetické náročnosti budov.
Specifické faktory celkové primární energie pro potřeby výpočtu v energetickém posudku zpracovaném podle § 9a odst. 1 písm. d) a e) zákona č. 406/2000 Sb.
| Energonositel | Faktor celkové primární energie |
| Zemní plyn | 1,0 |
| Černé uhlí | 1,0 |
| Hnědé uhlí | 1,0 |
| Propan-butan/LPG | 1,2 |
| Topný olej | 1,2 |
| Elektřina z distribuční soustavy | 2,3 |
| Dřevěné peletky | 1,0 |
| Kusové dřevo, dřevní štěpka | 1,0 |
| Energie okolního prostředí (elektřina a teplo) | 0 |
| Elektřina – dodávka mimo budovu | -2,3 |
| Teplo – dodávka mimo budovu | -1,4 |
| Účinná soustava zásobování tepelnou energií | 1,0 |
| Ostatní soustavy zásobování tepelnou energií | 1,3 |
| Ostatní neuvedené energonositele | 1,2 |
| Odpadní teplo z technologie | 0 |
Specifické faktory primární energie z neobnovitelných zdrojů energie pro elektřinu pro potřeby výpočtu v energetickém posudku zpracovaném podle § 9a odst. 1 písm. d) a e) zákona č. 406/2000 Sb.
| Energonositel | Faktor primární energie z neobnovitelných zdrojů energie |
| Elektřina z distribuční soustavy | 2,1 |
| Elektřina z palivového zdroje elektřiny1) s přímým vedením | 0,1 |
| Elektřina - dodávka mimo budovu | -2,1 |
1) zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Jak vybrat vhodnou přikrývku a polštář? Sama gramáž nestačí, důležitý je i typ výplně
- 14. týden na trhu pohonných hmot ČMKB - nafta v průměru za 28,57 Kč/litr
- Zlevnění potravin v březnu tlumilo prudký růst cen pohonných hmot v ČR, takže celková inflace zůstala pod cílem ČNB. Trh přesto počítá s tím, že kvůli sílící vyhlížené inflaci ČNB základní sazbu zvedne, do roka na rovná čtyři procenta
- Probuďte svou zahradu s praktickými pomocníky
- Ministerstvo zdravotnictví zajistilo energie na rok 2027 za historicky nejvýhodnějších podmínek
- Burzovní cena dieselu v Evropě dnes přesáhla 200 dolarů za barel, poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Zdražení nafty v ČR nad 50 Kč/l se zdá být nevyhnutelné