Komunitní energetika bude možná už od léta. Domácnostem znovu umožní odebírat energie za spotové ceny

ceny enerií ilustrační

Od poloviny letošního roku bude v Česku možnost využívat výhod tzv. komunitní energetiky. Novela umožňuje majitelům solárních panelů sdílet vyrobené přebytky elektřiny komukoliv si vyberou. Příjemcům těchto přebytků se zároveň otevírá možnost si další potřebné energie nakoupit za spotové ceny. Nákupy energií za tržní cenu pro domácnosti vláda na sklonku roku 2022 zakázala, poptávka po této možnosti ale nadále roste. Ceny na burze totiž klesají na minima, na fakturách klasických dodavatelů se to ale neprojevuje.

Na konci loňského roku potěšila vláda svým rozhodnutím většinu majitelů fotovoltaických elektráren. Ale nejen ty. 1. července 2024 vstupuje v platnost zákon, který umožňuje sdílet elektřinu vyrobenou pomocí fotovoltaických elektráren mezi objekty, tzv. LEX OZE II. Elektřinu mezi sebou budou moci sdílet domácnosti, ale i menší a střední podniky, obce nebo také příspěvkové organizace.

Majitelé elektráren budou mít nově možnost poslat své přebytky dalším spotřebitelům. Navíc, přebytek, který v daném okamžiku spotřebuje někdo jiný, nepřeteče obchodně do sítě a nevystavuje tak výrobce riziku platby za přetok do sítě v okamžicích, kdy je elektřiny v síti přebytek. Tedy kdy je tzv. záporná cena,vysvětluje Jan Szabó, energetický expert ze společnosti bezDodavatele.

Majitelé fotovoltaických elektráren budou mít možnost sdílet svou vyrobenou elektřinu nejen s dalšími osobami, podniky či institucemi, ale například také mezi svými vlastními objekty. Nově si tak například mohou lidé se solárními panely na chalupě, posílat elektřinu do svého bytu ve velkém městě.

„Důležité je však nezapomínat na to, že elektřinu vyrobenou v konkrétní čtvrthodině, musí ti, kterým je energie sdílena, spotřebovat. Pokud ji nespotřebují, elektřina bude prodána dodavateli. V případě společnosti bezDodavatele však za spotové ceny,“ dodává Szabó.

Spotové ceny i pro domácnosti bez elektráren se vrací

Nově budou moci majitelé fotovoltaických elektráren posílat energii až do 10 dalších odběrných míst. Domácnosti nebo jiná odběrná místa, do kterých přebytečná elektřina poputuje, navíc od distributora dostanou zdarma elektroměr s průběhovým měřením. A právě díky němu budou moci i domácnosti, které na svém objektu nemají například fotovoltaickou elektrárnu, opět odebírat elektřinu za aktuální tržní ceny v případě, že mají smlouvu s dodavatelem, který to umožňuje.

Od loňského roku je odběr elektřiny za spotové ceny povolen pouze vlastníkům domácích elektráren. Komunitní energetika k nim ale opět otevírá cestu i domácnostem, pro které není elektrárna vhodná, nebo dostupná,“ komentuje Szabó.

Spotové ceny jsou dlouhodobě výhodné

Velcí dodavatelé od začátku letošního roku ohlašují zlevňování. Ceny na velkoobchodních trzích totiž klesají, a to především u plynu, kde cena spadla na tříleté minimum. Reálnou aktuální cenu energií bude však většina zákazníků platit až zhruba za rok. Klasičtí dodavatelé totiž fixují své ceny pro zákazníky podle toho, jak je nakoupí většinou šest až osmnáct měsíců předem.

Dodavatelé nabízející svým zákazníkům energie za spotové ceny, které reflektují aktuální ceny na burze. Společnost bezDodavatele například v březnu nabízí elektřinu za 2 518 /MWh včetně DPH a poplatků za služby obchodu. Oproti tomu cena za elektřinu nejmenovaného velkého dodavatele je aktuálně 4 222,90 s fixací na jeden rok.

 


 

O bezDodavatele:

bezDodavatele je energetický start-up, který si klade za cíl obejít tradiční model dodavatelů energií a umožnit domácnostem nakupovat silovou elektřinu ze zelených zdrojů a zemní plyn bez zátěže emisí CO2. Vše transparentně, srozumitelně a za aktuální tržní cenu. Více informací www.bezdodavatele.cz.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy