Hypoteční trh pokračuje v posilování, pomáhají mu klesající úrokové sazby

EKOSPOL, 12.4.2024
Hypoteční trh pokračoval v růstu i v březnu. Banky a stavební spořitelny během třetího měsíce letošního roku poskytly hypoteční úvěry za 18,2 miliardy korun, což představuje meziměsíční nárůst o 15,5 procenta. Meziročně je to o 50 procent více. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu dosáhl 15,4 miliardy korun po únorových 13 miliardách korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,8 miliardy korun, tedy stejně jako v únoru. Oproti březnu 2020 zůstává objem hypoték stále o pětinu nižší.
Počet nově poskytnutých hypoték v březnu činil 4490, což představuje meziroční nárůst o 30 procent a meziměsíční o 17 procent. Ve srovnání s březnem 2020 je počet hypoték o 30 procent nižší. Ještě v roce 2020 se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v březnu dále klesla, když se dostala na 5,19 procenta z lednových 5,36 procenta. Hypotéky se tak dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022. Hypoteční sazby jsou však stále z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných či ještě mírně vyšších úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009.

Průměrná výše hypotéky v únoru vzrostla na 3,44 milionu korun a je tak nejvyšší od prosince 2021. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Výrazně dražší hypotéky mají zásadní dopad na desítky tisíc domácností, kterým nyní končí fixační období, takže je čeká refinancování. Pokud měly dvouprocentní hypotéku, která byla běžná v dřívějších letech, nyní zaplatí o mnoho tisíc korun měsíčně na splátkách více. U průměrné hypotéky ve výši 3,44 milionu korun na 25 let lidé zaplatí měsíčně při aktuální úrokové sazbě měsíčně o 5922 korun více, než kolik platili s dvouprocentní úrokovou sazbou. Ročně tak taková domácnost na výdaje spojené se splácením hypotéky vynaloží o 71 tisíc korun více. To jsou prakticky dvě průměrné hrubé mzdy v ČR. Dva měsíce v roce tak jeden z rodiny vydělává jen na navýšené splátky.

Hypoteční sazby reagují na vývoj základních úrokových sazeb, které centrální bankéři od konce minulého roku pravidelně snižují. Právě oni tak mají v rukou klíč k levnějším hypotékám a tím i dostupnějšímu vlastnímu bydlení. Právě kupující s hypotékou totiž dlouhodobě tvoří podstatnou část poptávky na realitním trhu.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality