Flipování nemovitostí – vyplatí se vůbec někdy?

B3 Technology, 15.4.2024

Flipování nemovitostí, proces nákupu a rychlého prodeje nemovitostí za účelem zisku, se v posledních letech stalo populární investiční strategií. Na českém trhu lze v roce 2024 očekávat pokračující zvyšování poptávky po bytech, zejména v metropolitních oblastech, díky mladší generaci a profesionálům hledajícím dostupné bydlení v blízkosti pracovišť a městských služeb.

Tento trend je doprovázen rostoucím zájmem o menší bytové jednotky, který reflektuje preference minimalismu a efektivního využívání prostoru. Udržitelnost a energetická účinnost představují další klíčové faktory ovlivňující moderní bydlení, s rostoucím zaměřením na ekologicky šetrné domy a inovativní stavební materiály​​.

Flipováním se také dá nazvat pořízení, rekonstrukce a následný prodej. Tomuto segmentu předpovídám malou renesanci. V ČR je problém se získáním stavebního povolení, tudíž bude docházet k technickému zhodnocení stávajících budov. Primární fokus investorů bude zaměřen na hlavní město a na turisticky zajímavé oblasti,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

Z hlediska cenového vývoje vykazuje český realitní trh v roce 2024 růst cen bytů i domů, přičemž Praha zůstává nejdražším trhem s průměrnou cenou bytu dosahující 124,8 tis. Kč za metr čtvereční. Rychlejší tempo růstu cen se očekává také ve Středočeském kraji, kam se přelévá poptávka z Prahy​​.

Pro rok 2024 předpokládám pomalý růst cen nemovitostí, ovlivněný částečně snížením DPH u novostaveb a omezenou nabídkou starších i nových bytů, která nedokáže pokrýt stávající poptávku, zejména ve velkých městech, jako je Praha a Brno​​. Zpomalený růst bude ve výši maximálně jednotek procent,“ uvádí Veverka.

V Brně a Jihomoravském kraji cena bytu stagnuje již dvanáct měsíců na úrovni 82 tis. Kč za metr čtvereční. Očekává se, že ceny bytů zde brzy začnou růst, což bude Brno činit atraktivním trhem pro rychlé investice.

Ceny rodinných domů také ukazují vzestupný trend. V Praze vzrostla cena rodinného domu na 107,7 tis. Kč za metr čtvereční, což je o 7 % více než v předchozím čtvrtletí a přibližně o 18 % více než před rokem,“ uvádí Veverka.

V kontextu investiční strategie flipování nemovitostí tyto trendy naznačují, že příležitosti pro zisk existují, zejména pokud investoři dokážou identifikovat podhodnocené nemovitosti a efektivně řídit rekonstrukční projekty.

Klíčem k úspěchu je důkladné porozumění trhu, správné odhady nákladů na rekonstrukci a rychlá adaptace na měnící se tržní podmínky. Nicméně rizika spojená s flipováním nemovitostí zůstávají významná, včetně potenciálních finančních ztrát způsobených neočekávanými náklady na opravy nebo poklesem tržních cen. Investoři by měli tyto faktory pečlivě zvážit a připravit se na možné výkyvy trhu,“ uzavírá Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

B3 Technology

Společnost B3 Technology, s. r. o. vznikla jako mateřská společnost skupiny firem cílící převážně na realitní trh. Core byznysem je on-line marketing v realitním sektoru. Ve struktuře firem vznikají nové start-upy zaměřené na e-commerce a PR.

Společnost se též profiluje jako venture kapitálová, investující do dalších startupových společností. Pro své klienty zajišťuje i odborné poradenství a mentoring.

Více informaci na: www.b3technology.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality