JRD: Lepšící se nálada na trhu i ve společnosti je znát a český trh nemovitostí letos konečně výrazněji ožívá

Pavel Krumpár, 22.4.2024
Lepšící se nálada na trhu i ve společnosti je znát a český trh nemovitostí letos konečně výrazněji ožívá. Trh se zotavuje nejen z hlediska objemu prodejů, ale i cen. Jak to pravděpodobně bude na pražském trhu nemovitostí vypadat během druhého kvartálu letošního roku

Pozn. Ve svých forecastech se věnuji trhu nemovitostí v Praze. Ten je totiž oproti zbytku naší republiky specifický nejen svou velikostí a objemem realizovaných transakcí, ale také cenami nemovitostí. Ty výrazně vybočují z kontextu České republiky. Pražský trh v čele pelotonu určuje trend i pro zbytek republiky, který Prahu následuje s odstupem několika měsíců. 

Postupné snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, stabilizace inflace, adaptace na „nový normál“ a neutuchající touha Čechů po vlastním bydlení jsou faktory, které podporují růst poptávky po nemovitostech. K tomu se na trh vrací i tzv. odložená poptávka. To vše vytváří při omezené nabídce tlak na mírný růst cen. Ty tak v Praze v důsledku zotavujících se prodejů rostou. 

Pro druhý kvartál 2024 očekávám objem prodejů na úrovni, která nepřesáhne 1 500 bytů. Nabídkové ceny novostaveb mírně porostou a během druhého kvartálu se budou pohybovat na úrovni lehce přesahující 150 000 korun s DPH za metr čtvereční. Růst cen bude pokračovat i v dalším období tohoto roku a v souhrnu dosáhne růstu na úrovni přibližně 3,5 %. Nabídkové ceny by tak v závěru roku 2024 mohly atakovat hranici 158 - 160 000 korun s DPH za metr čtvereční. 
      
 
Jan Sadil, CEO JRDSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality