Hypoteční trh v dubnu vzrostl na dvojnásobek, banky poskytly nejvíce hypoték za poslední dva roky

EKOSPOL, 15.5.2024

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což představuje meziměsíční nárůst o 20,4 procenta. Meziročně je to o 100 procent více. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Letošní dubnový objem poskytnutých hypoték byl tak již zhruba na úrovni dubna roku 2020, ačkoli počet poskytnutých hypoték byl stále o čtvrtinu nižší. Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 18,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 3,2 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték v dubnu činil 5212, což představuje meziměsíční nárůst o 14 procent. Jde o nejvyšší hodnotu od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je počet hypoték stále o 14 procent nižší. Průměrný měsíční počet nových hypoték v loňském roce se pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tisíce, zatímco v roce 2020 činil kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v dubnu dále klesla, když se dostala na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Hypotéky tak sice zůstávají na nejnižší úrovni od přelomu let 2021 a 2022, jejich zlevňování ale zpomalilo. Z pohledu posledních dvou dekád ale zůstávají hypoteční sazby stále nadprůměrně vysoké. Na podobných či ještě mírně vyšších úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009.

Průměrná výše hypotéky v dubnu vzrostla na 3,6 milionu korun, což je nová nejvyšší úroveň. Překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021, kdy průměrná výše hypotéky činila 3,46 milionu korun. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Růst způsobuje jednak zlevňování hypoték a pak také zmírnění pravidel pro žadatele vyžadovaných Českou národní bankou (ČNB).

Zlevňování hypoték a růst hypotečního trhu jasně vidíme i na trhu realitním. Od začátku roku totiž výrazně rostou prodeje nemovitostí. Právě lidé s hypotékou tvoří podstatnou část klientů. Levnější hypotéky zlepšují dostupnost vlastního bydlení, banky by proto měly hypoteční sazby snižovat i nadále. Tím spíše, když centrální bankéři nepolevují ve snižování základních úrokových sazeb, základní dvoutýdenní reposazba se dokonce dostala pod úroveň průměrné hypoteční sazby. Prostor pro další zlevňování hypoték v nejbližší době tu proto stále je poměrně velký.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky