Stavební práce v Česku stále zdražují, velké stavby přesto mohou vyjít levněji

EKOSPOL, 22.5.2024

Špatné zprávy pro drobné i velké investory přichází už hodně dlouho ze sektoru stavebnictví, kde růst cen stále neskončil. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v dubnu meziročně zdražily o dvě procenta, což je o něco více než v březnu. Naopak stavební materiál zlevnil o 1,5 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Stavební náklady tak nadále rostou, rodinný dům se nyní s porovnání se situací před třemi roky prodraží až o milion korun. U velkých bytových domů či rozsáhlé infrastruktury jsou náklady vyšší o desítky i stovky milionů korun. Je tak jasné, že se za stejné peníze postaví méně bytů, silnic i železnic.

Tristní situace mnohem více zasáhla malé investory, kteří nedosáhnou na hromadné slevy. Ti i nadále musí počítat s vyššími rozpočty. Naopak u velké výstavby už stavební společnosti přistupují na ceny, o kterých by ještě loni ani nejednaly. Pro zájemce o nové bydlení je to dobrá zpráva, protože se na trh postupně dostávají cenově dostupnější nové byty. Díky výstavbě rozsáhlých rezidenčních areálů za příznivější ceny by se mohla dostupnost vlastního bydlení opět o něco zlepšit.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality