Hypotéky nezlevňují, jak se čekalo. Banky na rychlé snižování základních úrokových sazeb nereagují

EKOSPOL, 12.6.2024

Základní úrokové sazby neustále klesají, snižuje se i sazba PRIBOR určující, za kolik banky půjčují peníze jiným bankám. Jediné, co neklesá, jsou úrokové sazby u hypoték, které zůstávají vysoko nad pětiprocentní hranicí. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku června dosahovala 5,51 procenta, což je jen o jeden bazický bod méně než v květnu. Od letošního února hypotéky zlevnily o pouhých devět bazických bodů. Dá se tak říct, že letos v rozporu s očekáváním klientů stagnují. Průměrná sazba hypoték tak zůstává nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky (ČNB), tedy dvoutýdenní reposazbou, která po posledním snížení na začátku května aktuálně činí 5,25 procenta.

Na hypotečním trhu je závislý i trh rezidenční, kde kupující nemovitosti využívající hypotéku dlouhodobě tvoří většinu klientů. To jsme jasně viděli v minulém období s rekordně drahými a nedostupnými hypotékami, kdy trh s novými byty v Praze propadl na historická minima. Letos s nižšími hypotečními sazbami pozorujeme určité oživení poptávky, nicméně to by mohlo být ještě větší, kdyby banky na kroky ČNB reagovaly rychleji.

Hypotéky podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesly z lednových 5,96 procenta na aktuálních 5,51 procenta. Dvoutýdenní Repo sazba za stejné období klesla výrazně více. Od 21. prosince 2024, kdy bankovní rada ČNB začala s jejím postupným snižováním, klesla z 6,75 procenta na 5,25 procenta stanovených 2. května. Sazba PRIBOR od začátku roku klesla (čtrnáctidenní PRIBOR) z 6,79 procenta na aktuálních 5,29 procenta. Klesají také sazby EURIBOR s výjimkou dvanáctiměsíčního EURIBORu. Banky tak mají velký prostor pro razantnější zlevňování hypoték.

Levnější hypotéky přitom znamenají dostupnější bydlení. Vysoké úrokové sazby působí problémy i těm klientům, kteří hypoteční úvěr už získali dříve. Na měsíčních splátkách totiž musí zaplatit často i o tisíce korun více než dříve s výrazně nižší hypoteční sazbou. Vzhledem k „rychlosti“ snižování úrokových sazeb u hypoték ze strany komerčních bank se v nejbližších měsících žádná výrazná změna bohužel čekat nedá.

 

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality