ČEZ: Vláda se dohodla na změně pravidel pro plynové a uhelné elektrárny

Research, 13.6.2024

Vláda se na včerejším zasedání dohodla na změně některých pravidel pro fungování plynových a uhelných elektráren. U plynových elektráren by se měl zjednodušit proces získání potřebných povolení při výstavbě a zároveň by tyto elektrárny mohly získat kapacitní platby, tedy platbu od státu za to, že jsou připraveny ke spuštění v případě potřeby. V případě uhelných elektráren by stát mohl získat pravomoc nařídit provozovateli uhelných elektráren pokračování provozu i v případě, že je tento provoz ztrátový. Vzniklé škody by byly následně hrazeny ze státního rozpočtu nebo rozpuštěny do cen elektřiny. Vláda v průběhu léta plánuje tyto obecné principy rozpracovat do formy zákonů, v případě kapacitních plateb musí zároveň získat souhlas Evropské komise.

Z našeho pohledu se jedná o nastavení, které podobně funguje i v jiných evropských zemích, z pohledu provozovatelů elektráren včetně ČEZu to vnímáme mírně pozitivně.

J&T BANKA, privátní a investiční banka úspěšných

Od roku 1998 nabízí služby a poradenství, které řeší nejen současné potřeby klientů, ale zohledňují i širší rodinné vztahy a delší časový horizont. Ochraňují majetek nejen před ekonomickými vlivy, ale i proti legislativním změnám a životnímu běhu. Zahrnují multigenerační správu majetku a nástupnictví, investiční poradenství, obchodování s cennými papíry, správu a strukturování majetku či služby life-style managementu. Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytuje specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic.

Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).

Více informací na: www.jtbank.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie