Více než 60 % Čechů má zkušenost s investováním. Za nejbezpečnější a nejatraktivnější investice považují nemovitosti

Investování ilustrační

S investováním má alespoň nějakou zkušenost 60,4 % Čechů. Nejatraktivnější a nejbezpečnější formou investice jsou pro ně nemovitosti, které takřka 75 % respondentů považuje i za nejstabilnější investiční nástroj. Ačkoli je pořízení nemovitostí často spojeno s vysokými náklady, řešením mohou být mikroinvestice, jež umožňují investovat i s omezenými finančními prostředky. Vyplývá to z průzkumu Jak Češi investují?, který si nechala zpracovat investiční platforma InvestBay.

Investování se v České republice stává stále populárnějším nástrojem pro zajištění finanční stability a růstu. Podle průzkumu Jak Češi investují? [1] , který si nechala zpracovat platforma InvestBay, má s investováním alespoň nějakou zkušenost 60,4 % Čechů. Nejčastěji investují jednou měsíčně (28 %) nebo investovali zatím jen jednorázově (17,5 %). Oproti roku 2012, kdy podle Agentury Médea Research investovalo přibližně 25 % Čechů, se jedná o významný nárůst.

75 % Čechů považuje nemovitosti za nejstabilnější investiční nástroj

Možností, jak své finance ochránit, je mnoho, od rizikovějších aktiv s vyšším zhodnocením až po stabilnější nástroje s nižšími výnosy. Češi mají nicméně o svém investičním favoritovi jasno. Z nabídky různých forem investic (např. také drahé kovy, akcie, dluhopisy…) nejvíce věří nemovitostem. Jako spíše atraktivní investici je označilo necelých 62 % Čechů. Podobně takřka 64 % respondentů považuje nemovitosti jako spíše bezpečné. Nemovitosti představují pro mnoho Čechů jistotu. Z průzkumu nám také vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů souhlasí s tím, že jsou nemovitosti nejstabilnějším investičním nástrojem. A není se čemu divit, v dobách ekonomické nejistoty poskytují stabilitu a zhodnocení,“ říká Daniel Rajnoch, CEO a zakladatel investiční platformy InvestBay. Naopak jako spíše neatraktivní (48,9 %) a nebezpečnou (62,6 %) formu investice označilo nejvíce Čechů kryptoměny.

Navzdory vysoké atraktivitě investic do nemovitostí je jejich pořízení často spojeno s potřebou vysokého základního kapitálu. Tato skutečnost představuje pro více než 72 % Čechů bariéru, proč do nemovitostí neinvestují. Dalšími významnými překážkami jsou obava ze ztráty financí (62,2 %) a nedostatek informací (55,5 %). „Tyto bariéry by však mohly jednoduše vyřešit mikroinvestice, které zpřístupňují nemovitosti širšímu okruhu lidí a nabízejí cestu, jak investovat i s omezenými finančními prostředky. Mikroinvestovat je totiž možné již od pár stovek korun, což vnímá jako atraktivní řešení přibližně 46 % respondentů průzkumu,“ doplňuje Rajnoch.

Stovky investorů a nové investiční nabídky. InvestBay slaví rok na trhu

Jednou z platforem, která nabízí mikroinvestice do nemovitostí, je také InvestBay. Tato investiční platforma slaví roční výročí na trhu. Za tu dobu svým klientům nabídla již pět investičních příležitostí. Nově do své nabídky zařadila apartmán v Holiday Village Tatralandia na Slovensku. Za nedlouho se mohou klienti těšit i na developerský projekt ve Francii.

Zájem o investice do nemovitostí je znatelný, a díky mikroinvesticím mohou lidé snadno začít investovat s menším kapitálem a postupně si budovat své investiční portfolio. Do naší platformy se doposud registrovalo více než 2500 klientů, kteří společně profinancovali tři investiční nabídky – ve Španělsku, Chorvatsku a na Lipně – a již nyní získávají první výnosy z pronájmů,“ uzavírá Lukáš Přikryl, CMO a spoluzakladatel platformy InvestBay.[1] Sběr dat byl realizován v dubnu 2024 prostřednictvím platformy Instant Research na reprezentativním vzorku 1534 obyvatel ČR.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy