Počet škod kvůli extrémnímu počasí je zatím nejvyšší za poslední 3 roky

Redakce, 11.7.2024
bouřka ilustrační

Počasí si v první polovině roku 2024 s Čechy pohrávalo. Podle statistiky Direct pojišťovny bylo letošní jaro a začátek léta v tomto ohledu nejhorší za poslední tři roky co do počtu případů.

Specialisté Directu museli od dubna do června letos řešit celkem 635 škod, což je o 384 případů víc než loni a o 155 více než předloni. Pojišťovna letošní škody odhadla na 16,2 milionu korun, přičemž částka zahrnuje peníze už poslané lidem a rezervu na očekávané platby. „Je to o 12 milionů korun více než loni a 4,6 milionu více než předloni,“ doplňuje mluvčí pojišťovny Nela Maťašeje. Dodává, že nejčastěji škody způsobovala vichřice (219 případů), následně krupobití (187 případů) a pak voda zateklá při prudkých deštích (139 případů). Povodeň škodila pětkrát.

Většina škod pak je na vozidlech, domácnostech a nemovitostech. „Je nám jasné, že v této situaci platí známé přísloví: kdo rychle dává, dvakrát dává. Proto se snažíme se vše řešit, co nejrychleji. V některých případech obratem přímo s klientem na telefonu. Pokud škodu nemůžeme kvůli něčemu uzavřít, snažíme se posílat alespoň zálohu, aby mohl klient začít s opravami co nejdříve,“ ujišťuje mluvčí Directu.

Aby člověk měl jistotu, že v případě, kdy jej potrápí počasí dostane náplast v podobě náhrady škody, měl by uvažovat o několika druzích pojištění. „Pokud jde o auta, je to havarijní pojištění a riziko přírodní nebezpečí, případně připojištění skel. V případě majetku se jedná o pojištění nemovitosti a domácnosti. Tady jsou přírodní živly pojištěné automaticky už v základu. Jen je ale velmi důležité mít vše pojištěné na správnou a aktuální hodnotu a nebýt podpojištěný,“ radí mluvčí Maťašeje.

Pozor na spotřebiče

Na co lidé v moderní době zapomínají, je zranitelnost elektrických spotřebičů během bouřky. Stačí přitom, aby blesk udeřil do elektrického vedení a následný přepěťový impulz zvládne poškodit či zcela zničit spotřebiče s elektrickými obvody na kilometry daleko. Hromosvod na domě nebo jističe jsou jen falešná jistota. „Samotný hromosvod, který je většinou konstruován především na ochranu budovy před poškozením bleskem a před vznikem požáru od blesku, nám v ochraně domácích elektrospotřebičů příliš nepomůže. Tavné pojistky a jističe jsou proti úderu blesku téměř bezpomocné,“ uvádějí hasiči.

Před příchodem bouřky proto doporučují odpojit od sítě veškeré spotřebiče, které nemusí být zapojeny, a stejně tak odpojit antény či telefonní linky. Protože ale přibývá přístrojů, které musejí být zapojené pořád, radí také po konzultaci s odborníky vybavit dům vhodnou přepěťovou ochranou.

Pro případy, kdy člověk zapomene či nemůže potřebná opatření udělat, je možné se také pojistit a sjednat si pojištění poškození spotřebičů zkratem. „Vztahuje se na poškození či zničení spotřebičů nahodilým zkratem, přepětím či podpětím,“ podotýká mluvčí Directu Maťašeje. Pojištění podle ní platí například i na poškození způsobené náhlým poklesem napětí či vniknutím vody do přívodních vodičů i vodičů uvnitř spotřebiče.

Pojistit se mohou také gurmáni, kteří v lednici třeba uchovávají drahé jihoamerické hovězí či ušlechtilé nápoje a obávají se, že případný výpadek proudu a vypnutí chlazení jim je může znehodnotit a způsobit nemalé škody. „I na to je možné se pojistit v rámci Zkažení jídla. Pokud dojde k poruše nebo dlouhodobému výpadku proudu u ledničky nebo mrazničky, do sjednaného limitu zaplatíme hodnotu zkaženého jídla,“ ujišťuje Maťašeje.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky