Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Lukáš Kaňok, 11.7.2024
Klimatizace ilustrační

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?

Výběr energeticky úsporné klimatizace

„Při výběru klimatizace je klíčové zohlednit její energetickou účinnost. Na trhu jsou dostupné různé modely, které se liší výkonem i spotřebou energie. Energetický štítek je první věc, na kterou byste měli koukat. Nejúspornější modely mají označení A+++, zatímco ty méně úsporné pouze A. Úspornější modely jsou sice často dražší, ale jejich nižší spotřeba energie vám může přinést výrazné úspory na provozních nákladech,“ upozorňuje Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Vždy je třeba vybírat takovou klimatizaci, která nabídne optimální výkon v poměru k velikosti místnosti. Pokud pro velkou místnost zvolíme klimatizaci s příliš malým výkonem, dosáhneme tak spíše vyšší hlučnosti a spotřeby energie. Kýženého snížení teploty se ale nedočkáme. Pokud se chystáte na nákup rozsáhlejšího a nákladnějšího řešení, nikoli jen menší přenosné klimatizace, je lepší se určitě poradit s odborníkem, který přijede přímo k vám, vše pečlivě změří a spočítá.

Typ klimatizace

V závislosti na velikosti prostoru a požadovaného výkonu je pak třeba vybrat správný typ klimatizace. Do menších místností mohou být dobrým řešením přenosné klimatizace bez venkovní jednotky. Ty bývají levnější a mnohem jednodušší na instalaci. Často nejsou ale tak výkonné, jsou hlučnější a potřebují napojení na okno pro odvod teplého vzduchu. Z tohoto důvodu se moc nehodí do rozsáhlejších nebo členitějších prostor. Tam jsou výrazně vhodnější klimatizace s venkovní a vnitřní jednotkou. Jejich výhodou je, že k jedné venkovní jednotce můžete mít hned několik samostatně ovládaných vnitřních jednotek, což se vyplatí v případě, pokud chcete klimatizovat více místností a hlučný kompresor, je umístěn venku a uvnitř místnosti ho většinou vůbec není slyšet.

Výpočet spotřeby energie klimatizace

K přesnému výpočtu spotřeby energie klimatizace můžete použít následující vzorec: Roční spotřeba (kWh) = příkon (kW) x počet hodin provozu denně x počet dní v roce. Například, pokud máte klimatizaci s příkonem 1 kW, která běží 8 hodin denně po dobu 150 dní v roce, roční spotřeba bude:1 kW×8 hodin/den×150 dní =1200 kWh.

Když se podíváme na průměrnou spotřebu české domácnosti, která je cca 3,5 MWh za rok, tak jedna malá klimatizace ji může zvýšit o 30 %. Pokud má někdo byt a spotřebu 1,5, pak mu pořízení klimatizace spotřebu zvedne na dvojnásobek a s tím je potřeba počítat.

Výběr správného dodavatele elektřiny

„Aby vás klimatizace nestála více, než si přejete, a nebo než si můžete dovolit, je důležitý nejen výběr úsporné klimatizace, ale také správného dodavatele elektřiny. Ceny za kWh se mohou mezi dodavateli výrazně lišit. Průměrná cena za 1 kWh je kolem 8 , ale pečlivým výběrem dodavatele můžete najít ceny kolem 6,80 Kč za kWh nebo i méně,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Jak najít vhodného dodavatele

Srovnávání nabídek: Použijte nezávislý online srovnávač, například kalkulator.cz, který vám ukáže aktuální nabídky různých dodavatelů.

Čtení recenzí: Podívejte se na zkušenosti ostatních zákazníků, abyste se vyhnuli neseriózním poskytovatelům.

Délka fixace smlouvy: Zvažte, zda vám daný dodavatel nabízí dlouhodobě výhodné podmínky, nebo zda by se vyplatilo dělat častější změny.

Úspory a návratnost investice

Správnou kombinací energeticky úsporné klimatizace a levného dodavatele elektřiny můžete dosáhnout významných úspor.

Příklad:

 

 

„Jak vidíte, změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně. Tyto úspory vám pomohou rychleji získat zpět investici do energeticky úsporné klimatizace.

Investice do klimatizace může být nákladná, ale správným výběrem modelu a dodavatele elektřiny můžete dosáhnout významných úspor. Nižší provozní náklady vám umožní rychlejší návratnost investice, což z dlouhodobého hlediska činí klimatizaci nejen pohodlným, ale i ekonomicky výhodným řešením. Využijte dostupné nástroje a informace k tomu, abyste si vybrali nejlepší řešení pro vaši domácnost,“ uzavírá Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.

 

 

Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie