Koupit zámek nebylo nikdy lehčí
V posledních letech zaznamenávají odborníci na nemovitosti rostoucí trend: stále více historických zámků, vil a dalších památkově chráněných objektů je nabízeno k prodeji. Důvodem jsou především vysoké náklady spojené s údržbou a renovacemi, které majitelé často již nedokážou dlouhodobě financovat.
V letošním roce se v nabídce realitní kanceláře RE/MAX objevuje k prodeji stále více historických objektů. Jedná se zejména o zámky, statky nebo domy v historických centrech měst.
„Zámecké areály, ale i menší historické domy jsou specifické nemovitosti, vyžadují pravidelnou údržbu a renovace, přesto jsou pro mnohé zájemce atraktivní svým příběhem a atmosférou. Kupující se často rekrutují z řad milovníků historie nebo osvícených mecenášů,“ říká Radomír Kočí, realitní makléř z kanceláře RE/MAX Search, který se specializuje na prodej historických nemovitostí a momentálně nabízí k prodeji zámky v Měšících na Táborsku a v Souticích na Benešovsku.
Historické nemovitosti, které jsou právem považovány za klenoty architektury, vyžadují intenzivní péči. Složitost jejich údržby, obzvlášť v souvislosti s požadavky památkového úřadu, zvyšuje finanční náročnost rekonstrukcí a oprav. Mnoho majitelů se potýká nejen s běžnými provozními náklady, ale i s potřebou investic do speciálních materiálů a řemeslníků, kteří se zaměřují na práci s historickými objekty.
„Jako pozitivní příklady revitalizace historických nemovitostí bych uvedl zámky v Nové Včelnici nebo Ohrazenicích, které jsem prodával ve velmi špatném stavu a noví majitelé je dokázali citlivou rekonstrukcí obnovit, ve spolupráci s památkáři, do úžasné podoby,“ doplňuje Radomír Kočí z RE/MAX Search.
S přibývajícím počtem těchto objektů na trhu vzniká otázka, jak budou v budoucnu zachovány. Některé nemovitosti si nacházejí nové majitele mezi investory, kteří je přeměňují na hotely, restaurace nebo kulturní centra. Jiné ale bohužel zůstávají neprodané a chátrají, což znamená ztrátu významného kulturního dědictví. Významnou roli hraje také stát, který má nástroje jak pomoci soukromým vlastníkům při obnově historických sídel.
„Pro zájemce o koupi historické nemovitosti je důležité uvědomit si, že nejde jen o prestižní záležitost, ale i o dlouhodobý závazek. Tyto objekty jsou nádherné a zachovávají historické dědictví pro budoucí generace,“ dodává Radomír Kočí.
Ceny historických nemovitostí se v Česku pohybují od jednotek milionů korun až po desítky milionů. Vždy samozřejmě záleží na stavu a možném využití.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Hypoteční sazby letos klesly jen o 0,8 procentního bodu, první velká banka nabídla hypotéku pod pět procent - komentář
- Swiss Life Hypoindex prosinec 2024: Pokles sazeb hypoték na přelomu roku pozvolna zrychluje
- Zvýhodněné úvěry, dotace předem a důraz na dlouhodobé energetické úspory v budovách. NZÚ chce více motivovat domácnosti k zateplování a kvalitním renovacím domů
- PSN startuje rekonstrukci na Smíchově: v projektu Pecháčkova vznikne přes 20 exkluzivních bytů
- ANB přichází s vlastní Strategií rozvoje nájemního bydlení 2025+
- Sbírka Den zvířat pomůže 150 útulkům. Financují je dary fyzických osob, bezplatná práce členů a pomoc dobrovolníků