Efektivní zateplení domácnosti bude stále důležitější, potvrdil průzkum STEM. Čechy trápí chlad i horko
Zateplení a účinná izolace mohou významně přispět ke snížení nákladů na vytápění. Zatímco u bytových domů je poměrně běžné zateplení stěn, Češi žijící v rodinných domech hledají i jiné cesty, jako jsou tepelná čerpadla či fotovoltaika. Vyplývá to z nedávného průzkumu analytického ústavu STEM [1] , který ve spolupráci s iniciativou Zateplujeme Česko! a nadací European Climate Foundation mapoval přístup českých občanů k vytápění a energetickým úsporám. Kvalitní zateplení přitom hraje ve snížení nákladů na vytápění klíčovou roli.
Domácnosti v rodinných i bytových domech se nejčastěji zaměřují na výměnu oken. S tou má zkušenost přibližně 85 % respondentů. Zateplení stěn je až na druhém místě, častější je přitom u bytových domů. Necelé tři čtvrtiny respondentů žijící v bytových domech uvedly, že má jejich dům zateplené stěny, v rodinných domech to byla přibližně polovina. Lidé žijící v rodinných domech pak využívají i dalších opatření. Tepelné čerpadlo má 19 % dotazovaných domácností, fotovoltaiku 18 %. Mnohdy však problém vězí jinde.
„Častý problém představuje střecha nebo půda, přes kterou uniká až 30 % veškerého tepla spotřebovaného na vytápění. Nejefektivnější je samozřejmě komplexní renovace celého domu, tedy současná izolace fasády, střechy i půdy. Zateplením celého domu totiž snížíte energetickou spotřebu až o 70 %. I částečná izolace nicméně má svůj význam. Například zateplením podlahy půdy lze dosáhnout až 20% úspory za vytápění,“ říká Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.
Špatné volby i obavy z počáteční investice
Nutnost snížit své náklady na vytápění pociťuje stále více Čechů, odrazuje je však výška počáteční investice. S tím přitom může pomoci dotační podpora až do výše 50 % způsobilých výdajů. Zkušenosti s dotacemi na snížení energetické náročnosti nemovitosti však má pouze malá část obyvatel. Žádalo o ně pouze 23 % dotazovaných. Z dotací lze přitom financovat nejen samotné zateplení, ale i konzultaci s odborníky.
„Dosažení energetické efektivity domu je velmi důležité, ať už kvůli úspoře financí, které každoročně domácnosti utratí za vytápění domu, či s ohledem na životní prostředí. Ne vždy jsou však provedená opatření efektivní. Domácnosti si například mnohdy pořídí fotovoltaiku, aniž by měly zateplenou půdu či střechu. Investují tak nemalé peníze, ovšem s minimálním výsledným efektem. Proto je vhodné poradit se nejprve s energetickým specialistou, který vyhodnotí, kde domu uniká nejvíce tepla a jaký způsob zateplení bude nejefektivnější,“ radí Vojancová.
Kvalifikované energetické odborníky nabízí například Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci Energetického konzultačního a informačního střediska (EKIS). Poradenství o úsporách energie je zde dokonce bezplatné. Pokud hodláte izolaci provádět svépomocí, je nutné konzultovat také volbu vhodného materiálu na zateplení dané části domu s projektantem. Ten pomůže mimo jiné i s výpočtem potřebné tloušťky materiálu.
Horko trápí víc než chlad
V letošním roce zažilo Česko celkem 57 tropických dní, podle Českého hydrometeorologického ústavu byl přitom v letech 1990 až 2023 průměr 41 ročně. Že letní horko trápí obyvatele víc než zimní chlad, potvrzují také výsledky průzkumu STEM. Zatímco 27 % respondentů uvedlo, že je jim v letních měsících doma příliš teplo, přílišný chlad doma v zimních měsících trápí jen 7 %. Průzkum se uskutečnil v květnu letošního roku, je tedy možné, že po uplynulém horkém létě by se čísla ještě změnila. Z predikcí navíc vyplývá, že v dalších desetiletích bude tento počet dále růst.
„Kvalitní izolace své uplatnění najde také v letních měsících. Správně zateplený dům totiž udržuje v interiéru příjemnou teplotu. Vhodné jsou minerální izolace, které mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. Ty zajistí ve vašem domu celoročně stabilní teplotu,“ upozorňuje Vojancová.
Například minerální izolace URSA GLASSWOOL či URSA PUREONE , tepelné, akustické a protipožární izolace ze skelné vlny, díky svým vynikajícím izolačním vlastnostem zajišťují příjemné vnitřní prostředí. Mají navíc široké využití, protože se hodí do šikmých střech, obvodových konstrukcí dřevostaveb, provětrávaných fasád, trámových stropů i podlah. Pro zateplení dvouplášťových střech, vazníkových konstrukcí či hůře dostupných prostor je naopak vhodná foukaná minerální izolace URSA Pure Floc .
Izolace pomůže i s energetickou krizí
V posledních třech letech navíc došlo ke skokovému zdražení nárůstu cen energií u 60 % dotazovaných, přičemž u 54 % respondentů se kvůli němu snížil životní standard. Celkem 66 % Čechů tak situace přiměla k větší úspornosti při vytápění, opatření byla různá – 52 % z nich vytápělo na méně stupňů, 46 % netopilo, když byli mimo domácnost a 40 % vytápělo pouze některé místnosti.
„Za poslední roky jsme pocítili zdražení energií, které způsobilo finanční problémy mnohým domácnostem. Lidé se často uchylovali k různým kompromisům, ve snížení nákladů na vytápění hraje přitom klíčovou roli právě izolace. Proto je nutné o tomto tématu mluvit. Důležité však je provést ji opravdu kvalitně. Tedy použít kvalitní materiály, nepodcenit jejich tloušťku, zajistit, aby nikde nevznikaly mezery, které by mohly vést ke vzniku tepelných mostů, a tak dále. Díky tomu budete mít jistotu, že se vám vaše investice vyplatí,“ dodává Vojancová.
[1] Zdroj: https://www.stem.cz/vytapime-a-zateplujeme-zkusenosti-cechu-a-cesek-zijicich-ve-vlastnickem-bydleni-s-energetickymi-usporami-a-postoje-k-nim/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Hypoteční sazby letos klesly jen o 0,8 procentního bodu, první velká banka nabídla hypotéku pod pět procent - komentář
- Swiss Life Hypoindex prosinec 2024: Pokles sazeb hypoték na přelomu roku pozvolna zrychluje
- Zvýhodněné úvěry, dotace předem a důraz na dlouhodobé energetické úspory v budovách. NZÚ chce více motivovat domácnosti k zateplování a kvalitním renovacím domů
- PSN startuje rekonstrukci na Smíchově: v projektu Pecháčkova vznikne přes 20 exkluzivních bytů
- ANB přichází s vlastní Strategií rozvoje nájemního bydlení 2025+
- Sbírka Den zvířat pomůže 150 útulkům. Financují je dary fyzických osob, bezplatná práce členů a pomoc dobrovolníků