Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
Ceny nemovitostí dále rostou. Například 80metrový byt se ve třetím čtvrtletí prodával v Praze i Brně průměrně o více než milion korun dráž než před rokem. Stejné je to u 150metrových domů v moravské metropoli. Lidé už nečekají na levnější hypotéky a smířili se s tím, že sazby začínající dvojkou se dlouho nedočkají. Trendem je však hypoteční úvěr maximálně snížit – bazény či pergoly se při stavbě rodinného domu odkládají, při refixaci se lidé zase snaží o maximální mimořádné splátky, a to i za cenu půjček v rodině.
Zatímco trh s bydlením byl ještě začátkem letošního roku nakloněn spíše kupujícím – nabídkové ceny už sice neklesaly, ale reálně se stále dala vyjednat slušná sleva –, po třetím kvartálu je zřejmé, že situace se diametrálně změnila.
Průměrné ceny starších bytů v největších městech ČR vzrostly mezičtvrtletně o 2 až 5 procent. V meziročním srovnání ale poskočily nejčastěji o 14 až o 16 procent (šest z osmi sledovaných měst). Starší domy zdražily meziročně o 3 až 13 procent, v kvartálním srovnání cena nerostla pouze ve dvou případech. Vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celým Českem.
V největších městech jsou byty i domy dražší o milion
Cena za metr čtvereční přesáhla v Praze u starších domů hranici 100 tisíc korun. Dům o velikosti 150 m2 tak šlo letos ve třetím čtvrtletí pořídit za zhruba 15 milionů korun, tedy o 675 tisíc korun více než před rokem. „V Brně za domek velikosti 150 metrů čtverečních zaplatil kupující ve třetím kvartálu průměrně 11,7 milionu korun. Před rokem přitom by mu přitom stačilo 10,6 milionu korun. To je rozdíl více než milion korun,“ upozorňuje Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, který dodává, že stejným rozdílem se zvedly ceny ve dvou největších městech také v případě starších bytů. „Kupní cena staršího bytu v Praze o rozloze 80 metrů čtverečních je průměrně o 1,1 milionu korun vyšší než loni, obdobný byt v Brně zdražil o 1,03 milionu korun,“ uvedl Kunz.
Lidé si na vyšší úrokové sazby zvykli
Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.
„Zájem klientů o financování bydlení aktuálně převážil bariéru vyšších úrokových sazeb. Roli hraje fakt, že část klientů oddalovala své plány v naději na brzký pokles úrokových sazeb. Aktuálně je však zřejmé, že úrokové sazby se k dalšímu poklesu nechystají a není tedy příliš nač čekat,“ říká David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance s tím, že vývoj úrokových sazeb zamrznul – průměrná úroková sazba je pár bodů nad 5 % a ne a ne se hnout.
Snaha o co nejnižší úvěr
Podle finančních poradců lze u všech hypoték pozorovat vyšší snahu maximalizovat vlastní prostředky a s vyššími sazbami si brát co nejmenší úvěr. „Například u novostaveb rodinných domů lidé omezují financovanou výstavbu na nezbytně nutný rozsah. Třeba vedlejší stavby jako bazény, ploty, pergoly apod. se často realizují až později, postupně, tedy dodatečně a mimo financování hypotékou. Co tak bylo zvykem při stavbách svépomocí, se nyní častěji projevuje také u průměrných novostaveb na klíč, i když ne vždy je to vzhledem k nárůstu nominálních příjmů nezbytně nutné,“ popisuje Václav Šimek, partner ve společnosti Freedom Financial Services.
Dalším trendem je vkládání mimořádných splátek u refixací. „V dobách nízkých sazeb klienti necítili potřebu nutně snížit úvěr mimořádnou splátkou. V současnosti by však při změně sazby ze 3 % na 5 % splátka výrazně narostla, a tak je vidět snaha vkládat maximální mimořádné splátky ze svých finančních rezerv, byť ne vždy to dává ekonomický smysl. Je to často o emocích, a tak někteří lidé vybírají prostředky z investic, dokonce si půjčují v rámci rodiny, tedy bezúročně, aby ten šok pro měsíční cashflow rodiny nebyl tak výrazný,“ dodává Václav Šimek s tím, že snahou poradců bylo v době nízkých úrokových sazeb, aby klienti úvěr fixovali na co nejdelší dobu. Mnozí tak často mají ještě několik let k dobru a budoucí změna sazby nebude tak výrazná a přijde ve vhodnější dobu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- 100 dní sdílení elektřiny v ČR: tisíce sdílejících skupin a trvalý nárůst počtu zájemců
- Hypoteční sazby letos klesly jen o 0,8 procentního bodu, první velká banka nabídla hypotéku pod pět procent - komentář
- Swiss Life Hypoindex prosinec 2024: Pokles sazeb hypoték na přelomu roku pozvolna zrychluje
- Zvýhodněné úvěry, dotace předem a důraz na dlouhodobé energetické úspory v budovách. NZÚ chce více motivovat domácnosti k zateplování a kvalitním renovacím domů
- PSN startuje rekonstrukci na Smíchově: v projektu Pecháčkova vznikne přes 20 exkluzivních bytů
- ANB přichází s vlastní Strategií rozvoje nájemního bydlení 2025+