K rozvoji bydlení v České republice chce přispět i Grémium ministra pro místní rozvoj

Státní politika bydlení se po letech stagnace dostává opět mezi vládní priority. Důležitou a prospěšnou platformou umožňující otvírat a řešit výzvy spojené s bydlením v Česku je Grémium ministra pro místní rozvoj pro oblast bydlení, jehož vznik v roce 2021 iniciovaly Sdružení nájemníků ČR (SON), Asociace nájemního bydlení (ANB) a Občanské sdružení majitelů domů ČR (OSMD). Po období minimální aktivity byla díky úsilí a přístupu ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka činnost Grémia obnovena s cílem systematicky pracovat na rozvoji bydlení v ČR.
V posledních letech bohužel pravidelná spolupráce ministerstva pro místní rozvoj v rámci Grémia přestala fungovat, ze strany bývalého ministra nebyl o formu konstruktivního dialogu přímo s relevantními zástupci z praxe přiměřený zájem. Ministr Petr Kulhánek práci Grémia obnovil na společném zasedání 27. ledna.
„Jsem potěšena, že jedním z důležitých bodů jednání Grémia byla otázka dlouhodobých, stabilních a předvídatelných nájemních vztahů. Je to jedna z priorit našeho sdružení. Konstruktivní dialog a vzájemný respekt může vést k řešení celé řady výzev, které před námi všemi v oblasti bydlení stojí,“ uvedla Lenka Veselá, předsedkyně Sdružení nájemníků ČR. Podle jejích slov Grémium dostalo novou dynamiku, sdružení je společně s ministerstvem připraveno na rozvoji systematicky pracovat a poskytnout své know-how i praktické zkušenosti svých členů.
Jakub Vysocký, prezident Asociace nájemního bydlení na jednání Grémia představil Strategii rozvoje nájemního bydlení 2025+. „Strategie popisuje 20 zcela konkrétních úkolů včetně časového horizontu jejich plnění. Samotná realizace pak povede k větší motivaci majitelů bytů pronajímat, k efektivnějšímu využití stávajícího bytového fondu v majetku municipalit i k rychlejší výstavbě nájemního bydlení a celkové kultivaci trhu,“ řekl Jakub Vysocký.
Milan Krček, předseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR, k tomu dodal: „Obnovení ministerského Grémia pro bydlení vítáme jako důležitý krok k otevřenému dialogu mezi klíčovými aktéry na trhu s nájemním bydlením. Považujeme za nezbytné, aby jakékoliv kroky v oblasti bytové politiky respektovaly fungující tržní principy. Neuvážené zásahy by vedly jen k demotivaci pronajímatelů, nežádoucímu úbytku bytů nabízených k pronájmu případně k růstu cen nájmů. OSMD proto podporuje taková opatření, která posílí stabilitu trhu a podpoří jeho další rozvoj ve prospěch všech účastníků.“
Zlepšení bytové politiky v České republice je složitý proces, který vyžaduje spolupráci na úrovni státní správy, měst, obcí a řady dalších institucí. Grémium ministra pro místní rozvoj pro oblast bydlení se bude snažit být jeho hybnou silou.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Rozvod manželství nově: zjednodušení a zrychlení, zároveň ochrana zájmů dětí i obou manželů
- Vodík na cestě k budovám - pozvánka na Odbornou vodíkovou konferenci H2 Heating 5. června 2025 v Praze
- Rezidence Norská: Bydlení u Grébovky, které spojuje historii a moderní komfort
- UBM zahájila prodej bytů v novém projektu Rezidence Na Plzeňce v Praze 5
- Pelety v Česku nabírají na popularitě, výroba v roce 2024 dosáhla 472 tisíc tun
- Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“