Stavební povolení v Moravskoslezském kraji v roce 2024: úřady vydaly 6 658 stavebních povolení, ve srovnání s rokem 2023 o 1 342 méně
Stavební úřady v Moravskoslezském kraji v roce 2024 vydaly 6 658 stavebních povolení, což bylo ve srovnání s rokem 2023 o 1 342 stavebních povolení méně. Orientační hodnota loni povolených staveb vzrostla meziročně o 16,0 % na 50,9 miliardy korun a průměrná hodnota na jedno stavební povolení dosáhla výše zhruba 7,6 milionu korun.
V Moravskoslezském kraji bylo v průběhu roku 2024 vydáno 6 658 stavebních povolení a šlo tak o nejnižší počet v novodobé historii kraje. V mezikrajském srovnání se přesto jednalo po Středočeském a Jihomoravském kraji o třetí nejvyšší počet povolení, který představoval podíl 9,2 % ze všech povolení vydaných v celém Česku. Proti roku 2023 se počet stavebních povolení v Moravskoslezském kraji snížil o 1 342 povolení (o 16,8 %), což bylo nejvíce mezi kraji. Meziroční pokles počtu vydaných stavebních povolení se týkal téměř všech krajů, výjimkou byly pouze kraje Vysočina (nárůst o 3,3 %) a Středočeský (o 0,1 %).
Největší část stavebních povolení vydaných v Moravskoslezském kraji připadla na inženýrské stavby (38,9 %), dalších 36,3 % povolení bylo vydáno na bytové budovy a zbývajících 24,8 % na nebytové stavby.
V rámci Moravskoslezského kraje bylo vydáno nejvíce stavebních povolení na stavby v okresech Opava (1 462 povolení, tj. 22,0 % ze všech povolení v kraji) a Frýdek-Místek (1 367 povolení, tj. 20,5 %). V okresech Bruntál (668 povolení, podíl 10,0 %) a Karviná (955 povolení, podíl 14,3 %) počet vydaných povolení nepřekročil tisícovku. Počet vydaných stavebních povolení se meziročně zvýšil pouze v okrese Ostrava-město (o 1,5 %), naopak k největšímu propadu došlo v okresech Karviná (o 29,7 %) a Opava (o 24,6 %). Z celkového počtu 2 591 vydaných povolení na inženýrské stavby připadly nejvyšší podíly na okresy Frýdek-Místek (25,7 %), naopak nejmenší na okresy Bruntál (12,7 %) a Ostrava-město (13,2 %).
Orientační hodnota staveb, na které bylo v Moravskoslezském kraji v 1. až 4. čtvrtletí 2024 vydáno stavební povolení, dosáhla výše 50,9 miliardy Kč a kraj se touto částkou zařadil v mezikrajském srovnání na 4. místo za Středočeský kraj, Prahu a Jihomoravský kraj. Proti roku 2023 se orientační hodnota staveb v kraji zvýšila o 7,0 miliardy Kč (o 16,0 %). Tempo růstu orientační hodnoty staveb bylo v Moravskoslezském kraji výrazně vyšší než celorepubliková hodnota, neboť ta se meziročně snížila o 3,6 %. Ve srovnání s předchozím rokem se orientační hodnota staveb snížila v polovině krajů, největší pokles byl zaznamenán v Libereckém (o 37,0 %) a Olomouckém kraji (o 34,1 %). Naopak k nejvýraznějšímu meziročnímu nárůstu orientační hodnoty staveb došlo v hlavním městě Praze (o 30,4 %), Karlovarském kraji (o 27,7 %) a Jihočeském kraji (o 25,7 %).
Průměrná hodnota na jedno stavební povolení činila v roce 2024 v Moravskoslezském kraji 7,6 milionu Kč, což představovalo třetí nejvyšší hodnotu mezi kraji Česka. Vyšší hodnoty než celorepublikový průměr ve výši 8,0 milionu Kč na jedno stavební povolení bylo dosaženo pouze v Praze (23,5 milionu Kč) a Jihomoravském kraji (8,4 milionu Kč). Naopak nejnižší průměrnou hodnotu na jedno stavební povolení zaznamenaly kraje Pardubický a Liberecký (shodně 4,3 milionu Kč).
Mezi okresy Moravskoslezského kraje byla evidována nejvyšší orientační hodnota povolených staveb v Ostravě-městě, a to 15,6 miliardy Kč (30,7 % z celkové výše orientační hodnoty staveb v kraji). Nejnižší orientační hodnotu staveb opět evidovali v okrese Bruntál (5,6 miliardy Kč). V rámci Moravskoslezského kraje byla nejvyšší orientační hodnota na jedno stavební povolení zaznamenána v okrese Ostrava-město (14,1 milionu Kč) a nejnižší v okrese Opava (4,3 milionu Kč).
Kontakt:
Jan Dehner
Krajská správa ČSÚ v Ostravě
Tel.: 595 131 232
E-mail: jan.dehner@csu.gov.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Více než 40 % českých rodin pošle děti na letní tábor, utratí za to průměrně 5-10 tisíc korun
- Domácnosti čeká výrazný zásah do rozpočtů. Kvůli Bruselu zásadně zdraží vytápění i pohonné hmoty
- Nadváha nesouvisí s láskou k jídlu
- Rok 2024 přinesl PSN rekordní prodeje: prodala 285 jednotek a rok 2023 tak překonala o téměř 40 %
- Mizérie stavebnictví nekončí, bytová výstavba se loni propadla o pětinu
- V Plzni odstartovala stavba bytového projektu Bydlení Šumavská. Šetří náklady i přírodu