Stavte chytře a bez chyb: Nový podklad vám usnadní práci

Redakce, 24.2.2025

Rozhodnutí postavit dům je pro mnoho lidí splněním dlouholetého snu a jednou z největších životních investic. Vedle výběru kvalitních stavebních materiálů je stejně důležité i jejich správné použití. Mnozí stavebníci bohužel podceňují fakt, že i pořádná cihla ztrácí své přednosti, pokud se s ní nepracuje vhodným způsobem. Výsledkem mohou být praskliny, tepelné mosty, statické problémy i zbytečné vícenáklady na opravy. Proto vzniklo nové vydání Podkladu pro provádění konstrukcí Porotherm, které přináší praktické rady a osvědčené postupy pro rychlou a spolehlivou stavbu.

Jedním z často opomíjených kroků je správné skladování materiálu, které přitom zásadně ovlivňuje kvalitu výsledné stavby. Brožura detailně popisuje, jak cihly chránit před vlhkostí a mechanickým poškozením a jak správně manipulovat s překladem či stropními prvky, aby nedošlo k jejich narušení. Velká pozornost je věnována i přípravě základové desky – pokud není dokonale rovná, mohou se odchylky projevit v celé konstrukci. Publikace proto uvádí doporučené výškové tolerance a přináší podrobné informace o hydroizolaci a přesném vyměření stavebních otvorů.

„Na stavbách se často setkáváme s nesprávnou aplikací pojiva – ať už jde o maltu či zdicí pěnu. Pokud není dodrženo správné míchání a nanášení, mohou vznikat nerovnosti či tepelné mosty. V brožuře proto popisujeme všechny způsoby aplikace pojiva od správného promíchání přes doporučené množství vody až po vhodné nástroje na nanášení,“ vysvětluje Adam Kratochvíl, specialista provádění staveb ve wienerbergeru.

Dalším klíčovým aspektem stavby jsou vnitřní rozvody a správné kotvení do zdiva. Častou chybou je nadměrné sekání do stěn nebo vrtání bez příklepu, což může narušit statiku zdiva. „Pokud jsou drážky příliš hluboké nebo vedené nevhodně, hrozí narušení konstrukce a vznik prasklin,“ upozorňuje Kratochvíl. Stejně důležité je správné kotvení – použití nevhodných hmoždinek nebo podcenění únosnosti kotev může způsobit uvolnění upevněných prvků.

„V praxi se často setkáváme s tím, že lidé volí špatné kotvy bez ohledu na typ zdiva a zatížení. Přitom existují tabulky únosnosti, které jasně ukazují, jaký typ kotvy použít, kam vrtat a jak správně postupovat,“ dodává Adam Kratochvíl. Dodržování těchto zásad chrání stabilitu stavby a zároveň pomáhá předejít zbytečným opravám a bezpečnostním rizikům.

Aktualizovaná brožura klade důraz na přehlednost – obsahuje názorné fotografie, podrobná 2D a 3D schémata i QR kódy odkazující na instruktážní videa, díky nimž si snadno osvojíte správné pracovní postupy. Publikace vychází z dlouholetých zkušeností v moderním stavebnictví a zaměřuje se na nejčastější chyby, kterých se stavebníci dopouštějí. Názorně ukazuje, jak se těmto úskalím vyhnout a ušetřit tak nejen čas, ale i starosti a peníze.

Nový Podklad pro provádění konstrukcí Porotherm je zdarma dostupný v elektronické podobě na webových stránkách wienerbergeru.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba