Dostavba Dukovan v mlze: Nějaké financování, minimální podíl českých firem a tlak z Evropy
Minulý týden společnost ČEZ oznámila odložení podpisu smlouvy o rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Tento krok odhaluje složitost smluvních vztahů v situaci, kdy financování projektu zůstává nejasné. Evropská komise dosud notifikovala podporu pouze pro jeden blok, což znamená, že financování je zajištěno pouze pro tento jediný blok. V minulosti trvala notifikace 18 měsíců, a nyní budou muset Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) společně s ČEZ znovu žádat o notifikaci pro dva bloky.
Nejasná je také struktura budoucího investora. Není jasné, zda bude EDU II ve vlastnictví ČEZ, státu (MPO či Ministerstva financí), nebo zda se zvolí jiný model. Vláda a příslušná ministerstva si v této otázce počínají tajnůstkářsky, když tak zásadní informace nejsou předem dostupné veřejnosti. To vyvolává otázky, zda je něco, co je třeba skrývat, a pokud ano, co to je.
Dalším problémem je účast českých firem na projektu. Přestože se původně hovořilo o 60% podílu, nyní se zdá, že je obtížné garantovat i 20% účast, která by navíc mohla zahrnovat jen tak „strategické“ oblasti jako třeba catering a ubytování. To by znamenalo, že české firmy by se na klíčových technologických částech projektu podílely minimálně, což je pro český průmysl prohra.
Situaci dále komplikuje stížnost francouzské společnosti EDF u Evropské komise proti rozhodnutí ČEZ vybrat jihokorejskou společnost KHNP k výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. EDF tvrdí, že KHNP může získat nespravedlivou dotační podporu od korejské vlády, což by mohlo ohrozit hospodářskou soutěž na evropském trhu. Ačkoli Evropská komise zatím nevydala oficiální stanovisko, objevily se zprávy, že zahájila komunikaci s KHNP. To vyvolává obavy, co se stane, pokud Komise začne intenzivně vyšetřovat celý proces, což by mohlo vést k dalšímu odložení projektu.
Otázkou zůstává i role Francie v celém procesu. Její podpora by mohla urychlit notifikaci financování, což by bylo pro Česko klíčové. Na druhé straně nelze vyloučit, že EDF bude prosazovat zpomalení celého schvalovacího procesu ve snaze získat zpět ztracenou pozici. Jak silný tlak Francie vyvine a jak se k tomu postaví Evropská komise, se teprve ukáže.
Tyto faktory společně vytvářejí nejistotu kolem rozšíření Dukovan, což může mít negativní dopad na energetickou bezpečnost České republiky.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Evropa potvrdila plán ukončit dodávky ruských energií do roku 2027. Hospodářská komora apeluje na zajištění energetické bezpečnosti za konkurenceschopné ceny
- Vychází jubilejní Ročenka české architektury. Již pětadvacet let představuje výjimečné tuzemské stavby
- Hypoteční úvěry - duben 2025 - analýza hypotečního trhu a komentář k trhu s hypotečními úvěry
- Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti - Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť
- Je jaderná energie řešením energetické budoucnosti? Investice do uranu
- Pohonné hmoty v Česku jsou cenově nejníže za několik let a dále zlevní, nafta potenciálně až pod 30 Kč/l. Saúdská Arábie si chce Trumpa před jeho návštěvou na Blízkém východě naklonit levnou ropou