Vykouzlete díky pergole venkovní obývací pokoj: Na co si dát pozor při výběru?

První jarní paprsky nás začínají lechtat na tváři a dopadají i do našich zahrad, aby povzbudily vegetaci k růstu a vylákaly nás ven. S přibývající intenzitou se však sluneční svit může stát nevítaným hostem, před kterým se budete chtít v horkých dnech skrýt. Ideální je bioklimatická pergola, kde si nastavením lamel můžete sami regulovat stínění dle aktuálních potřeb. Navíc vás ukryje i před rozmary počasí. Podle čeho pergolu vybírat?
Pergola se stala nepostradatelným prvkem moderních zahrad a teras. Ať už hledáte útočiště před sluncem, elegantní prostor pro venkovní posezení nebo architektonický prvek, který dodá vaší zahradě šmrnc, pergola je tou pravou volbou. Přirozeně propojuje interiér s exteriérem a můžete ji využít jako venkovní obývací pokoj, jídelnu nebo relaxační zónu s houpací sítí. Jaké typy pergol lze pořídit a co byste měli před jejím výběrem zvážit?
Chcete pergolu u domu nebo samostatně stojící?
Pergola může být připevněna k fasádě domu a tím rozšířit obytný prostor. Tento typ je ideální pro zastínění terasy nebo vytvoření venkovního posezení navazujícího na dům. Zvážit ale můžete i volně stojící pergolu v prostoru zahrady, která vytváří samostatnou odpočinkovou sekci. Může být alternativou altánu, kde si v klidu posedíte s knihou nebo časopisem, spojit ji lze ale také například s venkovní kuchyní nebo bazénem či biotopickým jezerem. Zejména ve větších zahradách taková pergola láká k objevování vzdálenějších koutů, abyste využili celý potenciál zahrady.
Jaký materiál je vhodný a jak o pergolu pečovat?
Při výběru pergoly hraje důležitou roli materiál. Ovlivňuje nejen vzhled, ale i životnost. Dřevěné pergoly přinášejí do zahrady rustikální atmosféru, zatímco hliníkové konstrukce působí moderně a minimalisticky, a navíc v zahradě vynikají svou nenápadností. Dřevo však vyžaduje pravidelnou péči v podobě ochranného nátěru a zimního zakrytí, aby odolalo povětrnostním vlivům. Naopak, hliníkové pergoly jsou téměř bezúdržbové a odolné vůči korozi i rozmarům počasí. „Pro uchování pergoly v dobrém stavu ji dvakrát ročně, tedy na jaře a před zimou, vizuálně zkontrolujeme. Očistíme od nečistot, prachu nebo smogu měkčeným vlhkým hadříkem. Silnější znečištění může být odstraněno běžnými čisticími prostředky na lakované povrchy automobilů. Zkontrolujte utažení všech šroubů a spojovacích prvků. Ošetřete gumové těsnění přípravkem k tomu určeným, například silikonovým sprejem. Průběžně odstraňujte hrubé nečistoty jako větve z lamel střechy pergoly a kontrolujte a čistěte odtokové kanálky, zejména od listí, aby nedocházelo k jejich ucpání,“ radí Jakub Vaněk z opavské společnosti ISOTRA , která se stínicí technikou zabývá více než 30 let . Na očistění konstrukce pergoly nepoužívejte agresivní čisticí prostředky jako organická ředidla, rozpouštědla, čisticí pasty a písky a silné alkalické čisticí prostředky. Mohly by poškodit hliníkový povrch.
Díky naklápěcím lamelám můžete snadno regulovat světlo, teplo a proudění vzduchu
Pergola může být otevřená nebo mít různé typy zastřešení. Otevřená pergola s roštem často slouží jako opora pro pnoucí rostliny, jako jsou růže, vistárie nebo vinná réva, a nabízí vzdušné posezení v horkých dnech. Nevýhodou je, že nechrání před deštěm, takže ji nelze užívat, když prší. Musíte počítat také s tím, že i mobiliář na terase v případě lijáku zmokne. Pergoly mohou mít také pevné zastřešení s polykarbonátovou či skleněnou střechou, které naopak chrání před nepřízní počasí, ale v parných dnech může docházet ke skleníkovému efektu. Stále oblíbenější jsou proto bioklimatické pergoly, kde je možné naklápět lamely podle potřeby. „U bioklimatických pergol jsme v posledních letech zaznamenali značný nárůst zájmu. Souvisí to s takzvaným outdoorovým bydlením, kdy lidé chtějí trávit čas na zahradě a prodloužit si pobyt v přírodě. Bioklimatická pergola ARTOSI je ideální proto, že lamely ve střešní konstrukci se dají naklápět podle toho, kde svítí slunce, a tím regulovat průchod paprsků dovnitř i proudění vzduchu. Je to velice příjemné,“ uvádí Erich Stavař, spoluzakladatel společnosti ISOTRA. Je zde dokonce možnost rozdělení střechy na více nezávislých sekcí, které lze ovládat samostatně. Můžete tak komfortně regulovat proudění světla, tepla i vzduchu v libovolné části pergoly. Při plném uzavření střešních lamel chrání proti dešti, přičemž se voda odvádí vždy minimálně jednou stojkou.
Boční stínění chrání před větrem i nežádoucími pohledy
Kromě zastřešení si můžete u pergoly zvolit i boční stínění. Posuvné skleněné panely vytvoří z pergoly celoročně využitelný prostor, velmi oblíbené jsou i screenové rolety, které zároveň zajišťují soukromí, jelikož zvenčí jsou neprůhledné, zatímco zevnitř díky speciálně perforované tkanině vidíte ven. „Tyto rolety najdou své využití i v pozdních odpoledních hodinách, kdy je sluníčko nízko a svítí zboku pod pergolu. Stačí rolety stáhnout do vámi vybrané výšky a můžete pohodlně užívat prostor až do pozdních hodin,“ radí Erich Stavař. Zároveň tyto rolety chrání proti větru a díky zipovému provedení také proti hmyzu.
Osvětlení pro večerní pohodu
Pergolu můžete doplnit také osvětlením, abyste vytvořili příjemnou atmosféru i po setmění. Celoobvodová LED páska, LED bodová světla integrovaná do lamel, ale i lucerny nebo zahradní svítidla promění pergolu v romantické místo pro večerní posezení s přáteli nebo rodinou.
Jak si zútulnit posezení pod pergolou?
Abyste si čas strávený pod pergolou užili, vytvořte si hezké prostředí, ve kterém se budete cítit příjemně. Vyberte si pohodlný nábytek, volte přitom materiály, které jsou určené do exteriéru a odolné vůči povětrnostním vlivům. Přidejte měkké polštáře a deky pro větší pohodlí. Prostor zútulní i venkovní koberec, díky kterému si budete připadat doslova jako v pokojíčku. A nezapomeňte ani na květináče s květinami nebo bylinkami, které prostor perfektně oživí. Pokud máte dostatek prostoru a jste vášnivými kuchaři, můžete pod pergolu umístit gril. Aromalampy nebo vonné svíčky s přírodními esenciálními oleji dodají příjemnou vůni. Existují i speciální svíčky proti komárům, díky kterým vám večerní posezení nebude znepříjemňovat bodavý hmyz. Pod pergolou je také ideální místo pro dekorativní boxy nebo košíky, které vám pomohou udržet pořádek a v nichž snadno ukryjete polštáře, deky a další drobnosti.
Otázky, které si položte, než si pořídíte pergolu:
· K jakému účelu budete pergolu využívat? Chcete ji pro relaxaci, posezení s celou rodinou a přáteli, budete pod ní grilovat nebo stolovat?
· Jaký design bude ladit s architekturou vašeho domu a stylem vaší zahrady?
· Jaké barevné provedení konstrukce a lamel by se vám líbilo?
· Jak velkou pergolu potřebujete? Má zakrývat celou terasu? Co všechno by se pod ni mělo vejít? Změřte si přesně prostor, kam chcete pergolu umístit.
· Jaké zastřešení preferujete? Chcete pevnou střechu, otevřenou pergolu nebo bioklimatickou pergolu s lamelovou střechou?
· Na jakou světovou stranu bude orientována? Kudy budou v průběhu roku přicházet sluneční paprsky a kde je důležité stínění?
· Jaký materiál preferujete a kolik času a energie jste ochotni věnovat údržbě?
· Jaké doplňky a příslušenství zvažujete? Chcete pergolu doplnit o osvětlení, nebo boční stínění screenovými roletami či posuvnými systémy zasklení?
· Jaký je váš rozpočet?
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Správnými kroky lze v létě ušetřit na energiích desítky procent
- Škody čtyřnohých přátel - když váš mazlíček způsobí škodu, jste vždy odpovědný vy?
- Malý městský balkón - inspirace na léto
- Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Vodopád na Ploučnici (audio)
- Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Tvrz Krassa a Chrastenský rybník (audio)
- Balanc: Spektrum: Vždyť jsi úplně normální. Co všechno brání včasné diagnostice autismu? (audio)