Mějte stres pod kontrolou: Jak dosáhnout klidu a vyhnout se vyhoření?
Vyhoření se ale neprojevuje pouze v práci – může zasáhnout i osobní život a celkové vnímání našeho zdraví a pohody. V tomto článku se podíváme na to, jak stres rozpoznat a jak mu předcházet, aby časem nepřerostl v syndrom vyhoření.
Co je stres a jak souvisí se syndromem vyhoření?
Stres je reakcí na náročné nebo neznámé situace, které si žádají naši pozornost. „Stres je člověku přirozený a provádí nás od našich počátků. Funguje totiž jako poplašní systém, který nás má připravit na to, abychom se vypořádali s nebezpečím,“ uvádí Lubomír Novohradský, kouč osobního rozvoje a CEO společnosti Autentická média. Stres může být krátkodobý, motivační a užitečný, pokud nás „nakopne“ k akci. Avšak pokud stres přetrvává a neustále se opakuje, může způsobit fyzické, psychické a emocionální problémy.
Vyhoření, nebo také burnout, je poté vyčerpání, které vzniká v důsledku dlouhodobého stresu a přetížení. Nejčastěji se projevuje ztrátou motivace a pocity, že člověk nedokáže splnit své profesní nebo osobní cíle. Je to stav, kdy člověk ztratí schopnost cítit se dobře ve své práci i životě, což může vést k dalším problémům, jako jsou deprese, úzkosti nebo i fyzické zdravotní problémy.
Jaké můžeme pozorovat příznaky?
Ne vždy si uvědomujeme, že se nacházíme v náročném období nebo situaci. Někdy stres přichází postupně a my se mu přizpůsobujeme, až se z něho stane každodenní realita. Zde je několik příznaků, které mohou naznačovat, že je čas zastavit se a zaměřit se na zlepšení své pohody:
- Fyzické symptomy: Únava, bolesti hlavy, problémy se spánkem, zažívací problémy, zrychlený tep a dýchání, vyčerpání.
- Psychické symptomy: Úzkost, deprese, podrážděnost, problémy s koncentrací, zapomínání, změny nálad, pocity bezmoci a přetížení.
Lubomír Novohradský zmiňuje, že „kromě těchto příznaků můžete pocítit i změny ve svém chování. Můžete mít tendenci se izolovat a vyhýbat se kontaktu s lidmi, prokrastinovat nebo například zvýšit konzumaci alkoholu či začít kouřit.“
Všechny tyto příznaky mohou značit, že nejste po psychické stránce v pořádku. Stres je silně propojený se syndromem vyhoření a je to jeden z prvních varovných signálů. Pokud se cítíte dlouhodobě vyčerpaní, ztrácíte motivaci, nebo máte problémy s koncentrací, je čas věnovat větší pozornost svému duševnímu zdraví. Dlouhodobý stres může vést k postupnému vyhoření, které se projevuje nejen v práci, ale i v osobním životě.
Jak zvládat stres v každodenním životě a vyhnout se tak syndromu vyhoření?
Dechová cvičení: Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod pro zvládání stresu je zaměření se na dech. Krátká dechová cvičení, například hluboké dýchání nebo prodloužený výdech vám mohou pomoci odbourat stres a napětí.
Vědomá přítomnost a meditace : Vědomá přítomnost (mindfulness) nám pomáhá zůstat v „tady a teď“ a soustředit se na aktuální okamžik, místo abychom se zbytečně obávali budoucnosti nebo litovali minulosti. Meditace na konci dne nebo po náročném úkolu může výrazně snížit hladinu stresu. Doplnit můžete také například jógou, která spojuje dechová cvičení, meditaci, ale i pohyb.
Fyzická aktivita: Kromě aktivního odpočinku a meditací vám skvěle poslouží jakýkoliv pohyb, který máte rádi. Zacvičte si, zajděte na procházku nebo si zaběhejte. Fyzická aktivita vám do těla vyplaví endorfiny a bude mít pozitivní vliv na vaši mysl.
Kvalitní spánek: Důležitou součástí zvládání stresu a prevence vyhoření je také kvalitní spánek. Ideálně byste měli spát 7-8 hodin denně, aby vaše tělo i mysl měly dostatek času na regeneraci. Nedostatek spánku může výrazně zhoršit vaši schopnost soustředit se, zvyšovat úroveň stresu a negativně ovlivnit vaši emocionální stabilitu. Kvalitní spánek vám pomůže obnovit energii, zlepšit náladu a posílit vaši odolnost vůči nárokům každodenního života.
Správná životospráva: Pro prevenci stresu a vyhoření je klíčová také správná životospráva. To znamená nejen pravidelný pohyb, ale i vyváženou stravu a dostatek tekutin. Zdravá výživa podporuje fungování vašeho těla a mozku, což vám pomůže lépe zvládat náročné situace a udržet si stabilní energii během dne. K tomu je důležité dbát na dostatečný pitný režim a omezit konzumaci alkoholu a nezdravého jídla, které mohou negativně ovlivnit vaši psychickou pohodu.
„Všechny tyto kroky vám mohou pomoci, avšak nejdůležitější je přeprogramovat vaši hlavu. Je potřeba abyste: Nekladli na sebe příliš velké nároky a dokázali říkat ne,“ doporučuje Lubomír Novohradský, kouč osobního rozvoje a zakladatel projektu Autentická výzva.
Autentická média
Společnost Autentická média se věnuje edukaci, seberozvoji a vyzývá ke změně myšlení prostřednictvím tvorby podcastů, jako je Autentická výzva. Společnost byla založena jako startup v roce 2021. V roce 2024 projekt úspěšně započal expanzi na zahraniční trhy. Podcasty se v tomtéž roce dočkaly vlastního profesionálně vybaveného studia, které vzniklo v pražské Libni a nyní slouží i dalším tvůrcům obsahu.
Více informaci na: www.autentickamedia.cz/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Mazlíčci s talentem: Nemáte doma malého génia?
- Zdravíčko: Přemíra dlouhodobého stresu vyvolává záněty, chřipky i vážnější onemocnění, uvádí vědec (audio)
- Hobby magazín: Chcete mít tropickou strelícii na své zahradě? Vypěstujte si ji podle rad zkušeného zahradníka (audio)
- Letos končí mnoha domácnostem fixace hypotéky
- Poradna: Jak správně čistit a dezinfikovat povrchy v domácnosti, zejména v kuchyni a koupelně? (audio)
- Okolo češtiny: Ten to moc nepotahal aneb slovník dnešní mládeže (audio)