Výstavba brněnského projektu Dornych: 90 % materiálu ze zdemolovaného starého objektu se zrecykluje

Výstavba nového projektu Dornych developerské skupiny Crestyl v sousedství brněnského hlavního nádraží postupuje do další fáze. Po dokončení demolic starého obchodního centra byly na konci dubna odvezeny poslední sutiny. 90 % demolovaného materiálu se přitom podaří zrecyklovat. Z výkopu stavební jámy se pak znovu využije plných 100 % suroviny. Část materiálu bude využita přímo při stavbě nového projektu. Jeho dokončení je naplánováno na konec roku 2027. Dornych nabídne volně přístupný veřejný prostor lemovaný několika menšími budovami. Spodní podlaží nových staveb budou vyhrazena pro obchody a služby, ve vyšších patrech bude hotel, klinika, nájemní bydlení a kanceláře.
„Z demolice obrovského starého obchodního domu je samozřejmě velké množství suti a odpadu, ten rozsah prací byl nejen v rámci regionu výjimečný. Proto jsme rádi, že nám podaří zajistit recyklaci 90 % tohoto materiálu, z následných výkopů se k dalšímu použití připraví dokonce vše. To je na poměry České republiky opravdu jedinečné. Část zrecyklovaného materiálu přitom použijeme přímo při stavbě, většina se ale použije jinde,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl. „ Souběžně s demolicemi a odvozem sutin jsme připravovali celý prostor pro další stavbu, například na zajištění stavební jámy se pracuje souběžně s demolicemi již od konce února,“ dodává.
Celkem se ze stavby k recyklaci odvezlo zhruba 95 tisíc tun sutin, u výkopových prací se počítá se 247 tisíci kubickými metry zeminy. „Na odpad se vždy díváme jako na surovinu k dalšímu využití, nechceme, aby končil na skládce,“ vysvětluje Petr Ševčík z jihomoravské firmy Ševčík Group, která se recyklaci stavebního odpadu věnuje. „Již přímo na Dornychu dochází k prvnímu hrubému třídění. Následně vše odvážíme do našeho recyklačního centra, kde máme speciální technologie pro další zpracování. Stavební odpad se zde dotřídí a nadrtí na vhodné frakce. Zrecyklovaný materiál se pak využívá do násypů, drenáže, stabilizace zemin, budování konstrukčních vrstev, betonových směsí i terénních úprav,“ dodává.
Komplex Dornych je navržen tak, aby splnil všechny náročné požadavky nejvyššího stupně prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování. Díky své architektonické koncepci a například využití tepelných čerpadel země/voda se projektu podaří snížit spotřebu energií až o 40 % ve srovnání s podobnými multifunkčními objekty z portfolia Crestylu.
Nový projekt Dornych otevře lokalitu veřejnosti
V rámci projektu Dornych nahradí starý obchodní dům částečně zastřešený volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2, kolem kterého bude šest menších budov. V nich bude lifestylový NYX Hotel Brno se 170 stylovými pokoji, 186 nájemních bytů a přibližně 50 tisíc m2 kanceláří, restaurací, obchodů a služeb. Jednu z budov například obsadí klinika EUC, která na ploše přes 6 tisíc m2 nabídne kromě ordinací a zázemí i dvě lékárny. Společnost Scott.Weber Workspace zde zase na 5200 m2 otevře největší centrum flexibilních prostor a coworkingu v Jihomoravském kraji se zázemím pro 600 zaměstnanců a privátní pětisetmetrovou terasou. Poznávacím znamením Dornychu se kromě obrovského veřejného prostoru stane i naprosto jedinečný rozsah restaurací, barů a kaváren, které obsadí pět tisíc m2 plochy.
Budovy budou mít nejvýše sedm až osm pater. S parkováním se počítá v podzemních garážích. Celý projekt bude samozřejmě napojený na uliční síť a podchod pod nádražím a propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí. Celková investice do projektu je přes sedm miliard korun. Hlavním architektem je mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, lokálním partnerem je brněnské studio Arch.Design. Generálním zhotovitelem demolice, stavební jámy a hrubé stavby je společnost Gemo. Celý projekt řídí společnost RUBY Project Management formou projektového managementu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- PSN spouští prodej projektu Brno Jedna v nové rezidenční čtvrti v srdci Brna
- Brownfieldy ožívají: Developeři mění opuštěné areály v lukrativní čtvrti
- Umělá inteligence zlepšuje dostupnost screeningu zraku pro diabetiky
- Zahájení výstavby rezidenčního projektu Central Point Kladno
- Data jako nové zlato: Jak proptech platformy mění rozhodování developerů i správců nemovitostí