Správnými kroky lze v létě ušetřit na energiích desítky procent

Redakce, 5.5.2025

Správná izolace, efektivní varná deska a vodovodní baterie nebo vypnuté spotřebiče. I tyto faktory mohou v létě, jako energeticky náročném období, pomoci ušetřit na chlazení domácnosti a dalších energiích značnou část nákladů. Na tomto se shodlo několik oslovených odborníků. „V Česku jsou lidé zvyklí dělat si mnoho věcí na stavbě svépomocí, aby měli vše pod kontrolou a zároveň ušetřili. Jsou ale věci, u kterých se to nevyplatí, a jednou z nich je svépomocná aplikace izolace obvodových zdí, střechy nebo podlahy,“ podělil se o zkušenosti Lukáš Kmenta, country manažer společnosti HBS pro Čechy a Slovensko.

Spotřebu elektrické energie v létě zvyšuje zejména chlazení prostor klimatizací. V dobře zaizolovaném domě se náklady na vytápění nebo chlazení mohou snížit o 30 až 80 procent. Rychlým řešením pro izolaci je stříkaná PUR pěna. „Standardní rodinný dům lze kanadskou pěnou zaizolovat za jeden den,“ doporučuje, jak ušetřit pomocí izolace Lukáš Kmenta, country manažer HBS pro Čechy a Slovensko. Při úpravě fasády odborníci doporučují myslet i na fyzikální vlastnosti barvy. Každý odstín má jinou schopnost absorbovat nebo odrážet sluneční záření, což ovlivňuje tepelnou pohodu v interiéru,“ upozorňuje odborník na stavby a rekonstrukce Branislav Augustín.

Při vaření pak přináší úsporu indukční nebo infračervená varná deska, protože vaří nejrychleji. Do prostředí navíc vyzařují nejméně tepla, což snižuje náklady na chlazení a odsávání par. Ohřívání jídla v mikrovlnné troubě zase přináší ve srovnání s ohříváním na sporáku až 70 % úsporu energie. Velmi důležité z hlediska úspor je vždy odpojit ze sítě spotřebiče, které se nepoužívají. Pokud během dnů, kdy nejsme doma, vypneme ze zásuvky TV, monitory, herní konzole nebo wifi router, můžeme ušetřit 8 až 15 % z celkové spotřeby elektrické energie domácnosti.

Základním pravidlem při šetření vodou jsou zase bezchybné vodovodní baterie. S bezdotykovou inteligentní baterií na fotobuňku lze spotřebu vody v dřezu snížit až o 50 procent. Levným a rychlým způsobem šetření je namontování perlátoru na regulaci průtoku. Je dokázáno, že na spotřebu vody v kuchyni má vliv i velikost, tvar a hloubka dřezu. Pokud se v něm dá komfortně manipulovat, umývání je rychlejší, a tím pádem úspornější. Myčka nádobí je úsporná, ale záleží na způsobu používání zařízení. Myčka spotřebuje na jeden umývací cyklus 10 až 18 litrů vody. Úsporu přinese, pokud ji dokážete naplnit minimálně jednou za dva až tři dny. Při ručním mytí nádobí se spotřebuje v průměru 15 litrů vody. Úsporu a bezpečnost zvyšuje i výměna starých elektrických spotřebičů za nové. Při jejich výběru je třeba sledovat cenu, design, funkce i energetickou třídu. Bílé techniky mají nové energetické štítky. Evropská unie ponechala třídu A pro označení výrobků s novými technologiemi. Energeticky nejvýhodnější jsou nyní spotřebiče zařazené do skupiny B a C.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky