Slunce, transformátory a civilizace: co znamená geomagnetická bouře pro naši energetickou odolnost
David Navrátil, 12.5.2025
Blackout na Pyrenejském poloostrově mi připomněl text, který jsem četl před pár lety ve Wired “Here Comes the Sun—to End Civilization”. Naše civilizace nestojí na písku, ale její základy nejsou tak nezničitelné, jak se může zdát. Připravit se na výjimečné události neznamená malovat čerta na zeď. Znamená to chovat se jako odpovědná společnost.
Slunce jako faktor infrastruktury
Slunce je nejen zdrojem života, ale i potenciální hrozbou pro naši technologickou infrastrukturu. Zní to jako science fiction, ale jde o dobře popsaný fyzikální jev: koronální výtrysky hmoty (CME) – masivní výbuchy nabitých částic, které dokážou během hodin dorazit k Zemi a interagovat s naším magnetickým polem.
Většinu času nás magnetosféra spolehlivě chrání. Ale pokud se směr a polarita CME „správně“ sejdou, může dojít ke geomagnetické bouři. Nejde přitom o exotický scénář: v roce 1859 během tzv. Carringtonovy události doslova vzplály části telegrafní sítě. V roce 1989 stačil mnohem slabší výboj k tomu, aby v kanadském Quebecu zkolabovala elektrická síť na devět hodin. Od té doby jsme se stali nesrovnatelně závislejšími na elektřině – a tím i zranitelnějšími. O riziku budeme vědět 1-2 dny předem. Míru ohrožení (polarita) max. hodinu před dopadem.
Transformátory: klíčový uzel s největší slabinou
Největším rizikem nejsou přístroje v domácnostech, ale srdce elektrické sítě: vysokonapěťové transformátory. Ty přenášejí energii na dlouhé vzdálenosti a uzemňují přebytečný proud do země. Jenže právě v případě geomagnetické bouře se země stane zdrojem nebezpečného proudu – tzv. geomagneticky indukovaného proudu (GIC). A většina transformátorů není na přímý proud stavěna.
Podle odhadů by zničení pouhých devíti klíčových transformátorů mohlo vést ke kontinentálním výpadkům v USA na týdny či měsíce. To není spekulace, ale závěr interní zprávy Federální komise pro energetickou regulaci (FERC) z roku 2014. Výroba transformátorů trvá relativně dlouho a navíc USA až 80 % komponent dováží.
Od bouře k výpadku: kaskáda systémových dopadů
Dlouhodobý výpadek proudu není jen otázka světel nebo internetu. Znamená výpadek čističek vody, čerpacích stanic, chladicích systémů. Městská infrastruktura, doprava, zásobování i zdravotnictví jsou kriticky závislé na elektřině. Ztráta proudu na dny či týdny je přímou hrozbou pro zdraví, ekonomiku a dokonce i pro naši civilizaci.
Ale právě proto je geomagnetická hrozba zároveň testem našeho civilizačního myšlení. Ukazuje, jak jsme připraveni zvládat mimořádné výzvy – ne těmi největšími investicemi, ale promyšleností a prevencí.
Řešení existuje. Je známé. Je dostupné.
To dobré? Odpověď už máme. Kanadské opatření po výpadku v Quebecu – instalace levných kapacitorů, které blokují průchod GIC do transformátorů – funguje. Spojené státy by mohly chránit většinu své sítě investicí v řádu jednotek miliard dolarů.
Dostupné jsou i mezinárodní zkušenosti, technická řešení i výzkum (např. práce vědců jako John Kappenman či Scott McIntosh). Co chybí, je systémový přístup, větší transparentnost a regulační tlak na odvětví, které zatím nemá jasné závazky vůči mimořádným událostem.
Od reaktivní obrany k proaktivní odolnosti
Budování energetické odolnosti není otázkou strachu, ale strategické odpovědnosti. Geomagnetické bouře jsou jen jedním z mnoha stresorů, které mohou v 21. století zasáhnout naši infrastrukturu – vedle klimatických extrémů, kyberútoků nebo geopolitických šoků. Ale právě proto bychom se k této hrozbě měli postavit stejně jako k ostatním: systematicky, pragmaticky a s důrazem na robustní veřejný zájem.
Odolnost není o tom, že hrozby nikdy nepřijdou. Jde o to, že když přijdou, naše systémy vydrží – a my se z nich rychle zotavíme.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Texty a stanoviska zde publikované jsou vyjádřením osobních názorů. Nejedná se o oficiální stanoviska České spořitelny.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Chata, chalupa či rodinný dům: Jak správně izolovat střechu
- Češi opět investují do svých domovů: S oživením ekonomiky roste poptávka po rekonstrukcích koupelen
- 19. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 26 v nízkém napětí za 2516 Kč/MWh, plyn 26 za 899 Kč/MWH
- Starší domy zdražily meziročně mezi 2 a 17 procenty
- Index budoucnosti bydlení: Generace Z spoléhá na hypotéky a chce udržitelnost