Dosluhuje vám plynový kotel? Přechod na nový kondenzační neodkládejte
Důsledkem inflace a všeobecné ekonomické nejistoty lidé v posledních letech pořízení nového kotle často odkládali a snažili se všemožně prodloužit životnost toho stávajícího. Čísla jsou však neúprosná. Atmosférický kotel na plyn starý 15 a více let je často značně neekonomický kvůli klesající účinnosti i rostoucím servisním nákladům. Moderní kondenzační kotel naproti tomu ušetří na provozních výdajích desítky procent. Ideální je řešit výměnu už teď a vyhnout se podzimnímu přetlaku.
Plynová krize sice přivodila vrásky na čele nejedné české domácnosti, cenové šílenství ale dávno odeznělo a lidem dává vytápění zemním plynem stále smysl. Prodeje plynových kotlů se vrací na předcovidové úrovně. Někteří dodavatelé energií v současnosti fixují ceny plynu i pod úrovní cen na burze. „Aktuální ceny plynu ve formě neveřejných nabídek – tj. nenajdete je přímo na webu dodavatele, ale nabízí ho například srovnávací portály – se pohybují i pod úrovní 1000 Kč za 1 MWh bez DPH. To je méně než cena plynu na burze pro příští rok,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz, s doporučením, že právě nyní je správná doba fixovat.
Ceny energií se bohužel v posledních letech propsaly do celé ekonomiky. Inflace, pokles reálných mezd a tím i snížená koupěschopnost nutně ovlivnila rozhodování domácnosti, mj. ohledně modernizace vytápění. „Odborníci z našich partnerských servisních a montážních organizací se shodují, že domácnosti v uplynulých letech upřednostnily maximální možné prodloužení životnosti starého kotle před modernizací a výměnou za nový kondenzační kotel,“ uvedl Michal Řezanina, specialista společnosti Thermona. Dodává však, že závěrečné čtvrtletí loňského roku skončilo s meziročním zvýšením prodejů o více než 37 % a vyrovnalo se tak rokům před rusko-ukrajinským konfliktem a pandemií covidu.
Lidé tak zřejmě na plynové vytápění nezanevřeli. Není divu, přestože dotační podpora na plynové kotle skončila, podle odborníků dává plynový kondenzační kotel ve většině případů větší ekonomický smysl než tepelné čerpadlo. „I po započtení dotací je investice do tepelného čerpadla vysoká. Většinou je spojena s rekonstrukcí alespoň části topného systému pro zajištění nízkoteplotního vytápění,“ upozorňuje Michal Macenauer, ředitel strategie poradenské společnosti EGU, podle kterého je výhodnost způsobu vytápění dána zejména cenovým poměrem elektřiny a zemního plynu. Výhodou plynových kondenzačních kotlů jsou však i průměrně nižší náklady na údržbu i na obnovu.
Pokud je váš stávající plynový kotel na konci životnosti, pravděpodobně jde o konvenční atmosférický kotel, který má výrazně nižší účinnost než moderní kondenzační kotle. Ty využívají zbytkové teplo díky kondenzaci vodní páry, která by jinak bez užitku vyletěla komínem. Tím dosahují úspory okolo 30 %. To však není jediný příslib nižších nákladů. Účinnost běžných atmosférických plynových kotlů, které jsou delší dobu používané a nedostává se jim dostatečného servisu, navíc může být časem výrazně nižší než původně udávaná, a to klidně jen 50 až 60 %. U moderních kondenzačních plynových kotlů se přitom uvádí účinnost v rozmezí 107 až 109 %.
Prakticky je výměna starého plynového kotle za nový kondenzační poměrně nenáročná. Zásadní rozdíl je ve spalinové cestě, protože odvod spalin se u současných kondenzačních kotlů nejčastěji řeší tzv. koaxiálním odkouřením. To se skládá z vnější sací trubky, která zajišťuje přívod vzduchu, a výdechové vnitřní trubky, která slouží k odvodu spalin.
„V případě odstávky dosluhujícího konvenčního kotle si většinou vystačíte s původním komínovým tělesem, kterým se nový koaxiální odtah protáhne,“ vysvětluje Michal Řezanina z Thermony s tím, že jde o „čistší“ řešení než možné použití pouze jednoduché užší výdechové roury. Tak se sice dosáhne efektu koaxiálního systému, ale dochází k nasávání nečistot z komínového tělesa a předčasnému zanášení. „Je také potřeba počítat s nutností instalace odvodu kondenzátu. Toho při provozu vzniká velké množství – denně přibližně 15 až 20 litrů – a v praxi je tedy nutné kotel připojit k odpadu. To může být problém například ve sklepech, řešením je přečerpávací stanice kondenzátu,“ dodává Michal Řezanina.
Nejsilnějšími prodejními měsíci jsou podle něj dlouhodobě září, říjen a listopad. Až s příchodem chladnějšího počasí si lidé totiž většinou uvědomí, že je nejvyšší čas na výměnu, aby se do zimy vše stihlo. „Již nyní ale registrujeme rostoucí poptávku, za kterou z části stojí domácnosti, které pořízení nového kotle vzhledem k ekonomické situaci odkládaly, z části i lidé, kteří zatím nestihli uskutečnit povinnou výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. To by mohlo před začátkem topné sezóny výrazně naplnit kapacity topenářů, a proto je dobré řešit pořízení nového kotle s předstihem. Montážní firmy budou mít nejvíce času v následujících měsících,“ doporučuje závěrem Michal Řezanina.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Výlety: Zřícenina hradu Děvičky je výraznou dominantou Pavlovských vrchů. Láká historií i úchvatnými výhledy (audio)
- Co dělat, když vidím letět včelí roj?
- Středočeské příběhy: Dělám to pro radost, to je nejdůležitější, říká Blanka Šulcová (audio)
- Proměna balkonu s jedním nátěrem
- Středočeské příběhy: Říčanské muzeum získalo vzácný výtisk Babičky. Nechybí v něm ani věnování Boženy Němcové (audio)