Co dělat, když vidím letět včelí roj?

Praha 11, 19.5.2025

Rojení je součástí života včel a v následujících týdnech může být častější. Z úlu obvykle odlétá pouze část včel společně s původní matkou. Roj se může usadit kdekoliv – na stromě, plotě, ale třeba i na dopravní značce. Důležité je zachovat klid a nepanikařit.


Rojení je způsob, jak se včelstva přirozeně množí. Když je úl včelám těsný, začnou stavět speciální buňky pro nové matky. Do nich matka klade běžná oplozená vajíčka, ze kterých by za normálních okolností vyrostly dělnice. Tentokrát však larvy dostávají vydatnou dávku mateří kašičky, a právě ta z nich udělá nové matky. Současně přestávají včely krmit starou matku, která kvůli tomu neklade vajíčka a opět může létat. Ještě než roj opustí úl, vyšlou včely tzv. pátračky, které hledají vhodné místo pro nové hnízdo.

swarm of bees 7996582 1920, obrázek se otevře v novém okně

Roj pozorujeme v klidu a nijak si ho nevšímáme, nerýpáme, ani do něj nesaháme apod. Také je důležité se v přítomnosti včel chovat klidně a dělat pomalé pohyby. Žádné mávání rukou a podobně. V případě, že by si nás i tak nějaká včelka vyhlédla a nalétávala na nás, tak se stačí sehnout, dát hlavu mezi kolena a chvíli počkat. Včelka zakrouží a odletí. Když se roj usadí, tak se zklidní. Mnohdy na prvním místě, pokud to není dutina nebo nějaké chráněné místo, nevydrží dlouho a po návratu pátraček letí dále.“ Milan Pleva, odborník na včely.

swarm of bees 1094857 1920, obrázek se otevře v novém okně
Pokud roj zpozorujete, nejprve kontaktujte včelaře ve svém okolí – většinou si s rojem dokáže poradit. Pomoci vám může také spolek Včelí stráž, z. s. na telefonu 604 739 121 nebo Včelaři Praha na čísle 606 061 648. Hasiče volejte opravdu jen tehdy, pokud roj představuje bezprostřední nebezpečí. Mějte však na paměti, že při zásahu musí roj zlikvidovat. Při likvidaci používají speciální oblečení – včelařskou kuklu, nejlépe bílou kombinézu, jejíž barva včely uklidní. Hasiči ale nejsou deratizační služba a nezasahují automaticky. Každý případ posuzují individuálně na základě vyhodnocení míry ohrožení. Pokud jednotka na místě zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, k zásahu nepřistoupí. V některých případech může být dokonce udělena pokuta za zneužití tísňové linky.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky