Ochrana buněk a zvládání stresu: Jakou roli hrají antioxidanty a adaptogeny v rámci lidského zdraví?
O významu základních vitamínů a minerálů pro lidský organismus dnes už ví snad každý. Jak je to však u méně známých aktivních látek, které příroda rovněž nabízí? Adaptogeny a antioxidanty hrají klíčovou roli v mnoha biologických procesech, přesto o jejich skutečném přínosu ví jen hrstka zasvěcených. Lidé si je často pletou a nejsou si jistí, jaký je mezi nimi rozdíl. Přitom jsou to právě tyto látky, které nás chrání před buněčným poškozením a pomáhají tělu zvládat stres – ať už psychický, fyzický, nebo emocionální! Ponořte se do světa výživy zase o něco hlouběji a zjistěte, jak antioxidanty ovlivňují oxidační stres, které potraviny jsou bohaté na adaptogeny a jaká rizika mohou nastat při nesprávném dávkování těchto aktivních látek.
Se stále více rostoucím zájmem společnosti o zdravý životní styl, kompenzaci nadměrného stresu nebo prevenci možných onemocnění se zvyšuje také popularita konkrétních přírodních zdrojů, které pomáhají tyto problémy efektivně řešit. Mezi oblíbené patří mimo jiné i antioxidanty a adaptogeny. Přestože se jedná o různě účinné látky s odlišným přínosem pro organismus, velmi často si je lidé pletou a nejsou si jistí, jaký je mezi nimi rozdíl a na jaké konkrétní procesy v těle cílí. Není se však čemu divit! Adaptogeny a antioxidanty jsou si v mnohých aspektech relativně podobné – mají přírodní původ, zlepšují celkovou vitalitu a zdraví, vstřebávají se prostřednictvím trávicího systému a velmi často se v potravinách a doplňcích stravy vyskytují společně. V čem se tedy aktivní látky především liší?
Pomocník v boji s únavou i nadměrným napětím
Adaptogeny působí především na endokrinní a nervový systém v těle. „Hlavní funkcí adaptogenů je regulace stresové odpovědi, kterou řídí pomocí takzvané osy HPA neboli osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny. Pomáhají tak obnovovat potřebnou rovnováhu a zlepšovat schopnost zvládat stresové situace,“ vysvětluje Kateřina Provázková, jež má na starosti vývoj doplňků stravy v Chromozoom. Klíčová je jejich schopnost regulace a využití stresu pro potřeby organismu, která je odborníky označována jako „balanční mechanismus“. Tento proces spočívá v tom, že v okamžicích vyčerpání dokážou tělo stimulovat, dodat mu energii a zlepšit jeho koncentraci, zatímco při nadměrném stresu a přetížení poskytují potřebnou úlevu. Adaptogeny jsou tedy primárně určené k podpoře adaptace organismu na vnější i vnitřní změny, a to ve směru fyzického, psychického i emocionálního stresu. Odbornice dodává, že k hlavním výhodám patří i dlouhodobý účinek spojený se schopností ovlivňovat organismus na systémové úrovni.
Adaptogeny se získávají především z rostlin a hub. Mezi nejznámější patří jednoznačně a shwagandha neboli indický ženšen. Jejím hlavním přínosem je podpora duševního zdraví, kognitivních funkcí nebo také celkové relaxace. Zajímavým benefitem jsou také její antioxidační vlastnosti, které můžeme najít například i u rozchodnice růžové, jež je odborně označována jako Rhodiola rosea. Tato rostlina dle odbornice Provázkové zlepšuje duševní, kognitivní nebo také fyzickou výkonnost a je účinným pomocníkem ve snaze snížit únavu a stres : „Pro své přínosné vlastnosti je široce využívaná jako důležitá složka v řadě suplementů. Doplněk stravy Chromozoom Brain Power+ kromě rozchodnice růžové obsahuje například i L-theanin, ženšen pravý nebo schisandru, které podporují bdělost, paměť, duševní výkon, koncentraci a zároveň efektivně přispívají ke zklidnění.“ Prospěšným adaptogenem je rovněž m aca neboli řeřicha peruánská, jež napomáhá k hormonální rovnováze a plodnosti, nebo i houba reishi, která podporuje imunitní a kardiovaskulární systémem, a navíc pomáhá optimalizovat energetické hladiny v těle.

Štít proti nebezpečnému oxidačnímu stresu
Význam adaptogenů již známe, jak je to ale s antioxidanty? V tomto případě jde o látky, které se aktivně podílí na ochraně buněk před poškozením způsobeným volnými radikály – škodlivými molekulami, jež vznikají vlivem stresu, znečištěného prostředí, UV záření nebo také kouření. Pro lidský organismus představují volné radi kály ne bezpečí především tím, že způsobují oxidační stres, jenž může vést k rychlejšímu stárnutí buněk, zánětům nebo rozvinutí chronických onemocnění. Hlavním cílem antioxidantů je tedy neutralizovat tyto škodliviny pomocí volných elektronů, a tím tak pro buňky zajistit bezpečí na molekulární úrovni.
Na rozdíl od většiny adaptogenů, je možné tyto aktivní látky najít i v běžných potravinách, které jsou snadno dostupné. Například zelený čaj, listová zelenina, fazole, bobulovité ovoce či ořechy a semena jsou kvalitním zdrojem přírodních antioxidantů, jež je jednoduché zařadit do každodenního jídelníčku. Přínosné jsou také vitamíny C a E. Kromě podpory imunitníh o a cévního systému a zdrav í kůže přispívají také k ochraně buněk před nežádoucím oxidačním stresem. Mezi účinné antioxidanty patří také selen , který podporuje správnou funkci štítné žlázy, chrání buňky před oxidativním poškozením a jako bonus pomáhá udržet normální stav vlasů a nehtů.
Adaptogeny i antioxidanty jsou pro lidské tělo zkrátka nezbytné. Nelze proto jednoznačně určit, která z těchto látek je pro člověka důležitější, protože obě hrají klíčovou roli v biologických procesech, jež zajišťují rovnováhu organismu. Odbornice Provázková však upozorňuje, že i zde je nutné znát správné množství: „Nadměrné užívání těchto látek velmi často vede k narušení celkové rovnováhy – například antioxidanty mohou paradoxně zvýšit množství oxidačního stresu. Je proto opravdu důležité dodržovat doporučené dávkování a užívání konzultovat s odborníkem.“Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Kruhový trénink sedne každé ženě
- Repliky historických vchodových dveří chrání i zdobí
- Hobby magazín: Zahradní traktůrek už je doma (audio)
- 5 výhod vytápění propanem: Kombinuje výhody tuhých paliv i zemního plynu či elektřiny
- Reparát: Technologie pomáhají učitelům vtáhnout žáky do výuky jinak (audio)