Kontejnerové bydlení potěší romantiky i dobrodružné duše

ilustrační
ilustrační, zdroj: Bezrealitky

Bydlení v kontejneru? Nenechte se zmást, nejde o krajní nouzové řešení pro lidi bez střechy nad hlavou. Naopak – jde o žhavý trend moderního chalupaření i trvalého bydlení, který pronikl už i do Česka. Na kolik vás taková kontejnerová chatka vyjde a co byste měli zvážit, než se pro ni rozhodnete?

 

Co si vlastně pod kontejnerovým bydlením představit? Jde o poměrně inovativní, ekologickou a zároveň finančně výhodnější alternativu bydlení. Využití v ní nacházejí vyřazené lodní kontejnery, které se promění na obytný prostor. Architektonických variant lze vymyslet nespočet – a ve světě už narazíte na stavby, které se svou členitostí typickému kontejneru rozhodně nepodobají. A velkým lákadlem je samozřejmě i cena. „Kontejnerovou chatku o rozloze okolo 30 m2 s dispozicí 2kk pro celoroční bydlení lze pořídit už za cenu okolo jednoho milionu korun. Pro ty, kdo už například mají vhodný pozemek, se tak jedná o velmi výhodný poměr cena/výkon,“ dodává Lucie Starovičová z Bezrealitky.

 

Co zvážit před koupí

Nadchla vás myšlenka modulárního bydlení? Než začnete vybírat dispozici a provedení, zvažte, jakou cestou se vydáte. V zásadě máte dvě možnosti – kutilové a zručnější typy si mohou pořídit pouze základní verzi kontejneru a domek či chatku si postavit svépomocí. Pak je třeba si dát pozor na výběr dodavatele i prověření stavu kontejneru – vyhýbejte se až příliš levným nabídkám.

Pokud se na větší technické zásahy necítíte, zvolte řešení na míru. Kontejner tak dostanete na klíč, bude rovnou obyvatelný a vy už si ho jen usadíte na pozemek – i s tím vám ale může pomoci firma a vy pak přijdete „k hotovému“.

„Těm, kteří nad kontejnerovým bydlením teprve uvažují bych nejdříve doporučila třeba týdenní zkušební pobyt, třeba v rámci glampingových nabídek. Získáte tak základní představu o tom, jestli by to bylo bydlení pro vás a zda je pro vás 30 metrů čtverečních dostačující,“ radí Lucie Starovičová z Bezrealitky.

 

Výhody Nevýhody
Nízké pořizovací náklady Nutná kvalitní tepelná izolace
Rychlá výstavba Možnost koroze a nutná údržba
Modulární a flexibilní řešení Omezený vnitřní prostor
Ekologičnost (recyklace materiálu) Náklady na přepravu
Odolná konstrukce Nutný odborník na instalatérské práce

 

Kontejnerová matematika

Bydlení na klíč za milion až tři zní rozhodně lákavě. Do rozpočtu byste ale měli započítat i další náklady, bez kterých to nepůjde. Primárně především pozemek a v případě, že není zasíťován, také osazení sítěmi, napojení na kanalizaci apod. – tady záleží především na míře pohodlí, kterou od bydlení čekáte. Zapomínat byste neměli také na energetickou náročnost domu, zvážit můžete i jeho předělání na pasivní za využití obnovitelné energie.

ilustrační bydlení v kontajneru
ilustrační bydlení v kontajneru, zdroj: Bezrealitky

„Nezanedbatelnou položkou v rozpočtu je také doprava kontejneru, která se nám může výrazně prodražit – obzvlášť pokud ho kupujeme po vlastní ose třeba z nějakého přístavního skladu. Započítat je pak nutné i těžkou techniku na manipulaci. Obdobné to bude i s nákupem hotového kontejneru od přímého majitele, i zde se nevyhneme vyšší ceně za přepravu,“ upozorňuje Lucie Starovičová.

 

Bez povolení to jde jen někdy

 

Ani modulární bydlení nemůžete jen tak dovézt na pozemek a začít bydlet. Řídit byste se měli stavebním zákonem č. 283/2021 Sb., který určuje, kdy je potřeba stavební povolení, ohlášení stavby nebo jiný typ souhlasu. Je důležité, aby váš pozemek, kam plánujete kontejner umístit, byl v lokalitě, kde územní plán umožňuje alespoň stavbu rekreačního objektu. Záleží také, zda jde o mobilní tiny house na kolech nebo nemobilní, který je pevně spojen se zemí. Ačkoliv se váš kontejner pro rekreační bydlení teoreticky vejde do charakteristiky „drobné stavby“, u kterých není stavební povolení nutné, zákon ho tak nevnímá. V některých případech lze stavbu tiny house legalizovat na základě kladného územního souhlasu jednodušším způsobem než stavebním povolením. Je ale třeba dodat, že každý stavební úřad posuzuje stavby individuálně.

 


mobilhome, kontajner ilustrační
mobilhome, kontajner ilustrační, zdroj: Bezrealitky

Bezrealitky

Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších českých realitních webů. Na českém realitním trhu se jejich prostřednictvím zrealizuje asi 20 % všech prodejů nebo pronájmů.

Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a v současnosti se jeho prostřednictvím prodá zhruba 600 a pronajme kolem 4000 nemovitostí měsíčně.

Více informaci na: www.bezrealitky.cz/



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky