Rostoucí letní teploty mění požadavky na bydlení. Standardem je venkovní stínění, klesá zájem o prvky chytré domácnosti

Redakce, 28.5.2025

ilustrační
ilustrační, zdroj: Lomax

Úsporný systém vytápění, příjemné prostředí v interiéru nebo kvalitnější materiály. Zájemci o koupi nemovitosti posouvají hranice standardního vybavení, na které musí realitní kanceláře i developeři reagovat. Jejich klienti čím dál častěji kladou důraz na modernější vybavení bytu či domu, jako prioritu vnímají především cirkulaci a kvalitu ovzduší v objektu. Příčinou je každoroční vlna veder, která do Česka nejčastěji přichází v období letních prázdnin.

Nejviditelnější je podle realitních makléřů posun u rodinných domů. Zde se standardní požadavky, které klienti kladou na vybavení nemovitosti, za poslední desetiletí změnily směrem k úspoře energií – a to jak v oblasti vytápění, tak chlazení interiéru. „S vlivem růstu cen energií stoupají požadavky na zateplení, ekonomický způsob vytápění nebo naopak menší plochy domů. U bytů zatím zvýšený zájem o tyto technologie nepociťuji, byť v nabídce některých developerů se již vyskytují,“ popisuje Dominik Ženatý, ředitel kanceláře Doma realitní makléři.

Kromě systémových věcí se zájemci o vlastní bydlení zajímají také o konkrétní kusy vybavení. Trendem posledních několika let jsou zejména předokenní rolety, které se staly populárním nástrojem, jak bojovat s tropickými teplotami. Preference klientů se obecně upínají k řešením, která přispívají k udržení příjemného ovzduší. „Zájem o venkovní stínění vnímáme jak u domů, tak u bytů. Zaznamenáváme velmi pozitivní reakce, pokud má dům provedenou přípravu na předokenní rolety nebo klimatizaci,“ popisuje Ženatý. Naopak poměrně dramaticky se propadl zájem uživatelů o tzv. smart řešení, prvky chytré domácnosti poptává podle realitního makléře jen minimum zákazníků.

Venkovní rolety v součtu představují modernější a pokročilejší variantu mezi stínícími systémy. „Vnitřní variantu převyšují především schopností interiér maximálně izolovat a zabránit teplu, aby do něj proniklo. Vnitřní stínění sice láká jednodušší instalací a nižší cenou – ta je však vykoupena skutečností, že domácnost sice zastíní, ale neuchrání ji před přehříváním,“ vysvětluje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která vyrábí garážová vrata, okna nebo žaluzie.

Zájemci poptávají solární panely, tepelná čerpadla i venkovní stínění

Snaha o energetické úspory a udržitelnost jsou v bydlení stále dominantním tématem. Prioritou je zajištění slabých míst, která teplu dovolují volně unikat z nemovitosti. „Problémovými částmi jsou zejména vchodové dveře a okna. Nejvíce peněz protéká okny, kudy uniká až 30 % tepelné energie. V létě naopak těmito místy zbytečně proudí teplo dovnitř,“ vysvětluje Přichystal.

Vyšší standard vybavení budovy je pak očekáván zejména u novostaveb, kde se klade důraz na kvalitnější materiály i technické vybavení nemovitosti. „Způsob vytápění objektu je důležitější spíše u domů než u bytů, zde klienti oceňují třeba tepelná čerpadla nebo solární panely. U dražších nemovitostí zájemci preferují kvalitnější povrchy, například dřevěné podlahy nebo velkoformátové dlažby. Vyšší standard požadují klienti i v případě vybavení koupelny, kuchyně nebo kvality dveří,“ popisuje Ženatý. I uvnitř domu je totiž možné provést efektivní změny, díky kterým se ceny za energie sníží. „Například správné interiérové dveře či těsnění mohou pomoci s únikem vzduchu, v zimních měsících tak pomohou udržet teplo v domácnosti,“ dodává Přichystal.

ilustrační
ilustrační, zdroj: ENBRA

U stávajících nemovitostí je pak výhodou při prodeji například zajímavý nábytek na míru nebo již instalované vytápění, které je ekonomicky úsporné a může zvýšit cenu nemovitosti o několik procent. Nejcennější je kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou, které je odborníky považována za ekologickou i efektivní. „V domech, které mají kvalitně zateplený vnější plášť, je možné díky tepelnému čerpadlu dosáhnout vysoké energetické účinnosti,“ říká Ondřej Popelka ze společnosti Enbra, která se věnuje řešením v oblasti technického zařízení budov.

Tepelné čerpadlo se často kombinuje s podlahovým vytápěním nebo solárními systémy, což dále snižuje náklady na provoz. Podle odborníků je zřejmé, že o tento způsob výroby energie bude zájem i v budoucnu, především v souvislosti s nároky stavebních úřadů na udržitelnost moderního bydlení. „Nároky na ekologická řešení staveb jsou stále přísnější. Legislativní nařízení a limity požadují po stavebnících, aby využívali alternativní zdroje tepla a elektřiny a moderní technologie. Tlak na využívání obnovitelných zdrojů energie v zájmu ochrany životního prostředí je přítomný ze všech stran,“ míní Popelka.

ilustrační
ilustrační, zdroj: Lomax



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky