Jak si levně a efektivně přitopit v období mimo sezónu?

I mimo topnou sezónu mohou některé prostory zůstat nepříjemně chladné. V koupelnách nebo na chatách je proto často potřeba krátkodobě přitopit. Místo spouštění celého systému nebo zdlouhavého roztápění kamen nabízí efektivní řešení elektrické dotápění. To přináší rychlou reakci, přesnou regulaci i možnost programování pomocí chytrých funkcí.
Ačkoliv venkovní teploty už dosahují komfortních hodnot, některé vnitřní prostory zůstávají chladnější, než by majitelé potřebovali. Typicky jde o koupelny se studenou podlahou nebo málo zateplené rekreační objekty. V těchto místech je udržení stabilní teploty důležité nejen z hlediska pohodlí, ale i zdraví. Zároveň platí, že chlad a vlhkost vytvářejí ideální podmínky pro vznik plísní, zejména ve špatně větraných prostorech.
Možností, jak v chladnější místnosti zvýšit teplotu, je celá řada. Od zatopení v krbových kamnech po spuštění celé otopné soustavy nebo použití přenosného přímotopu. Tyto varianty však mají svá omezení. Roztápění kamen je časově náročné a často vede k přetopení místnosti. Spuštění centrálního topení kvůli jedné místnosti je energeticky neefektivní a běžné přenosné topidlo často postrádá potřebnou regulaci nebo bezpečnostní prvky. V případech, kdy je potřeba zajistit teplo rychle, cíleně a ekonomicky smysluplně, se jako nejvhodnější řešení osvědčuje elektrické dotápění.
V koupelně žebřík, na chatě kombinované vytápění
Elektrické dotápění dnes zahrnuje celou škálu zařízení, od topných žebříků přes kombinovaná tělesa až po chytré přímotopy s funkcí časového programování. Do koupelen se v tomto směru nejlépe hodí elektrické žebříkové radiátory, které kromě rychlého ohřevu umožňují při využití příslušenství – sušáku nebo věšáku – i snadné zavěšení ručníků a dalšího textilu.
Produktový tip
„Vybrané modely řady KORALUX a KORATHERM jsou vybaveny nezávislou teplovzdušnou jednotkou s funkcí Super Boost. Díky ní je možné dosáhnout rychlého nárůstu teploty a vyhřát celou koupelnu během několika minut,“ popisuje Pavlína Trajtělová, produktová specialistka společnosti KORADO. „Tato funkce se hodí právě v přechodných obdobích, kdy není v provozu centrální topení, ale v koupelně je potřeba teplo ihned a pouze na omezený čas,“ doplňuje.
U rekreačních objektů pak v souvislosti s dotápěním dává smysl zvolit kombinovaný způsob vytápění. „Praktickým řešením je deskový radiátor RADIK COMBI VK, který je konstruován pro napojení na centrální otopnou soustavu a zároveň umožňuje instalaci elektrické topné tyče do spodní části tělesa. Tím lze toto otopné těleso mimo topnou sezónu využít pro elektrický provoz, bez nutnosti spouštět celý systém,“ uvádí zástupkyně společnosti KORADO.
Využijte chytré funkce
Při elektrickém dotápění v přechodném období se dobře uplatní chytré funkce, které pomohou jak s navýšením komfortu, tak úsporou energií. Pomocí časovače nebo mobilní aplikace lze nastavit přesnou dobu spuštění topení, například tak, aby byla koupelna příjemně vyhřátá ještě před ranní sprchou. „V našem sortimentu se nacházejí topné tyče, vhodné pro vybrané modely KORALUX a KORATHERM, s označením ERA, které umožňují bezdrátové ovládání přes mobilní aplikaci. V té lze nastavit týdenní program, sledovat aktuální spotřebu i přepínat mezi několika provozními režimy. Uživatel tak má přehled i plnou kontrolu nad topením odkudkoli,“ uzavírá Pavlína Trajtělová.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak zvolit krytinu, která perfektně funguje s podlahovým topením
- Hobby magazín: Kdy nejlépe sklízet bylinky a jak je uchovávat? Záleží na počasí, každý rok je to jinak (audio)
- Host Dopoledne pod Ještědem: Téma: Cestou necestou Libereckým krajem (audio)
- 60 % Čechů se potýká se stresem. Jak firmy v ČR pečují o duševní zdraví zaměstnanců?
- Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu
- Radioporadna: Pivoňky šlapou růžím na paty. Lidé je chtějí do vázy i na zahradu (audio)