Definice energetické chudoby
Definice byla připravena na základě návrhu expertní skupiny zřízené MPO v roce 2024. Skupina byla složena ze zástupců státní správy, akademického sektoru a dalších relevantních stakeholderů.
„Domácnost je energeticky chudá, pokud nemá dostatečný disponibilní příjem a přístup k základním energetickým službám potřebným k uspokojení svých základních potřeb, jako je vytápění, teplá voda, chlazení, osvětlení a energie pro napájení spotřebičů, a to v důsledku alespoň jednoho z následujících faktorů:
Pro účely vykazování úspor energie dle článku 8 směrnice 2023/1791/EU o energetické účinnosti byly stanoveny následující indikátory:
- povinný indikátor: Domácnost s ekvivalizovaným čistým měsíčním příjmem do 3. decilu,
- vysoký podíl výdajů na energie v příjmech domácnosti, tj. podíl na výdajích na energie v příjmech je vyšší než dvojnásobek národního mediánu (2M),
- celkový počet obyvatel žijících v obydlí se zatékající střechou, vlhkými stěnami, podlahami nebo základy nebo s hnilobou okenních rámů či podlahy (EU-SILC).
Stanovená definice bude uvedena ve Strategii renovace budov, kterou MPO připravuje na základě článku 3 směrnice 2024/1275/EU o energetické náročnosti budov. Tato strategie tvoří klíčovou součást strategického rámce dekarbonizace budov v ČR. Přesný podíl domácností v energetické chudobě bude vypočten na základě uvedených indikátorů a zveřejněn ve Strategii renovace budov.
Definice bude zároveň využita v rámci přípravy a realizace Sociálního klimatického fondu (SKF), který připravuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Pro účely poskytování podpory ze SKF bude definice energetické chudoby zachována, nicméně MŽP si vymezí širší kritéria oprávněnosti tak, aby zahrnovaly všechny dotčeny skupiny zranitelných domácností, jak je upřesněno v nařízení 2023/955 kterým se zřizuje Sociální klimatický fond.
Jednotná definice energetické chudoby napomůže realizaci cílených opatření na ochranu domácností v obtížné situaci, pro zvyšování energetické účinnosti a pro plnění mezinárodních závazků ČR v oblasti energetické a klimatické politiky.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Nejčastější chyby při rekonstrukcích? Buřinka přináší odpovědi přímo z terénu
- Spojením společností SOLIDSUN a SOLARINVEST vzniká nejsilnější dodavatel energetických řešení v Česku. Nově působí pod značkou PREsolidsun
- Jak zařídit chalupu? 5 praktických tipů a realizace designérky
- Červenec přinese nová pravidla pro zdanění prodeje pozemků
- Tuzemská spotřeba elektřiny za rok 2024 klesla na hodnotu 67,2 TWh - Roční zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR pro rok 2024
- Celková roční spotřeba zemního plynu v ČR dosáhla hodnoty 6 767 mil. m3, tj. 73 808 GWh - Roční zpráva o provozu plynárenské soustavy ČR za rok 2024