Desatero pro odolné budovy: Jak stavět a renovovat, aby se dům v létě nepřehříval a v zimě neztrácel teplo

Dům na větrném kopci
Dům na větrném kopci, zdroj: atelier ARCHCON

Letní vedra přicházejí každý rok dříve a trvají déle. Zároveň roste tlak na snižování spotřeby energií a provozních nákladů. Správně navržený dům může svým majitelům ušetřit nejen starosti s přehříváním, ale i peněženku při výdajích za chlazení a vytápění. Zde je 10 klíčových pravidel, jak navrhnout nebo zrenovovat dům, který zůstane chladný během horkého léta, a přitom bude energeticky úsporný i v zimě.

„Dnes všichni mluví o tom, že potřebujeme stavět nové byty. Ale zároveň bychom měli mluvit i o jejich kvalitě. Vidíme totiž, že řada nejen starších domů, ale i novostaveb má velký problém s letním přehříváním. Proto je důležité na to myslet už ve fázi návrhu a dodržet základní stavební zásady pro kvalitní a odolný dům. Tedy ho dobře zateplit, osadit okny s trojskly s venkovním stíněním a pak doplnit řízeným větráním s rekuperací. V létě chladit a v zimě topit umí tepelná čerpadla podpořená vhodně navrženou fotovoltaikou. Takto postavený dům se v létě nepřehřívá a v zimě má nízké náklady na vytápění,“ říká Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu.

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH A ORIENTACE

 

Orientace, velikost a stínění oken

Většinu prosklených ploch orientujte na jih. V zimě přes ně získáte teplo zdarma, v létě je snadno zastíníte, aby se vám dům nepřehříval. Prosklení na východ a západ, kde je slunce v létě nejagresivnější, si nechte navrhnout chytře. Stínění je zde totiž složitější, ale nikoli nemožné.

Pro stínění používejte pevné přesahy, výsuvné markýzy, vnější žaluziové systémy nebo posuvné okenice. Vnitřní rolety nestačí, teplo se už dostane dovnitř. Pomáhá také výsadba zeleně nebo zelené clony.

Barvy a tvar střechy

Světlá barva střecha nebo fasády odráží více slunečního záření než tmavé plochy, a tím výrazně snižuje tepelné zisky. Plochá střecha může být využita pro zelenou střechu, která dokáže snižovat teplotní extrémy.

Spolupracujte s odborníky a plánujte s předstihem

Dům s nízkou spotřebou energie a vysokým komfortem v létě i v zimě je výsledkem promyšleného návrhu. Investice do kvalitního projektu se mnohonásobně vrátí v provozních nákladech a komfortu bydlení.

KONSTRUKČNÍ A MATERIÁLOVÁ ŘEŠENÍ

 

Kvalitní okna s izolačními trojskly

Okna s trojsklem omezují jak úniky tepla v zimě, tak částečně i přehřívání v létě. Důležitá je také jejich schopnost odrazit část slunečního záření (solární faktor g).

Dobře zateplená obálka budovy

Zateplení obvodových stěn, střechy a podlahy zabrání nejen únikům tepla v zimě, ale i přehřívání konstrukcí v létě. Doporučená minimální tloušťka izolace je alespoň 20 cm, například polystyrenu nebo minerální vaty. U střechy bývá běžné zateplení až 30–40 cm. Čím větší tloušťka, tím vyšší tepelná stabilita.

Akumulační hmota uvnitř domu

Materiály jako beton nebo cihelné zdivo mají schopnost teplotní setrvačnosti. Během dne mírní výkyvy teplot a příjemně chladí vnitřní vzduch. V noci pak přirozeně uvolňují uložené teplo. Pokud je dům dobře navržený a větraný v noci, akumulační hmota pomáhá udržovat stabilní vnitřní teplotu bez přehřívání.

TECHNICKÁ OPATŘENÍ PRO CHLAZENÍ A VĚTRÁNÍ

 

Efektivní větrání

Umožněte větrání napříč domem. V horkých obdobích je ideální větrat nočním chladnějším vzduchem.

Větrací jednotka s rekuperací a bypassem

Moderní větrací systémy s letním bypassem umí v létě přivádět chladnější noční vzduch bez předchozího ohřevu. Zároveň na trhu jsou i rekuperační systémy, které umějí v létě aktivně chladit (i odvlhčovat) přiváděný vzduch, takže interiér příjemně „temperují“ bez klasické split-klimatizace. Pro dobře zateplený dům toto často stačí, ale u vyšších tepelných zátěží je vhodné uvažovat o hybridním řešení s doplňkovou klimatizací.

VNĚJŠÍ PROSTŘEDÍ A DETAILY

 

Vegetace kolem domu

Stromy, popínavé rostliny a zelené stěny přirozeně chladí okolí domu a zlepšují jeho mikroklima.

Nepodceňujte projektovou přípravu a detaily provedení

Energetická efektivita není jen o materiálech, ale hlavně o dobrém návrhu a provázanosti všech řešení. Nechte si poradit od specialistů na pasivní domy a věnujte pozornost i zdánlivě drobným detailům, které rozhodují o výsledném komfortu v domě.

Zdravý dům z přírodních materiálů
Zdravý dům z přírodních materiálů, zdroj: AB ateliér

Co říkají data?

Přehřívání se týká velké části českých domácností. Celkem 34 % obyvatel (rodinné i bytové domy) není v létě spokojeno s vnitřní teplotou, 27 % dotazovaných pociťuje přílišné teplo a 16 % uvádí, že je teplota v jejich domě či bytě během léta „významně neúnosná“. V nezateplených panelových domech trpí horkem téměř polovina obyvatel, zatímco v alespoň nějak zateplených domech je to jen 33 %.

Zdroj: Výsledky průzkumu „Vytápíme a zateplujeme“ – STEM a Zateplujeme Česko, 2024.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy