Bezpečná dovolená: Jak ochránit svůj domov před nezvanými hosty

Redakce, 3.7.2025
ilustrační
ilustrační, zdroj: Isotra

Možná už balíte kufry, abyste si užili zaslouženého volna. Aby byla dovolená opravdu bezstarostná, je důležité zajistit bezpečí vašeho domova. Poradíme vám, jak minimalizovat riziko vloupání, když nejste doma.

Aby vás po návratu domů nečekalo nepříjemné překvapení v podobě vybíleného domu či bytu, měli byste dbát na základní pravidla bezpečnosti. Tím prvním je, že byste nikdy neměli veřejně upozorňovat na svou nepřítomnost. Možná se rádi chlubíte svými zážitky na sociálních sítích, ale nezapomínejte, že tyto informace mohou být snadno zneužity. Proto je vždy lepší uveřejňovat fotografie a videa z vašich cest až po návratu domů a nezveřejňovat nikde termíny vašeho odjezdu a příjezdu.

Pomáhejte si se sousedy

Máte dobré sousedské vztahy? Skvělé! Využijte jich. Je ideální, když vám někdo po dobu nepřítomnosti nejen zalije květiny, anebo se postará o domácí mazlíčky, ale také dohlédne na dům a bude dávat pozor na podezřelé aktivity. Sousedi také mohou občas zaparkovat na vaší příjezdové cestě, aby dům nevypadal opuštěně. Vhodné je i každodenní vybírání schránky, protože právě přetékající letáky bývají známkou toho, že dlouhodobě nikdo není doma. Navíc je dobré, aby jedny klíče zůstávaly u sousedů, příbuzných či přátel, kterým důvěřujete – pro případ kritické situace nebo kdybyste klíče ztratili.

Než opustíte dům či byt…

Jistě před odjezdem důkladně kontrolujete, zda je vypnutá voda, všude zhasnuto, jestli jsou zavřená okna, včetně těch ve sklepě nebo na půdě nebo jestli jste vytáhli ze zásuvky nepotřebné spotřebiče. Myslíte ale také na to, aby se na zahradě nepovalovalo žádné náčiní, jako je žebřík, lopata či sekera, které by případný zloděj mohl využít k vloupání? Také nenechávejte na viditelných místech v domě žádné cennosti, jako jsou šperky nebo hotovost. Ideální je uschovat je bezpečně do skrytého trezoru.

Chytrá domácnost jako moderní strážce

Technologie nám dnes nabízejí širokou škálu řešení, jak zabezpečit domov na dálku. Bezpečnostní kamery sledují prostor kolem domu i v jeho útrobách v reálném čase, takže máte o dění přehled kdykoliv a kdekoliv přímo ve svém chytrém telefonu. Nabízejí i noční vidění, detekci pohybu a možnost obousměrné komunikace. Některé systémy dokonce umí odeslat upozornění na váš mobil při zaznamenání podezřelé aktivity. Chytré zámky umožňují na dálku kontrolovat a zamykat i odemykat dveře, prostřednictvím chytrého osvětlení lze v různých místnostech nepravidelně rozsvěcovat a zhasínat, takže vytvoříte dojem, že je někdo doma. A samozřejmě efektivní způsob, jak odradit zloděje, představují alarmy a zabezpečovací systémy domu, které lze propojit s bezpečnostní agenturou.

Dobře zabezpečte dveře

Obyčejný zámek na vstupních dveřích nemusí být vždy dostatečný. Zloději totiž dokážou dveře nejen odemknout, ale i vypáčit nebo vysadit z pantů. Mnohem lepší ochranu vám poskytnou bezpečnostní dveře s ochranou proti vysazení a zárubně s cylindrickou vložkou alespoň třetí třídy bezpečnosti. Pokud nechcete investovat do nových dveří, můžete bezpečnost těch stávajících zvýšit alespoň vícebodovými zámky (s cylindrickou nebo trezorovou vložkou), opancéřováním nebo dodatečným druhým zámkem.

Nezapomínejte na okna a balkony

Okna jsou pro zloděje jedním z nejsnazších vstupních bodů do vašeho domova. Pokud bydlíte v přízemí, zvláště ve větších městech, vyplatí se zvážit mříže nebo uzamykatelné kliky s bezpečnostním kováním. Na okna lze také nechat aplikovat speciální fólie, které znemožní jejich rozbití, což je praktické i v případě, že okno roztříštíte nedopatřením – minimalizujete riziko pořezání střepy. Bezpečnost výrazně zvýší také předokenní rolety a venkovní žaluzie. „Absolutní špičkou mezi venkovními žaluziemi je například motoricky ovládaná exteriérová řetězová žaluzie Titan s bezpečnostními prvky, která chrání objekt před násilným vniknutím. Veškeré ovládací a bezpečnostní prvky jsou skryty ve vodicích lištách, takže nejsou volně přístupné. To znamená, že ve spuštěném a uzavřeném stavu není možné s žaluzií zvenčí manipulovat. Nový, speciální tvar lamely zajistí, že v uzavřeném stavu se lamely do sebe uzamknou, a to zcela bez mezer,“ vysvětluje Erich Stavař z opavské společnosti ISOTRA, která se více než 30 let zabývá stínicí technikou. U venkovního stínění můžete využít také časové spínače, jež zatahují rolety nebo žaluzie na noc a ráno je opět roztáhnou – dům díky tomu nevypadá opuštěně.

roleta venkovní ilustrační
roleta venkovní ilustrační, zdroj: Isotra
 

Jaké jsou výhody venkovních rolet a žaluzií?

Exteriérové rolety a žaluzie nejenže zvyšují komfort bydlení, ale současně představují důležitou bariéru proti nezvaným hostům.

  • Mechanická ochrana: Spuštěné exteriérové rolety či žaluzie ztěžují přístup k oknům a balkonům a představují pro zloděje značnou překážku. Jejich zvednutí je hlučné a časově náročné, což odrazuje většinu pachatelů, kteří preferují rychlé a tiché vloupání. Některé modely navíc nabízejí bezpečnostní mechanismy proti násilnému zvednutí.
  • Omezení výhledu do interiéru: Spuštěné žaluzie nebo rolety zcela znemožňují nahlédnout dovnitř domu. Zloděj tak nemá šanci zjistit, zda se v domě nachází cennosti, ani kolik lidí je přítomno.
  • Akustická izolace: Venkovní rolety a žaluzie částečně tlumí hluk zvenčí, takže se vám klidněji spí.
  • Tepelná izolace: V létě pomáhají udržovat chlad v interiéru a v zimě zase zamezují úniku tepla. V létě se doporučuje nechat v neobývaných místnostech, jako je ložnice nebo pokoj pro hosty, žaluzie či rolety přes den zatažené. Zamezíte tím průniku paprsků a tím i přehřívání prostoru.
  • Možnost automatizace: Moderní venkovní rolety a žaluzie lze integrovat do chytré domácnosti. Můžete si nastavit časové plány, kdy se mají automaticky spouštět a vytahovat, ať už jste doma nebo ne. Některé systémy umožňují i dálkové ovládání přes chytrý telefon, takže můžete měnit jejich polohu, i když jste tisíce kilometrů daleko.
  • Odolnost proti povětrnostním vlivům: Rolety a žaluzie chrání okna také před silným větrem, deštěm, krupobitím a intenzivním slunečním zářením, čímž prodlužují životnost okenních rámů a skel. Jejich součástí může být i větrné nebo sluneční čidlo.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky