Kolik skutečně stojí provoz bazénu? Elektřina, ohřev i filtrace vás mohou překvapit

Léto je v plném proudu, teploty šplhají i přes 30 stupňů Celsia a mnoho lidí uvažuje o pořízení venkovního bazénu. Před samotnou investicí do bazénu je ale důležité si uvědomit, že nákupem bazénu to nekončí. Jeho provoz totiž není zadarmo. Víte, kolik vás může stát ohřev vody, čištění a další náklady na elektřinu spojené s bazénovými hrátkami?
Začínáme - napuštění vody
První, co bude nutné s bazénem po jeho sestavení udělat, je napuštění vody. Pokud máte studnu, můžete se rozhodnout, jestli použijete vodu z ní, necháte si vodu dovézt cisternou nebo si bazén napustíte z vodovodního řádu. Určitě je nutné dodržet místní podmínky, jsou lokality, kde je napuštění bazénu ze studny či řádu zakázáno, pak si vodu musíte nechat extra přivézt.
„A kolik takové napuštění bude stát? Pokud vás jeden kubík vody stojí 100 Kč a pořídíte si bazén o rozměru 3x7 metrů s hloubkou 1,1 metru, pak počítejte s tím, že napustíte cca 23 kubíků vody. Tedy jen start vás vyjde na více jak 2000 Kč. Pokud tomu neupravíte zálohy, může vás na konci roku čekat nemilé překvapení v podobě nedoplatku,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz .
Ohřev vody
Ohřev vody v bazénu je jedním z nejvýznamnějších nákladů při pořízení bazénu. Teplota vody v bazénu je klíčová pro pohodlné koupání, a proto mnoho majitelů bazénů investuje do ohřívačů vody. Existuje několik způsobů, jak vodu v bazénu ohřívat. Solární panely – jsou ekologickou a z dlouhodobého pohledu i ekonomickou volbou. Instalace solárních panelů je však nákladná a návratnost investice může trvat i několik let. Elektrické ohřívače – jsou cenově dostupnější na začátku, ale jejich provozní náklady mohou být vyšší. Průměrná spotřeba elektrického ohřívače je kolem 5 kWh. Tepelná čerpadla – jsou energeticky účinnější než elektrické ohřívače a mohou snížit náklady na ohřev vody až o 50 %, pokud máte větší bazén, kde je více vody, toto je nejlepší varianta.
Čištění vody
Udržování čisté vody v bazénu je nezbytné pro zdraví a pohodlí jeho uživatelů. To zahrnuje nejen mechanické čištění, ale také chemické úpravy. Cirkulace a filtrace vody je proto základ. Nejoblíbenější volbou jsou klasická čerpadla, která zajišťují cirkulaci vody v kombinaci s pískovou filtrací. Náklady na provoz filtračního systému závisí na jeho výkonu a době provozu.
„Velmi častou volbou je pak kombinace pískové filtrace a slané vody, která není tak slaná, jako ta v moři, ale díky správnému poměru solného roztoku je možné vyrábět elektřinou chlor, který slouží k udržování čisté vody. Takto slaná voda je slaná jen asi jako lidské slzy, ale solinátor je další zařízení, které nejenže něco stojí, ale má i nemalou spotřebu elektrické energie a s tím je zapotřebí také kalkulovat,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz .
Pokud plánujete večerní koupání, je třeba počítat i s náklady na osvětlení. To se dá pořídit ve formě LED světel s velmi malou spotřebou či výrazně levnějších klasických žárovek, které ale mají o to větší spotřebu elektřiny, často v řádu stovek wattů. A jsme zase u toho nákladu na provoz. Na druhou stranu, koupat se doma ve vlastní, krásně teplé, nádherně čisté vodě a ještě k tomu v noci - to si nějakou tu korunu zaslouží.
Jak vypočítat náklady na spotřebovanou elektřinu?
Jako příklad použijeme majitele, který k cirkulaci vody používá čerpadlo, má filtrační systém pro udržení čistoty a pro ohřev vody používá elektrický ohřívač. Předpokládejme, že má bazén o objemu 25 000 litrů s průměrnou spotřebou těchto zařízení a hodinovým provozem dle této tabulky.

Celková denní spotřeba je tedy: 6 kWh + 1,2 kWh + 20 kWh + 0,2 kWh = 24,4 kWh. Při průměrné ceně elektřiny 8 Kč za kWh vás denní provoz bazénu vyjde na: 24,4 kWh * 8 Kč/kWh = 195 Kč. Měsíční náklady při provozu 30 dní jsou: 195 Kč * 30 dní = 5850 Kč.
„Pokud tedy bude majitel svůj bazén v tomto režimu používat 4 měsíce, náklad na elektřinu pouze za bazén pro něj bude 23 400 Kč. Při využití tepelného čerpadla místo elektrického ohřívače by cena byla zhruba poloviční. Je jasné, že v létě není třeba vodu ohřívat, takže tuto kalkulaci můžete použít pro jarní a podzimní provoz. Či pokud bydlíte třeba na horách, kde i v létě bude nutné vodu elektřinou udržovat v teplotě, do které se dá vlézt,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz .
Jak si správně vybrat dodavatele elektřiny?
Náklady na provoz bazénu v případě, že používáte elektrický ohřívač, může značně ovlivnit i výběr dodavatele elektřiny. Ceny se totiž mohou výrazně lišit v závislosti na tarifu a podmínkách jednotlivých dodavatelů. Provozování bazénu nám nedává možnost měnit distribuční sazbu, jako třeba zapojení tepelného čerpadla, které používáme pro vytápění domácnosti, i tak je ale dobré najít takového dodavatele, co nabízí tarif pro velkou spotřebu.
Klíčové je tedy srovnání nabídek. V dnešní době je nejjednodušším řešením využít nezávislé online srovnávače cen elektřiny a porovnat nabídky různých dodavatelů na jednom místě. Zvážit byste také měli délku fixace ceny elektřiny na delší období, abyste se vyhnuli cenovým výkyvům. Někteří dodavatelé také nabízejí bonusy, jako například bezplatné energetické poradenství nebo kontrolu spotřeby.
„Pokud se vrátíme k našemu hypotetickému příkladu, tak výběrem vhodného dodavatele, kde se dá sehnat cena elektřiny i kolem 6,80 kWh by majitel bazénu při elektrickém ohřívači za 4 měsíce ušetřili 3500 Kč, a to každý rok. Bazén vydrží klidně 20 let, takže jen správný dodavatel může znamenat až 70000 Kč rozdíl,“ vypočítává Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.
Řešením, jak snížit spotřebu energie na ohřev vody, je zakrytí bazénu. „Jde o investici, která se vyplatí nejen kvůli úspoře energií, ale i díky delší životnosti vody a technologií. Podle typu zakrytí lze náklady na ohřev snížit o 60 - 70 %, protože voda bez krytu se výrazně rychleji ochlazuje a odpařuje. I jednoduchá solární plachta dokáže teplotu udržet déle a snížit spotřebu. Zakrytý bazén tak šetří energii, chemii i peníze – a navíc prodlužuje koupací sezónu,“ říká Martin Kůrka ze společnosti BWT.
Jak se rozhodnout?
Pamatujte, že provoz venkovního bazénu může být energeticky náročný a náklady se mohou rychle vyšplhat. Správným výběrem dodavatele elektřiny můžete ušetřit značnou částku. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob ohřevu a údržby, nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav vody a zařízení, aby váš bazén zůstal čistý a bezpečný pro celou rodinu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Očních zánětů v létě přibývá. Jsou nakažlivé a mohou ohrozit zrak
- Martin Šonka i armádní vrtulník přiletí do Valmezu
- 6 tipů, jak si naplno užít KVIFF 2025
- Zprávy ČRo Olomouc: Věda a historie místo úředníků. V prostějovském zámku otevřeli čtyři nové expozice (audio)
- Experti AAA AUTO: Elektromobil dokáže klimatizovat stejně dlouho jako nafťák