Bateriové úložiště? Investice, která se vyplatí při blackoutu i mikro výpadcích
Hrozby spojené s energetickými výpadky už nejsou jen hypotetickým scénářem, což potvrzuje dnešní aktuální situace v ČR. Od drobných přerušení napájení až po rozsáhlé blackouty – výpadky elektřiny mohou mít vážné důsledky pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. Právě proto stále více subjektů investuje do bateriových úložišť energie. Jejich hlavní výhoda? Okamžitá připravenost k zajištění chodu i v případě, že se rozvodná síť zcela odmlčí.
Klíčová ochrana pro dobu, kdy zhasne vše
Bateriové úložiště energie (tzv. BESS) slouží především jako záloha pro případ výpadku dodávek ze sítě. A právě v krizových situacích, jako je blackout, kdy je běžné zásobování elektřinou přerušeno na hodiny či dny, může jít o klíčový rozdíl mezi zvládnutím situace a kompletním kolapsem provozu. Díky bateriím je možné zajistit nouzový chod osvětlení, IT technologií, bezpečnostních systémů, zdravotnických přístrojů či zásobování vodou.
„Pro firmy, obce nebo nemocnice je to otázka kontinuity služeb, bezpečnosti a někdy i lidských životů. Pro domácnosti pak často otázka pohodlí, tepla, vody nebo možnosti komunikace v době výpadku,“ upozorňuje Pavel Bursa ze společnosti Resacs.
Výpadek na sekundy? Pro průmysl i domácnosti může znamenat problém
Vedle rozsáhlých blackoutů jsou běžnou realitou také tzv. mikro výpadky – krátké přerušení napájení trvající vteřiny nebo jen zlomky sekund. A přesto mohou způsobit vypnutí serverů, restart výrobních linek nebo ztrátu neuložených dat. Bateriové úložiště dokáže reagovat okamžitě, bez zpoždění, a taková přerušení plynule překlenout.
Výhoda pro ty, kdo chtějí být soběstační
V kombinaci s obnovitelnými zdroji – typicky fotovoltaikou – navíc umožňuje bateriové úložiště přejít do tzv. ostrovního režimu. Tedy být zcela nezávislý na distribuční síti. To je výhodné nejen v krizových situacích, ale i z hlediska dlouhodobé energetické soběstačnosti a úspor.
Nejen pro firmy, ale i pro domácnosti
Zatímco dříve byla podobná zařízení výsadou velkých firem, dnes už existují kompaktní bateriové systémy i pro rodinné domy. Umožňují využívat vlastní solární energii i po západu slunce, chrání spotřebiče a poskytují jistotu, že ani v době výpadků nezůstane domácnost ve tmě a bez proudu.
Energetická jistota budoucnosti
„V době rostoucí závislosti na elektřině a zvýšených rizik spojených s výpadky je bateriové úložiště nejen technologickým řešením, ale i strategickou investicí do bezpečnosti. Ať už jde o mikro výpadky, nebo krizové black outy, jedno je jisté: být připraven se vyplácí,“ dodává Pavel Bursa ze společnosti Resacs.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Letní trend? Naučte se něco nového a stát vám to zaplatí
- Slunce na střeše: Fotovoltaika živí už každý třináctý dům a ušetří tisíce korun ročně
- Příběhy nejen šumavské: Blaník není jedinou horou, kde je vojsko připravené k boji (audio)
- Očních zánětů v létě přibývá. Jsou nakažlivé a mohou ohrozit zrak
- Martin Šonka i armádní vrtulník přiletí do Valmezu