Cena elektřiny při blackoutu propadla extrémně do záporu

Páteční blackoutČeské republice se projevil výraznými pohyby na vnitrodenním trhu s elektřinou. Odpojení velkého množství spotřebitelů od sítě, tedy enormní snížení spotřeby, vyvolalo logický přebytek elektřiny. Z níže uvedeného grafického přehledu lze vidět, že zatížení sítě krátce před polednem dosahovalo 8,4 GW, skokově se však propadlo směrem k 6 GW. Celkové zatížení sítě, kdy se nebere v úvahu jen běžná spotřeba, ale i čerpání vody do přečerpávacích elektráren, pak zaznamenalo ještě výraznější změnu.

Zdroj: ceps.cz

Každopádně průměrná cena silové elektřiny se před blackoutem držela na vnitrodenním kontinuálním trhu poměrně vysoko okolo hladiny 100 EUR/MWh. Rozpětí cen se však v rámci obchodování následně začalo rozšiřovat. Vedle v blízkosti nulových cen se obchodovalo naopak i za 700 EUR/MWh. K cenovým extrémům však došlo po 12:30 hod., kdy průměrné ceny naopak začaly mířit hluboce do záporu.

Pro čtvrthodinu do 12:45 hod. se nejnižší cena dostala na -5 000 EUR/MWh, pro následnou to již bylo numerologicky zajímavých -6 666 EUR/MWh. Nejnižší zobchodovaná cena však byla pro čas 13-13:15 hod., kdy činila dokonce -7 000 EUR/MWh. Za odebrání jedné kilowatthodiny se tak vlastně platilo zhruba 173 Kč! Průměrná cena pro daný čas nicméně dosáhla „jen“ -59 EUR/MWh. V souhrnu se zobchodovalo přes 424 MWh.

Zdroj: ote-cr.cz

Jak také patrno z níže uvedeného tabulkového přehledu, záporné minimální ceny se následně dostaly pod hranici 3 000 /MWh, resp. pak po 15 hod. se již i průměrná cena dostala do kladných hodnot.

Zdroj: ote-cr.cz

Nebyli bychom Češi, aby z pátečního blackoutu nevzešel také nějaký humor. V kontextu příčin dnešního výpadku - spadlého fázového vodiče (více zde), se tak na internetu následně připomínala scénka z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, kde postava Hynek Trousil (Oldřich Velen) hlásí: „Přéčinó byla chybná elektrónka E13 z našeho podniku Katóda Olomóc.“ Aktivitu bylo možno zaznamenat na twitteru například na účtu parodujícím Andreje Babiše, který tak měl o příčinách jasno (viz. níže).

 

Jiří Zendulka
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, tedy přes 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie