V Nizozemsku se dle Financial Times prodlužují pořadníky na elektrickou přípojku, ohrožuje to ekonomický růst země - jde o fiasko Green Dealu a varování Česku
Nizozemsko se musí uchýlit k přídělům elektřiny. Projevuje se to tak, že se nyní zdaleka nedostává elektrické přípojky všem, kteří o ni zažádají. Podle Financial Times (viz níže) se tak snižuje atraktivita Nizozemska v očích zahraničních investorů, což může mít negativní dopad na celkový ekonomický růst nizozemské ekonomiky.
Jedná se o fiasko přepjatého dekarbonizačního úsilí. Nizozemsko má totiž fakticky málo elektřiny, resp. právě uplatnitelných přípojek do elektrické rozvodné sítě.
Podle Financial Times jsou přitom nizozemské problémy hořkou ochutnávkou toho, co čeká zbytek EU po plnějším náběhu Green Dealu.
Před dvěma lety přestali Nizozemci s těžbou zemního plynu ve svém velkém nalezišti a vsadili na solární panely. Jenže jejich elektrizační soustava potřebuje zásadní transformaci, aby elektřinu z nich pojala. Transformace má do roku 2040 vyjít na v přepočtu zhruba 5000 miliard Kč. To jsou „negativní externality“ obnovitelných zdrojů, jejichž existenci se třeba české zelené lobby daří dosud před veřejností zamlčovat. Evidentně se to dlouho dařilo i nizozemské zelené lobby.
Proto nyní ty příděly. Takřka 12 000 nizozemských firem marně čeká na elektrickou přípojku. To připomíná socialismus v ČSSR, kdy se roky čekalo zase na jinou přípojku, i když jen tu telefonní.
Nizozemská výstraha by měla mimořádně zajímat i Česko současnosti.
Jak od tuzemských energetických expertů zaznělo i v kontextu nedávného rozsáhlého výpadku elektrického proudu v ČR, musí se více nahlas říkat, že obnovitelná energetika je sice nízkoemisní, ale pokud ji chceme, musíme si připlatit. Mýtus levné fotovoltaiky totiž nepočítá s vynucenými náklady, s nimiž evidentně nepočítali ani v Nizozemsku, resp. je podcenili.
Mnohokrát experti počítali náklady pro různou míru zapojení obnovitelných zdrojů pro případ ČR a vždy vyšly celosystémové náklady přepočtené na jednu kilowatthodinu o 80 až 250 procent vyšší než u podobné soustavy s nízkým podílem obnovitelných zdrojů.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informací na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Nové občanské povolenky zdraží běžné české domácnosti život o 83 000 Kč ročně. To je náklad plnění programu Fit for 55 ještě před rokem 2030
- V Česku bylo spuštěno aktuálně největší bateriové úložiště s výkonem 12 MW a kapacitou 29 MWh. Tuzemský bateriový trh zažívá renesanci, potvrzuje Asociace AKU-BAT
- Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic