Neodkládejte zdravé návyky na později, když můžete začít hned - léto je tím nejlepším obdobím

Redakce, 15.7.2025
ilustrační foto
ilustrační foto, zdroj: Adobe Stock

Chcete shodit pár kilo, rozhýbat tělo nebo celkově optimalizovat své zdraví a pohodu? Osvojit si správné návyky a proměnit každodenní rutinu není jen tak. Vyžaduje to trpělivost, disciplínu, odhodlání a skutečnou snahu dotáhnout věci do konce. Ne každé období je přitom pro změnu ideální! Zatímco podzim a zima svádí ke zpomalení a útlumu, jaro a léto přináší pravý opak. Tělo je přirozeně aktivnější, plné energie a lépe se adaptuje na nové situace. Zjistěte, proč má smysl začít právě teď – v letních měsících, kdy jsou dny dlouhé, slunce sílí a příroda servíruje pestré sezonní ovoce a zeleninu.

Proč se tělu v chladném počasí zkrátka nechce?

Roční období představují pro lidský organismus čtyři různé fáze, kdy se mění jeho biologické potřeby a přirozené mechanismy. Za obecně náročnější je považován podzim společně se zimou. Méně světla, kratší dny a chladnější počasí znamenají pro tělo zátěž, jež je příčinou metabolických, hormonálních nebo i psychických změn. Jedním z hlavních aspektů spojených s pochmurnější částí roku je vyšší energetická potřeba, která je dána snahou o udržení optimální tělesné teploty. „Lidský organismus v tomto období intuitivně preferuje energeticky bohatá jídla, jež mu zajistí více energie. K tomu se navíc přidává i psychologický faktor – s menším množstvím denního světla klesá hladina serotoninu neboli neurotransmiteru, který hraje významnou roli v regulaci nálady. Tělo se tak snaží udělat si radost alespoň prostřednictvím jídla, nejčastěji sladkých a tučných pokrmů,“ vysvětluje Bc. Michaela Štejdířová, nutriční terapeutka z Chromozoom, jež na základě výsledků genetické analýzy navrhuje personalizované nutriční strategie.

Tvorba nových návyků je v těchto měsících pro člověka obzvlášť složitá , a to nejen z důvodu potřeby vyššího energetického příjmu, ale také znatelnější únavy, snížené motivace či přirozeného zpomalení organismu. Podzim a zima jsou navíc z biologického hlediska spojované s větší produkcí melatoninu, hormonu spánku, jehož hladiny se s kratšími dny zvyšují. Člověk se tedy příliš nehrne do neznámých situací a razantních změn životního stylu. Po zimě se však dny prodlužují, teplota stoupá a příroda se začíná postupně probouzet, což mění naše nastavení a zvyšuje chuť začít pro sebe něco dělat!

Jaro a léto ve znamení nových začátků

Teplé měsíce člověka přirozeně motivují ke změně. Jsme aktivní, energičtí a připraveni na budování udržitelných a správných návyků, ať už ve stravování, pohybu nebo obecně denním režimu. Delší dny stimulují organismus ke zvýšení metabolické a hormonální funkce. Tělo se tak samo snaží přejít do fáze vyšší aktivity. Nutriční terapeutka Štejdířová v tomto ohledu přitom upozorňuje na aspekt tzv. jarních únav: „Organismus se snaží energii čerpat z mikronutrientů, které jsou však po zimě dostupné v limitovaném množství. Je tedy přirozené, že se na jaře člověk cítí více unavený. Jde o fyziologickou odpověď organismu na nutriční deficity vzniklé během chladných měsíců. Určitě se proto hodí s příchodem jara doplnit potřebné živiny a tím předejít možnému oslabení.“

Teplé počasí s sebou zároveň přináší intenzivnější sluneční záření, jež je důležitým zdrojem vitamínu D. Tato esenciální látka se mimo jiné podílí i na produkci serotoninu, který pozitivně ovlivňuje náladu, spánek a celkovou psychickou pohodu. Díky tomu se člověk cítí živější a více otevřený novým výzvám. Zatímco v zimě tělo přirozeně sahá po kaloričtějších jídlech, v létě dává přednost spíše lehkým variantám, které nezatěžují organismus a nebrání aktivně strávenému dni. Rozmanitost sezónního ovoce a zeleniny navíc dává možnost obohatit jídelníček o potřebné vitamíny, minerální látky, antioxidanty, polyfenoly a vlákninu. Letní období zkrátka usnadňuje adaptaci na nové změny, přispívá k motivaci a dává impulz k restartu fyzické i psychické kondice.

Kritické období jednoho měsíce

Rozhodnout se změnit je jedna věc, vydržet a skutečně dosáhnout stanovených cílů je však věc druhá. Osvojení si nového návyku není jen tak – vyžaduje to čas, trpělivost, a hlavně konzistentní přístup. Mnoho lidí začíná s velkým nadšením, které se ale postupně vytrácí, nejčastěji kvůli frustraci z pomalu se dostavujících výsledků. Aby se však pokrok skutečně projevil, závisí to hned na několika aspektech. „V počátečních fázích není změna zcela automatizovaná – silně závisí na vědomém úsilí, motivaci a odhodlání. Pokud je příliš razantní, nepřirozená a zároveň nekoresponduje s každodenním rytmem a zvyklostmi člověka, může snadno dojít k přetížení. Výsledkem pak bývá návrat ke známým, dříve zažitým vzorcům, které jsou pro mozek komfortnější a energeticky méně náročné,“ upozorňuje nutriční terapeutka Štejdířová. Za obecně nejkritičtější období upevňování nových vzorců se označuje 2 až 6 týdnů, kdy je nutné vědomě na změnách pracovat, snažit se být konzistentní a zároveň realistický. Nesplnitelné představy jsou totiž jen dalším důvodem, proč lidé s transformací končí.

Klíčová je pravidelnost a přesná definice cílů!

Než se do změny vůbec pustíte, je dobré se nejprve zamyslet nad jejím skutečným důvodem. Tlačí na mě okolí, nebo jde o mé vlastní rozhodnutí? Aby návyky byly opravdu udržitelné a dávaly smysl, měly by vždy vycházet z vnitřní motivace a osobních záměrů, které s vámi rezonují a dávají vám hlubší smysl. Jakmile si ujasníte, proč chcete něco změnit a čeho přesně se to bude týkat, můžete přejít do další fáze – plánování a hledání realistických postupů. Ideální je začít odbornou konzultací s nutričním terapeutem, jenž zhodnotí výchozí stav, stanoví dosažitelné cíle a navrhne personalizovanou strategii. „Velký přínos v tomto ohledu může představovat diagnostika v podobě DNA testování, jež nabízíme i u nás v Chromozoom. Analýza poskytuje hlubší vhled do individuálních potřeb organismu – například v oblasti metabolismu, vstřebávání živin či genetických predispozic. Právě na tomto pevném základu pak lze začít budovat nové návyky,“ dodává nutriční terapeutka.

Aby se nové postupy staly součástí každodenního života, je vhodné je implementovat postupně, jednoduše a v souladu s běžným denním režimem. Svou roli hraje také prostředí. Ať už se jedná o láhev s vodou či oblečení na cvičení, usnadněte si rozhodování tím, že budete mít vše předem připravené. Možné pochyby tak nebudou mít šanci! Využijte letní období ke změně, kterou už dlouho odkládáte. Protože kdy jindy, když ne teď?



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky