Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent

Meziroční zdražení starších bytů se ve zkoumaných 8 městech pohybovalo od 11 procent v případě Olomouce do 29 procent v případě Ústí nad Labem. V Praze pak straší byty zdražily o 13 procent, v Brně o 14 procent. Pohyb cen mezi čtvrtletími tentokrát naznačil možné zpomalení tempa růstu, to však dále pohání poptávka po vlastním bydlení, což potvrzuje i dění na hypotečním trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz na základě dat společnosti Valuo.

Data z druhého čtvrtletí letošního roku opět odhalila nárůst cen starších bytů. Ten se v rámci zkoumaných měst pohyboval v absolutních částkách od 8 600 v případě Olomouce do 16 400 korun v případě Prahy. „V absolutních částkách se cena za metr čtvereční zvedla nejvíce v hlavním městě a v Brně, nejvyšší procentuální růst pak zaznamenalo Ústí nad Labem a Ostrava,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

V Praze šlo v měsících druhého čtvrtletí letošního roku koupit starší byt v dobrém stavu v průměru za 145 542 korun za metr čtvereční. Při koupi bytu o rozloze 80 metrů čtverečních si tak lidé museli připlatit zhruba 1,31 milionu korun oproti stejnému období loňského roku a za takový byt teď dali v průměru 11,64 milionů korun. V Brně se cena staršího bytu obdobné rozlohy pohybuje podle posledních dat v průměru kolem 9,15 milionu korun, což odpovídá 114 400 korunám za metr čtvereční a ceně o 1,1 milionu korun vyšší, než byla ve druhém kvartálu roku 2024. V Ostravě se cena dostala nad 61 tisíc korun za metr čtvereční a v Ústí nad Labem se cena za metr čtvereční u starších bytů přiblížila 45 550 korunám.

Data naznačila při srovnání čtvrtletí zpomalení cenového růstu. K tomu došlo u více než poloviny zkoumaných měst. Ke zpomalení cenového růstu došlo především v Brně, Plzni, Hradci Králové, v Ostravě a v Praze. „Přes zpomalení cenového růstu v některých městech nelze očekávat do dalších měsíců stagnaci či snižování cen. Zájem o bydlení potvrzuje i aktivita na hypotečnímu trhu,“ uvedl Lumír Kunz.

Poptávka po hypotečních úvěrech nepolevuje ani o prázdninách. Průměrné úrokové sazby se sice pohybují stále někde kolem 4,5 % – 4,6 %, ale ze zájmu klientů je vidět, že výši úrokových sazeb nepovažují za nepřijatelně vysokou. Konec konců, potřebu řešení bydlení nelze kvůli vyšším sazbám odkládat donekonečna a navíc ceny rezidenčních nemovitostí stále mají výraznou růstovou tendenci,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Tabulka: Srovnání vývoje cen u všech velikostí bytů dohromady dle měst

 

 

Zdroj: Data společnosti Valuo za byty v osobním vlastnictví, stav průměr nebo po rekonstrukci

 

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy