Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken

Letní měsíce představují ideální období pro rekonstrukci otopného systému na chalupě. Pokud se majitel pouští do celkové renovace rekreačního objektu, vyplatí se nejprve dokončit veškeré bourací práce, zateplení, popřípadě i výměnu oken. Při výběru a montáži otopných těles bývá nejjistější obrátit se na odbornou firmu. Jestliže se však chalupář rozhodne zajistit vše svépomocí, je důležité vybrat vhodné typy nových těles, jež jsou kompatibilní s existujícím rozvodem. Pozornost je potřeba věnovat zejména připojovací rozteči, materiálu a výkonu radiátorů. Ten by měl odpovídat tepelným ztrátám místností i zdroji tepla.
Před topením vyřešte zateplení i rozvody
Na chalupě by před zahájením rekonstrukce otopného systému měly být dokončeny veškeré stavební práce, které mohou ovlivnit nebo narušit trasu rozvodů. Jedná se hlavně o bourání příček, pokládku nebo výměnu podlah, opravy omítek či instalaci oken. Pokud rekonstrukce zahrnuje i zateplení, je vhodné mít rovněž hotovou tepelnou izolaci, především v podlahách objektu, případně ve stropech nebo na fasádě. Tyto úpravy totiž zásadním způsobem ovlivňují tepelné ztráty budovy a s nimi související výkon požadovaného otopného systému.
Z technického hlediska by měl mít chalupář v této fázi již hotové i revize a případnou výměnu elektrických rozvodů, zejména v místnostech, kde se počítá s instalací elektrických topných těles nebo přídavných ventilátorů. Stejnou pozornost je třeba věnovat vodoinstalacím, obzvlášť jestliže rekonstrukce zasahuje do koupelny či kuchyňského koutu.
V případě plánovaného přechodu na jiný zdroj tepla, například na tepelné čerpadlo, je ideální mít v daný moment dokončený nejen projekt, ale i samotnou instalaci. Výběr otopných těles musí pochopitelně odpovídat parametrům nové technologie. „Nízkoteplotní systémy, jako jsou právě tepelná čerpadla, vyžadují radiátory vhodné pro provoz i při nižších teplotách topné vody. V tomto směru doporučujeme desková tělesa RADIK V-POWER konstruovaná přímo pro kombinaci s nízkoteplotními zdroji,“ popisuje Pavlína Trajtělová, produktová specialistka společnosti KORADO.
Pohlídejte si rozteč, výkon i typ systému
Samotná výměna topení v praxi zahrnuje demontáž původních těles, případnou úpravu rozvodů a montáž nových radiátorů. Pokud je chalupa vybavena starými článkovými radiátory, majitel musí nejprve přesně určit jejich typ, připojovací rozteč a napojení. „U běžných starších systémů bývá rozteč pět set milimetrů. V takovém případě je možné použít model RADIK KLASIK-R, který je navržen jako přímá náhrada za litinová nebo ocelová článková tělesa bez nutnosti dalších úprav rozvodů,“ uvádí Pavlína Trajtělová.
Při výběru nového tělesa se zohledňuje nejen kompatibilita s potrubím, ale i správný výkon s přihlédnutím k tepelným ztrátám místností a typu zvoleného zdroje tepla. Pokud jsou rozvody v dobrém stavu a nedochází k zásadní změně koncepce systému, lze montáž provést i svépomocí. V takovém případě však musí kutil zvládnout základní topenářské úkony, jako je připojení tělesa, utěsnění spojů nebo odvzdušnění. Výměna by měla být provedena při vypuštěné soustavě a ideálně taktéž s odpojeným elektrickým zdrojem.
U složitějších systémů, přechodu na nový typ vytápění či instalace nízkoteplotního zdroje je jistější obrátit se na odbornou firmu. Ta se postará nejen o optimální dimenzování celé otopné soustavy, ale také správné hydraulické vyvážení a uvedení do provozu. Zvláštní kapitolu představují prostory, kde není možné napojení na centrální rozvod. Typickým příkladem jsou samostatně řešené koupelny nebo malé podkrovní místnosti. V těchto momentech se nabízí využití elektrických topných žebříků, které poslouží jako plnohodnotný nebo doplňkový zdroj tepla. „Mezi chalupáři jsou dnes velmi oblíbené právě díky jednoduché instalaci a nezávislému provozu,“ dodává specialistka společnosti KORADO.
Odzkoušejte ještě před zimou
Bez ohledu na zvolený způsob vytápění se vyplatí před dokončením rekonstrukce otopného systému provést pečlivou kontrolu všech jeho částí. Speciální pozornost by měl majitel věnovat správnému napojení jednotlivých těles, těsnosti všech spojů, funkčnosti ventilů a také kvalitnímu uchycení radiátorů ke stěně. Po montáži je nutné celý systém napustit topným médiem a důkladně jej odvzdušnit.
Jakmile je otopná soustava plně funkční a prověřená, lze přistoupit k dokončovacím pracím v interiéru. Příkladem mohou být opravy omítek v místech zásahů do stěn, vymalování, pokládka podlahových krytin nebo instalace lišt. Pokud byly součástí rekonstrukce i nové rozvody, měl by chalupář zkontrolovat a případně doplnit krytky, záslepky nebo estetické prvky v okolí ventilů a připojení.
„Z hlediska provozu je praktické provést první zkušební zátop ještě před začátkem topné sezóny, kdy je případný servisní zásah méně komplikovaný. Zároveň může chalupář sledovat chování systému při různých teplotách, aby mohl včas doladit regulaci či nastavení termostatů. Chalupa je pak připravena nejen na podzimní víkendy, ale i plnohodnotný zimní provoz,“ uzavírá Pavlína Trajtělová.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak mít mobil pod kontrolou i na dovolené. Bez stresu a nečekaných poplatků
- Neodkládejte zdravé návyky na později, když můžete začít hned - léto je tím nejlepším obdobím
- Nakládané rodinné poklady: Vychytávky pro dokonalé zavařování okurek
- Delší i kratší výpadky proudu zásadně ovlivňují chod firem. Zastaví se výroba, vypne se chlazení či servery, ale dochází také k ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků. Jak tato rizika co nejlépe eliminovat?
- Španělsko 2025: Přísnější vyhlášky a vysoké pokuty v oblíbených letoviscích, zejména v Marbelle. Sankce hrozí za kouření na plážích na Baleárech či krmení ptáků v Madridu a Barceloně