Oáza klidu v administrativní „džungli“

kanceláře JSK
kanceláře JSK, zdroj: Filip Györe

Oáza klidu v administrativní „džungli“

Promyšlená transformace pracovního prostoru v historickém centru Prahy posouvá hranice běžného office designu. Nové kanceláře společnosti JSK prošly zásadními úpravami dispozic a staly se místem, které harmonicky spojuje přívětivou rezidenční atmosféru s požadavky moderního pracovního prostředí. Důraz na udržitelnost, komunitní charakter a výběr českých dodavatelů jen podtrhuje kvalitu projektu od architektů ze studia BekArch, který zvítězil v soutěži Kanceláře roku 2024 v kategorii Start-up kanceláře.

Zadání rekonstrukce 1 000 m² velkého prostoru částečně ve stavu shell and core, který se nachází v 8. nadzemním podlaží polyfunkční budovy, znělo jasně: nadčasové, reprezentativní kanceláře, které se nebudou podobat klasickému administrativnímu prostředí, ale navodí příjemnou atmosféru luxusního rezidenčního interiéru. Dalším důležitým aspektem byla filozofie samotné firmy JSK a jejích hlavních hodnot, kterými jsou udržitelnost, sdílení, komunita. Tyto body beze zbytku naplnil návrh architektů z ateliéru BekArch. „Prostor jsme pojali jako osobitý, téměř bytový interiér s důrazem na detail a udržitelnost. Nechtěli jsme vytvořit další generickou kancelář, což bylo i přáním investorky. Námi navržený koncept a vizuály interiéru ji oslovily natolik, že jsme po společné dohodě začali pracovat na konkrétních krocích k realizaci,“ říká Ing. arch. Jan Bek, zakladatel ateliéru BekArch.

 

Jelikož se jedná o kancelářské prostory, projekt musel samozřejmě splňovat veškeré předepsané normy. Zároveň bylo nezbytné vytvořit dostatečný počet pracovních míst a v neposlední řadě myslet také na běžný provoz a komfort pracujících, kteří zde budou trávit spoustu času. „V tomto konkrétním případě bylo výhodou, že se nejednalo o zcela běžné kanceláře, naopak bylo cílem vytvořit příjemné prostředí, které se podobá tomu residenčnímu. Většina prostoru tak byla navržena velmi otevřeně, vzdušně a z kvalitních materiálů,“ dodává Ing. arch. Linda Polomová, spoluautorka návrhu projektu.

Denní světlo jako důležitý aspekt

Zásadní změnou byla kompletní úprava původní dispozice. Téměř všechny stávající konstrukce nechali architekti odstranit a následně vytvořili nové prostornější, prosvětlenější a logicky uspořádané prostředí, které však zachovává dostatek soukromí. Kanceláře různých velikostí a dispozičního uspořádání jsou situovány po obvodu podlaží a od komunikačních koridorů jsou oddělené skleněnými příčkami. Díky nim prostupuje přirozené denní světlo až do samotného středu traktu, ve kterém se nachází zasedací místnosti, technické zázemí, phoneboxy a hygienické prostory. Aby architekti ještě více podpořili otevřenost prostoru, záměrně obnažili původní betonový strop a sloupy, čímž docílili vyšší světlé výšky a zároveň do interiéru dostali vizuální prvek reflektující samotnou budovu. „Díky těmto stavebním úpravám získaly původní tmavé a stísněné kanceláře zcela nový život, s dostatkem denního světla ve všech částech. Vizuál přiznaného betonu a stropních instalací navíc skvěle kontrastuje s luxusními materiály, což do interiéru vnáší dynamiku, popisuje architektka Linda Polomová. Plynulost prostoru pak podporují hojně se vyskytující oblé tvary.

Ve znamení vizuální identity

Zvolenými materiály a barvami architekti odkazují na vizuální identitu skupiny JSK. Prostoru dominují světlé a krémové odstíny, doplněné sytě červenými akcenty a množstvím zeleně. Pro podlahy bylo zvoleno hned několik druhů krytin, vždy s ohledem na funkci dané místnosti. V komunikačních koridorech je navržena světlá kaučuková podlaha, v reprezentačních prostorech dřevěná lepená podlaha, skládaná do parketového vzoru, a v kancelářích světle krémový koberec s nízkým chlupem. Celý koncept podtrhuje vybavení interiéru, které je z velké části řešeno pomocí vestavěného truhlářského nábytku vyrobeného převážně z bělené dubové dýhy. A s ohledem na vizuální identitu firmy architekti vybírali i dekor mramoru Calacatta Viola, který se ve formě keramického velkoformátového obkladu opakuje v umývárnách, kuchyni, na stěnách i stolech. Dalším výrazným prvkem interiéru je staromosazný plech na recepčním pultu a drobných detailech napříč celým prostorem. „Zároveň zde bylo navrženo několik prvků přímo na míru projektu – příkladem jsou ručně malované tapety od Patrika Hábla, které skvěle doplnily reprezentativní prostředí recepce a hlavní zasedací místnosti,“ dodává architekt Jan Bek. Celý projekt je pak obohacen o grafické práce studia Upsala.

 

Zeleň na každém kroku

O přívětivou atmosféru prostoru se zasazuje také velké množství zeleně, které bylo jedním z přání investorky – interiér je protkán zelenými stěnami a stromy umístěnými v truhlářských prvcích. „Primární funkcí rostlin je v tomto případě sice estetika, nicméně v interiéru mají i další přidanou hodnotu, například v podobě pozitivního vlivu na kvalitu vzduchu,“ informuje Ing. arch. Linda Polomová. Nejvýraznějšími rostlinnými prvky v tomto projektu jsou vertikální živé zelené stěny, které jsou řešeny systémově od firmy Liko-s. Jejich závlaha i nasvícení jsou automatizované, takže bylo potřeba odladit některé technické detaily, jako například napojení na rozvody. Z důvodu praktičnosti museli architekti udělat v oblasti zeleně kompromis a pro část zamýšlených rostlinných aranží zvolit věrohodné umělé alternativy. Týkalo se to například tmavých toalet, kde by se rostlinám kvůli nedostatku denního světla nedařilo, nebo v blízkosti fancoilů, kde by jim zase neprospívalo soustavné proudění vzduchu.

Udržitelně, lokálně

Dalším z nosných pilířů projektu byla udržitelnost – nejen jako estetický koncept, ale i v praktické rovině, kterou architekti reflektovali výběrem lokálních výrobců. Například volně stojící nábytek dodávaly české firmy Ton, Polstrin, Master&Master, RIM, LD seating, dveřní kování rodinná manufaktura M&T, skleněné příčky a zeleň společnost Liko-s, minimalistické hasicí přístroje značka Amplla. Svítidla jsou dílem tuzemských výrobců Bomma a Lucis a o unikátní světelnou instalaci, která je dominantou recepce, se postarala česká sklářská firma Lasvit. Součástí návrhu byla také rekonstrukce terasy, kterou architekti vybavili novým nábytkem české značky Todus.

 

Design s ohledem na akustiku

Při realizaci byl s ohledem na účel prostoru kladen důraz i na akustický komfort. Například phoneboxy, které se nachází v menších openspace kancelářích, byly vytvořené na míru z akustického sádrokartonu a doplněné truhlářským obkladem s čalouněním, což přispívá k útlumu hluku. Zároveň jsou zde navržené zvukově izolační skleněné příčky. V zasedacích místnostech pak lepší akustiku podporuje jemná textilní síťovina zavěšená u stropu, která zároveň částečně zakrývá různé instalace a interiér vizuálně zjemňuje.

V novém za deset měsíců

Celý projekt vznikl ve velmi krátkém časovém horizontu – od první návštěvy prostoru do předání finálního díla uplynulo pouhých deset měsíců, a to i přes řadu atypických řešení. Přesto se díky precizní koordinaci mezi architekty, investorkou, stavební firmou a dalšími partnery i v takto krátkém čase podařilo vytvořit interiér, který zcela mění pohled na to, jak může vypadat kancelář. „Investorka nám v celé řadě věcí nechala volnou ruku a důvěřovala našim rozhodnutím. Byl to intenzivní, ale velmi inspirativní proces, časově i koordinačně poměrně náročný. Se všemi, kteří se na realizaci podíleli, jsme jej ale dokázali dotáhnout do zdárného výsledku, který k naší velké radosti ocenila i porota soutěže Kancelář roku,“ uzavírá Jan Bek.

Technické údaje:

Lokace bytu: Praha 1

Rok realizace: 2024/2025

Užitná plocha : 1 000 m2

Zdroj vytápění: FCU

Stavební firma: 4 interior & tiles s.r.o.

Výrobci a dodavatelé:

- Podlaha: Prointeriér, Soliter parket

- Interiérové dveře: Vetos, Liko-s

- Skleněné příčky, zelené stěny: Liko-s

- Dveřní kování: M&T, kování Nomad

- Osvětlení: Lasvit, Bomma, Lucis

- Vypínače a zásuvky: Jung

- Kuchyňská linka: Sollus nábytek

- Nábytkové vybavení: Javorina, Ton, Polstrin, Rim, LD seating, Master & Master

- Venkovní nábytkové vybavení: Todus

- Sanitární vybavení: Alca, Ravak

- Hasicí přístroje: Amplla

- Grafické práce: studio Upsala

- Ručně malované tapety: Patrik Hábl

Autoři: Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Linda Polomová, BekArch, www.bekarch.cz

Architektonický ateliér BekArch s.r.o. se věnuje jak návrhům rezidenčních staveb, tak tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Z toho plyne i rozdělení portfolia do sekcí HOUSE, PRIVATE a SOCIAL. V portfoliu ateliéru často figurují restaurace, kavárny a kanceláře.

Ateliér klade důraz na komplexnost služeb, kromě projekční fáze jsou schopni domluvit i odzkoušené dodavatele a pomoci klientovi s realizací. Ve své tvorbě se snaží dosáhnout maximální funkčnosti a vizuálně prostory sjednotit.

 

Foto realizace: Filip Györe



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy