Jak to, že ČD Cargo propouští, přestože české dálnice jsou přecpané kamiony? Jde o důsledek drahých emisních povolenek a Green Dealu
Český nákladní železniční přepravce ČD Cargo plánuje letos propustit až 700 svých zaměstnanců, to je více než desetina jejich celkového počtu. Je poněkud zvláštní, že zatímco tuzemské dálnice jsou kamiony stále zahlcenější, nákladní železnicí přepravce se zaměstnanců zbavuje. Jedná se o paradox emisních povolenek a celého Green Dealu EU.
Vždyť jen mezi lety 2018 a 2023 stouply náklady na elektrickou trakci železnic v Česku ze dvou na 3,50 koruny za kilowatthodinu, tedy o 75 procent. Litr nafty za stejnou dobu zdražil z 25,70 na 28,40 koruny. Tedy o nějakých jedenáct procent. Silniční nákladní přeprava je tedy v porovnání s elektrifikovanou železniční přepravou dnes cenově ještě mnohem výhodnější než na sklonku minulého desetiletí.
Podívejte se také: Kalkulačka emisních povolenek a zdanění elektřiny
Stěžejním důvodem je existence postupně zdražujících emisních povolenek, které navyšují cenu elektřiny, resp. nákladů na železniční elektrickou trakci. Povolenky, tedy „vlajková loď“ Green Dealu EU, tak hrají zásadní roli v tom, že podíl železniční nákladní přepravy na celkové nákladní přepravě v Česku mezi lety 2019 a 2023 klesl z bezmála 30 na jen lehce nad 15 procent.
Přitom železniční přeprava je environmentálně mnohem šetrnější než ta silniční nákladní nejen v elektrifikované, nýbrž i ve „spalovací“ variantě. Růst nákladů v oblasti elektrifikované železnice ovšem snižuje konkurenceschopnost nákladní železnice jako celku.
Ostatně právě i nekončící kolony kamionů na hlavních dálničních tazích Českem stejně jako jimi často takřka permanentně zahuštěný dálniční pravý jízdní pruh jsou projevem přesunu nákladní přepravy z kolejí na silnice. A ten je pro změnu projevem rychleji rostoucích cen elektřiny a emisních povolenek, jejichž sama existence a rostoucí cena je zase projevem Green Dealu.
Ten by i proto zasluhoval revizi a zmírnění. Už jen kvůli situaci v tuzemské nákladní přepravě. Místo toho se ovšem chystá jeho přitvrzení, nad jehož drakoničností se pozastavují i ekonomové z renomovaných pracovišť, jako je pražské CERGE nebo Oxfordský institut pro energetická studia*.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Podívejte se také:
Emisní povolenka za 425 000 Kč? Před likvidačními cenami povolenek EU varují i ekonomové z pražského CERGE či z oxfordského institutu
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informací na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Banky od začátku roku poskytly hypotéky za 150 mld. Kč, sazba klesla na 4,56 %
- 29. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 26 od 2448 do 2541 Kč/MWh, plyn 26 za 915 Kč/MWh
- Růst cen nájmů na chvíli zastavil, zejména v Praze a v Brně
- Ekologičtější stavebnictví: Přeměna plastového odpadu na izolaci
- Češi se v dohledné době mohou dočkat 8 nových daní, což je mimořádné. Způsobily by další zdražování