Lákavý slib podpory hypoték zdraží bydlení

REKLAMA       Inzerce, 21.10.2025
ilustrační
ilustrační, zdroj: ZOXO

Hnutí ANO slibuje nižší daně, zlevnění energií a také dostupné bydlení. Ekonomové ovšem varují, že kombinace štědrých sociálních opatření a podpora hypoték povede ke zvýšení inflace a dalšímu zadlužení státu. Jakékoliv dotace hypotečních úvěrů by pouze podpořily poptávku a další růst cen nemovitostí.

Snížení daňové zátěže zvýší daně

Vítězné hnutí ANO slibovalo v programovém prohlášení mimo zrušení důchodové reformy, snížení daní a cen za energie také zlevnění hypotečních úvěrů a zvýšení dostupnosti bydlení. Rodinám (i firmám) hnutí slíbilo nižší daňovou zátěž současně se závazkem na snížení zadlužení státu. Je zřejmé, že pokud by došlo k naplnění slibů, omezením šedé ekonomiky a 5% snížením výdajů, nelze vyrovnaného státního rozpočtu dosáhnout. Snížení přímých daní je zpravidla vždy následováno zvýšením nepřímých daní, tedy daní ze spotřeby nebo majetku.

Vysoký růst HDP

V současné době se ekonomice daří, je v růstové fázi, dokonce se podle odhadů přibližujeme hranici přirozené míry nezaměstnanosti a potenciálního produktu. Což je úroveň, kde by nemělo docházet k růstu inflace, pokud stát nebude do systému výrazně zasahovat. Za udržitelné veřejné finance může nastupující vláda poděkovat nepopulárním krokům současné vlády a zavedení konsolidačního balíčku.

Hnutí ANO nebude schopné dostát slibům bez výrazného zatížení veřejných rozpočtů, náklady navrhovaných změn se počítají ve stovkách miliard. Dluh státu by po štědrých dávkách, navyšování platů a snižování cen energií narostl i při stabilním růstu HDP.

Podpora hypoték pro mladé

Hnutí slibuje státní podporu na hypotéky pro mladé rodiny s dětmi nebo pro pracovníky v důležitých profesích. Mladí manželé by měli získat bezúročné půjčky na první bydlení. Podpory by se mělo dočkat také družstevní bydlení nebo výstavba nájemních bytů.

Cenu bydlení žene vzhůru převis poptávky, kdy na trhu není dostatek volných, vhodných a cenově dostupných bydlení. Utlumení růstu cen vede přes zvýšení nabídky, proto není řešením dotování hypotečních úvěrů.

Bydlení potáhne inflaci

Navýšení inflace lze očekávat v opatřeních, které posílí poptávku v sektorech, kde už v současnosti poptávka dominuje. Například v avizovaném bydlení. Krizi bydlení a rostoucí ceny jsou hnány poptávkou, tedy jakákoliv stimulace na straně poptávky současný stav zhorší a povede k růstu inflace. Podpora hypoték pro mladé, dotování úroků, snížení úrokových sazeb bude jen dalším impulzem pro růst poptávky, které je následováno růstem cen na nemovitostním trhu.

Vznik centrálního stavebního úřadu

ANO slibuje, že za jeho vlády vznikne centrální stavební úřad a že se bydlení stane veřejným zájmem. Změny by měly zrychlit stavební řízení natolik, že se v Česku začne do pěti let stavět 50 tisíc nových bytů ročně. V programu lze najít zmínku i o podpoře dřevostaveb u nových veřejných budov.

Podle analytiků by ovšem ani slibované navýšené tempo výstavby nových bytů nestačilo na to, aby se bydlení stalo dostupnější.

Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky