První adventní víkend před námi, čas zapálit první svíčku
Zatímco obchody nás urputně přesvědčují už někdy od října, že Vánoce jsou na dohled a pokud nebudeme dostatečně připraveni (rozuměj nenakoupili jsme kde co), skutečný advent trvá čtyři týdny před vánočními svátky. A tím, že letos je Štědrý den ve středu a den narození Páně ve čtvrtek (Boží hod vánoční), zdá se letošní advent dlouhý, začíná totiž už tento víkend.
V řetězcích i menších obchodech z převahy čokoládových Mikulášů, čertů a andělů se postupně přešlo na stojany plné adventních kalendářů, svíček, ozdob (napsala bych kouličky nebo baňky, ale nechci se hádat). A Lego! Všude kostičky...
Advent má být ale především čas radostného očekávání příchodu Krista a má duchovní rozměr, je to čas rozjímání a pokory, nejen materiálních příprav na opulentní vánoční čas. Ale buďme k sobě shovívaví, i v tom shánění bohaté nadílky pod stromeček a chystání bohatého stolu pro rodinu a blízké, kteří se kolem něj doufejme sejdou, je láska, naděje a víra.
Tradičním symbolem adventu je adventní věnec, který nám pomáhá odměřovat čas adventu. Čeká nás tento víkend 30. listopadu první adventní neděle - to se zapaluje první svíce na věnci. Počet svící může být různý, nejčastěji čtyři, nebo se přidává pátá bílá, která symbolizuje samotného Krista - ta se zapaluje na Štědrý den a Boži hod. Svíčky by měly být umístěny tradičně do kříže a měly by se zapalovat po směru hodinových ručiček. Jejich barva by měla být fialová (případně třetí svíčka růžová - Gaudete, radostná svíčka), ve středu může být pátá bílá svíce.
První svíčce se říká svíce proroků, další je betlémská, růžová je radostná nebo také pastýřská a poslední andělská. Měly by se rozsvěcet vždy v neděli a po přečtení příslušné liturgie zase zhasit, a na Štědrý den (večer, po východu první hvězdy) zapálit všech pět svíček a nechat hořet do konce.
Ale barvy na adventním věnci určuje nejen ritus, ale také módní trendy a rodinné zvyklosti, tak se nenechme příliš ovlivnit a udělejme si to takové, jaké to chceme mít. Pro někoho je tento čas především začátkem liturgického roku, pro jiné nastává neděle železná, bronzová, stříbrná a zlatá a období procházek po obchodech a svařáků v nákupních galeriích. Užijme si to, i se špetkou toho stresu, která k tomu asi patří. Hezký advent!
Stará se o BIG Experta již od doby krátce po jeho začátku - podílí se na něm již od roku 1994. V redakci Kurzy.cz pracuje od ledna 2008.
Kromě témat spojených s kapitálovými trhy se zajímá o kulturu (především výtvarné umění), historii a s nimi spojené osobnosti.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Barva, která interiéru dodá vzdušnost a klid - Cloud Dancer
- Simona Babčáková v Liberci: Jak nevyhořet, i když hoří deadliny
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Pádům se dá předcházet. Pro stabilitu pomáhá nosit hůlku nebo berle, musíte se to ale naučit správně (audio)
- Naše nej: Město téměř stověžaté. Pardubická veduta střeží svá tajemství (audio)
- Jak vám infrasauna pomůže projít obdobím chřipek a nachlazení s větší pohodou
- Padající sníh ze střechy - kdo je za co zodpovědný