E-shopy bojují s novým trendem. Choice Fatigue odrazuje zákazníky

Redakce, 24.6.2026

Retail i e-commerce stále častěji řeší fenomén označovaný jako „Choice Fatigue nebo také Choice Overload“ – únavu z příliš velkého množství možností nabídky. Zákazníci jsou zahlceni produkty, variantami, recenzemi i srovnávači a místo nákupu často odcházejí bez rozhodnutí.

„Podle studie společnosti Intelligence Node se spotřebitelé při nákupu pohybují mezi e-shopy, sociálními sítěmi, recenzními portály a mobilními aplikacemi. Právě kombinace ekonomické nejistoty a obrovského množství dostupných možností vede k tomu, že stále větší roli hraje jednoduchost nákupu, důvěra a schopnost rychle se rozhodnout,“ říká Adam Rožánek ze specializovaného e-shopu Trenýrkárna.cz.

Když více možností znamená méně nákupů

Fenomén popisuje situaci, kdy nadměrné množství možností zákazníka neosvobozuje, ale naopak paralyzuje. Studie upozorňuje, že příliš široká nabídka může vést k nejistotě, odkládání rozhodnutí nebo dokonce k úplnému opuštění nákupu. Spotřebitelé zároveň častěji pochybují, zda zvolili správně, a jsou méně spokojeni se svým rozhodnutím.

V online prostředí je tento efekt ještě silnější. Zákazník dnes často nevybírá mezi pěti produkty na regálu, ale mezi desítkami otevřených záložek, stovkami recenzí a stovkami podobných variant. Výsledkem bývá takzvaná rozhodovací paralýza.

„Ještě před několika lety zákazníci oceňovali především široký výběr. Dnes stále častěji vidíme opačný trend. Lidé chtějí, aby jim značka pomohla s rozhodnutím. Pokud mají vybírat mezi desítkami podobných produktů, často nákup odloží na později nebo ho vůbec nedokončí. Proto se snažíme nabídku zpřehledňovat, pracovat s doporučenými kolekcemi a zákazníkům výběr usnadnit,“ říká Kamil Brabec, CMO české módní značky Vuch.

e-shop nakupování ilustrační 

Méně hledání, více jistoty

Podle odborníků se mění i způsob, jakým lidé nakupují. Zatímco dříve byli ochotni věnovat více času porovnávání jednotlivých variant, dnes dávají přednost jednoduššímu rozhodování a jasným doporučením. Některé studie dokonce ukazují, že při příliš velkém množství možností zákazníci častěji sáhnou po známé značce nebo ověřené variantě, protože jim šetří mentální energii.

„Pozorujeme, že zákazníci už nehledají největší výběr za každou cenu. Naopak oceňují, když se v nabídce rychle zorientují. V segmentu spodního prádla nebo ponožek navíc často nakupují opakovaně. Pokud mají pocit, že musí znovu studovat desítky podobných variant, je to spíše překážka než výhoda,“ říká Adam Rožánek ze specializovaného e-shopu Trenýrkárna.cz.

Obchodníci se mění z katalogů na kurátory

Zajímavé je, že tento trend začínají reflektovat i samotní obchodníci. Místo neustálého rozšiřování sortimentu stále častěji pracují s doporučenými výběry, tematickými kolekcemi nebo označením nejprodávanějších produktů. Cílem není zákazníkům nabídnout více možností, ale pomoci jim rychleji najít tu správnou.

Značky se proto postupně mění z nekonečných katalogů na jakési kurátory nabídky. Úspěšné firmy zákazníkům nepřidávají další možnosti, ale pomáhají jim rozhodnout se s menší námahou.

„Zatímco dříve byla hlavním cílem co nejširší nabídka, v roce 2026 začíná být konkurenční výhodou schopnost zákazníka nezahltit. Rostoucí počet produktů, kanálů a informací totiž vede k tomu, že lidé stále více oceňují jednoduchost, přehlednost a jasné doporučení. Paradoxně tak může být v době téměř neomezeného výběru největší hodnotou právě schopnost zákazníkovi část rozhodování usnadnit,“ uzavírá Kamil Brabec, CMO české módní značky Vuch.

ilustrační nakupování e-shop 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky