DPH na stavební práce - co (ne)lze danit 5% ?!

Rubrika: Tipy a triky
Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 5.10.2004
Změny DPH, které proběhly letos v květnu, zamotaly hlavu již mnoha lidem. Snad největším rébusem jsou změny DPH u stavebních prací, kde je nutné rozlišovat uplatnění dvojích sazeb pro bytové a komerční stavby. MF nedávno vydalo jakési metodické doporučení, které by mělo být vodítkem pro správnou aplikaci DPH v dosavadním "bludišti". Toto doporučení ovšem nemá žádnou právní váhu a je stále na jednotlivých finančních úřadech jak v konkrétních případech novelu DPH posoudí. Pro bytovou výstavbu je až do roku 2007 sazba DPH stanovena na 5%.

Z rozsáhlého materiálu vybíráme část, která říká, kdy nelze uplatnit sníženou 5procentní sazbu. Je to u drobných a vedlejších staveb bytových a rodinných domů, což znamená, že plnou sazbou daně se musí danit výstavba, rekonstrukce, modernizace a údržba staveb, které se nacházejí mimo vnější půdorys domu jako jsou garáže, sklady, skleníky, kůlny, zahradní altány, oplocení, studny, septiky, přistupové cesty, inženýrské sítě a další.
5% též nelze podle MF uplatnit u činností nezbytných pro přípravu a realizaci stavedních děl a zajištění přípravné fáze výstavby, což odpovídá vešjerým projektovým, geologickým či kartografickým pracem včetně inženýrských.

Sníženou 5procentní sazbu lze uplatnit například u dodávek, oprav, modernizace či údržby stávajících strojů a zařízení zabudovaných do rodinného a obytného domu. To znamená, že levnější by měl být servis výtahů, centrálních vysavačů, zabudované kuchyňské linky včetně vestavných spotřebičů, bojlerů, kotlů a radiátorů, tepelných čerpadel zabudovaných pevně do stavby, žaluzií, markýz, svítidel, podlah a podobně. Toto platí pouze pro nekomeční prostory.

Kompletní znění doporučení MF naleznete ZDE
Názory na článek  DPH na stavební práce - co (ne)lze danit 5% ?!
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky