Byt za 200000 a 3500 měsíčně ? Nový úsvit pro družstevní byty ?

Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 6.10.2004
Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek dnes vládě předloží návrh jednoho z klíčových zákonů pro jeho resort. Paroubek seznámí vládu s návrhem zákona o bytových družstvech, kterým by se měla oživit státní podpora této formy přístupu k bydlení. Stát přestal podporovat vznik a financování bytových projektů přes družstva v roce 1989.
Paroubkův návrh počítá s oživením podpory, ročně by mohlo vznikat až 4000 družstevních bytů a celkové náklady pro několik příštích let počítají až se 14 miliardami korun.
Na jednu bytovou jednotku by měl stát poskytnout družstvu 100 000 jako nenávratnou dotaci a dále poskytnout zvýhodněný státní úvěr až do výše 700 000 , který bude úročen 3%.

V modelovém případě bytu za 1,5 mil., což v současnosti odpovídá menšímu 2+kk, by zájemce složil 200 000 a dalších 20 let by splácel 3 500 měsíčně.

Paroubkův návrh by měl podpořit především střední příjmové skupiny a mladé - tyto skupiny většinou nemohou dosáhnout na hypotéční úvěr, což představuje citelnou mezeru v celém systému.

Paroubkův návrh získal podporu napříč celou koalicí, vítají jej také stavaři, pozitivní reakce přicházejí od stávajících bytových družstev, kterých se bude novela po úpravách stanov také dotýkat.

Klasicky proti jsou jen představitelé ODS, kteří tvrdí, že místo tohoto nesystémového kroku by bylo lepší urychlit deregulaci nájemného a snížením daňové zátěže.

Bytová družstva nejsou právě nejmodernějším výstřelkem ale na druhou stranu velice spolehlivým a výkonným instrumentem, který v mnoha západoevropských zemích výrazně řešil otázku bydlení pro střední vrstvy obyvatelstva
Názory na článek  Byt za 200000 a 3500 měsíčně ? Nový úsvit pro družstevní byty ?
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení